Masea sparta la jumatate

23-05-2018
Pompierul
Nu este medic/terapeut
Pompierul
Buna ziua, de curand am suferit o problema la un molar in partea de sus care fusese plombat de vreo 4 ani, mai exact cred ce fiind slabit in urma tratamentului s-a crapat exact pe mijloc, partea dinspre interior cred ca se mai tine numai in gingie, aceasta fiind si f putin inflamata, ce vreau sa va intreb este daca in acest caz se poate salva molarul fara interventii la alti dinti, sau trebuie extras? Va multumesc!
3 comentarii
1
23-05-2018, ora 08:19
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna dimineata,
Trebuie facuta o tomografie computerizata pentru a vedea linia de fractura.
Daca este mult sub gingie nu prea se mai poate salva dintele.
0
24-05-2018, ora 10:31
Pompierul
Nu este medic/terapeut
Pompierul
Ok, va multumesc!
0
30-05-2018, ora 13:05
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna ziua,
de obicei chiar daca este fracturat un dinte nu trebuie neaparat sa fie afectat si un alt dinte vecin, depinde foarte mult de genul fracturii si motivul acesteia.
Solutia ar fi de scos dintele in cazul in care este fracturat iremediabil si apoi gasit ceva variante de a va inlocui dintele respectiv
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul