maseaua de minte DOARE

147 comentarii 1 2 345 Înainte ›
0
17-10-2010, ora 17:05
alina oana
Nu este medic/terapeut
alina oana
Buna ziua!!!!!
Ca si ceilalti utilizatori, am si eu aceeasi problema, momentan numai cu prima masea de minte!!! Nu cred ca mi-a mai iesit vreo una pentru ca nu m-a durut si nu mi-a creea atatea probleme cum de altfel imi creeaza cea despre care urmeaza sa va vorbesc acum!!! Si cum va spuneam, imi iese maseaua de minte, de mai bine de un an! Tin sa mentionez ca sunt din Galati!!! La inceput, am avut aceleasi simptome, dureri extraordinar de intense, inflamari ale gingiei, aveam un obraz extraordinar de umflat!!! Am consultat un medic stomatolog, care la fel cum a explicat si domnul doctor mi-a dat drumul la infectie, ba chiar a decupat putin din gingie permitandu-i maselei sa iasa fara a-mi mai face atatea probleme!!! Dupa ce am terminat cu vizita la medic, bine, pe langa asta dansa mi-a spus ca macar de doua ori pe saptamana sa ma mai curat eu cu putina apa oxigenata pt a inlatura resturile de mancare si ca sa nu mai ajung sa iau iar antibiotice si sa o lasam sa iasa!!! Tin sa mentionez ca maseaua e curata si dansa a spus ca ar fi bine sa nu o scot. Dar... acum. dupa un an si mai bine dupa interventie si vreau sa va spus ca nu am mai avut probleme in acest timp, am fost la o nunta si in locul unde am stat era foarte curent ( nu aveam unde sa ne mutam), curent care. binenteles ca mi-a creeat probleme. Am ajuns iar sa mi se umfle maseaua de minte, gingia s-a umflat si la maselele de langa cea de minte, am dureri de ureche groaznice si cred ca si amigdalita din partea stanga s-a inflamat pt ca nu pot inghite, unde mai puneti ca nici gura nu o pot deschide macar cat sa pot manca ceva!!! Vreau sa va spun ca mananc doar mancare pasata si beau cu paiul!!! :(( Iau antibiotic oxacilina de 500 mg la sase ore si antiinflamator nurofen forte!!! In continuare am obrazul umflat, nu mai este asa tare dar. tot este!!! M-am mai curatat si cu apa oxigenata atat cat am putut !!! Acum vin cu intrebarea! Nu stiu ce sa fac, sa o scot, chiar este necesar, chiar daca dupa un an de zile maseaua nu mi-a mai facut probleme??? Urmeaza sa merg la medic si sincer va spun ca mi-e groaza cand ma gandesc sa mi-o scoata!!! Sunt rea de durere si mi-e frica!!!!!!!!
0
01-11-2010, ora 21:16
g3org3lll
Nu este medic/terapeut
g3org3lll
buna seara, am si eu o nelamurire. de 2 zile am o durere in spate la dinti pe staga.nu stiu ce e. ma doare parca tot maxilaru de pe partea asta, iar cand mananc simt ca o usturime si o durere.m-am uitat in oglinda si se vede ceva alb acolo.am dat cu un scobitor si acel alb e ceva moale ca o carne.ce este oare de ce ma doare, nu pot manca deloc pe partea aceia.astept un raspuns, va multumesc
0
01-11-2010, ora 22:48
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Posibil sa fie o masea de minte care erupe impreuna cu neplacerile aferente.
Consultati un stomatolog.
0
29-11-2010, ora 17:39
Ofeliabojy
Nu este medic/terapeut
Ofeliabojy
Buna Seara!Imi iese maseaua de minte, deocamdata e pe jumatate iesita si ma doare carnea din jurul iei si mai mult daca ating partea carnoasa din jurul iei.Lana maseaua de mine am o masea cariata si f urata, mai am cateva bucati din ea si nu stiu daca va putea sa mi-o scoata.Ideea e ca eu alaptez acuma si nu stiu daca pot sa iau un medicament, sau un piafen pt durere.Ma puteti ajuta?!
0
12-02-2011, ora 03:05
crupieru
Nu este medic/terapeut
crupieru
buna ziua
o intrebare as avea... maseaua de minte dreapta sus creste stramb, este vizibil cu ochiul liber ca are o pozitie deloc verticala ci mai degraba orizontala
as vrea sa o extrag dar din cauza ca deocamdata sunt plecat din tara as dori sa mai astept 3-4 luni pana ma intorc pt a putea efectua operatia in romania
singura ingrijorare pe care o am este legata de efectele ireversibile pe care le poate creea pozitia maselei celorlalti dinti, nu as vrea sami strambez dantura din cauza ca nam actionat la timp... de asemenea ce alte efecte negative ar putea cauza acea masea de minte in cele 3-4 luni ?
multumesc anticipat
0
12-02-2011, ora 03:06
crupieru
Nu este medic/terapeut
crupieru
mentionez ca maseaua nu mia creat neplaceri pana acum, nu este inclusa, fiind iesita cam 3/4 (dupa parerea mea)
0
12-02-2011, ora 09:50
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
de regula molarii de minte nu cresc asa cum ar trebui. Daca nu a creat pana acum probleme...in 3-4 luni nu cred ca o sa apara. Ca si efecte negative - se poate sa va muscati de obraz uneori. Nu este cazul sa va ingrijorati. O zi buna!
0
18-02-2011, ora 17:16
george1.
Nu este medic/terapeut
george1.
buna ziua. acum 2 saptamani m a durut foarte tare maseaua si am fost la stomatolog unde mi s a zis ca e din cauza ca imi iese maseaua de minte in partea stanga jos aceasta nefiind iesita in totalitate. mi s a umflat toata partea stanga.zilele trecute m au luat iar durerile si am fost la un alt stomatolog care m a pus sa fac radiografie si apoi mi a gaurit maseaua din fata si m a intepat cu ceva pana a inceput sa imi curga sange. acum mi a spus ca trebuie sa merg sa o scoata.insa eu nu mai am nici o masea pe partea stanga jos in afara de cea de minte. un sfat va rog...oare daca merg la altu imi face alceva??.cat ar costa un implant ???. sunt din tulcea poate imi recomandati un medic bun.. iar peste o luna ma mut in pitesti poate imi recomandati un medic bun de acolo.
Va multumesc.
0
19-02-2011, ora 17:49
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca molarul de minte este ultimul molar ramas pe arcada, merita incercat sa fie salvat. cel mai bine ar fi sa mergi la un medic stomatolog specializat in tratamente de canal( medic endodont) deoarece molarii de minte au uneori canalele dificil de tratat.
o data ce ai salvat molarul de minte, ai si optiunea de a-ti inlocui molarii lipsa printr-o punte dentara, nu numai prin implanturi dentare. daca intr-adevar molarul de minte va fi scos, atunci da, esti nevoit sa aplici implanturi dentare.
0
25-04-2011, ora 18:42
REDOX
Nu este medic/terapeut
REDOX
Buna ziua, de cateva zile ma bate o durere de masea. Mentionez ca am 17 ani, deci ma gandesc la o masea de mine.Durerea este in partea stanga sus, iar aceasta urca spre tampla pana la frunte. Chestia ciudata este ca nu ma doare gingia, sau ultima masea ci penultima.Mi-au luat parintii niste pastile de la farmacie ( nu stiu cum se numesc, dar erau micute, albastre si se administrau o data la 12 ore) Inca ceva, imi simt maseaua cu probleme ca si cum ar sta sa iasa ( nu imi aduc aminte sa mi se fi schimbat de cand eram mic ). Inainte de a consulta un stomatolog, astept un raspuns, 2 aici. Multumesc
0
25-04-2011, ora 19:08
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca poti localiza durerea la penultimul molar, acesta este molarul de 6 ani. el erupe la varsta de 6 ani, fara a inlocui un dinte de lapte, deci nu apare dupa ce cade un alt dinte aflat pe acea pozitie, de aceea nu iti amintesti sa se fi schimbat. este posibil ca acest molar (definitiv) sa aiba o infectie, daca durerea este iradiata si pulsatila asa cum descrii. mergi urgent la medic cu o radiografie a molarului in cauza pentru tratarea lui, chiar daca nu mai doare dupa tratamentul cu antibiotic.
0
25-04-2011, ora 19:09
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
daca poti localiza durerea la penultimul molar, acesta este molarul de 6 ani. el erupe la varsta de 6 ani, fara a inlocui un dinte de lapte, deci nu apare dupa ce cade un alt dinte aflat pe acea pozitie, de aceea nu iti amintesti sa se fi schimbat. este posibil ca acest molar (definitiv) sa aiba o infectie, daca durerea este iradiata si pulsatila asa cum descrii. mergi urgent la medic cu o radiografie a molarului in cauza pentru tratarea lui, chiar daca nu mai doare dupa tratamentul cu antibiotic.
0
25-04-2011, ora 21:00
REDOX
Nu este medic/terapeut
REDOX
Multumesc pentru raspunsul prompt. Pastila aceea era ketonal. Maine ma duc sa imi fac programare la medic, si revin cu un post.
0
27-04-2011, ora 10:56
Channah
Nu este medic/terapeut
Channah
Buna ziua!
Am scris in urma cu vreo 2 ani despre masele de minte. Am scos doua dintre ele, cea de pe maxilar dreapta si mandibula dreapta. Parerile se cam impart in ceea ce priveste extractia lor. Dupa atata timp inca mai am umflat la gat un ganglion/ amigdala, nu stiu ce e si ma doare din cand in cand. Umflatura se simte la pipait; ea a aparut in urma ultimei extractii (maseaua mandibula). Acum nu stiu cum sa procedez, mai am 2 masele de minte pe care le astept sa creasca de ceva timp. Le-am lasat pentru ca am considerat ca vor avea loc daca celelalte au fost eliminate. Nu as vrea sa am umflat tot gatul dupa aceea sau sa am dureri si sa tratez cu "vesnicele" antibiotice gen: Augmentin sau pastile antiinflamatorii etc.
Ce ma sfatuiti?
Multumesc
0
30-04-2011, ora 15:06
gradinaru claudia
Nu este medic/terapeut
gradinaru claudia
Buna ziua.Am si eu o problemna cu maselele de minte.Eu momentan sunt in afara dar anul trecut cand am venit acasa am facut un control plus o radiografie.la radiografie se vazuse ca cele doua masele de minte de sus sunt cam aiurea.si mi-a recomandat ca sa fac operatie sa le extrag ca voi avea dureri insuportabile.dar timpul nu mi-a permis sa mai fac aceste operatii.acum simt ca inebunesc de durere.acum 6 saptamani au aparut dureri in partea dreapta sus si mi se si umflase putin obrazul.am fost la doctorul de familie(pentru ca numai el imi raspunsese la telefon)si mi-a dat augmentin de 1000mg pe care l-am luat timp de o sapt.m-a lasat durerea pana acum 2 sapt cand iar a revenit in acelasi loc si tot cu obraz umflat.am mai luat inca o tura de augmentin dar de data aceasta nu si-a mai facut efectul deloc.am luat ketonal si degeaba.de ieri am simtit ca ma jeneaza ceva in partea stanga la obraz dar nu am dat importanta.azi cand m-am trezit nu mai simteam obrazul.am pus degeatul si am simtit ca maseaua creste spre obraz si ca se roade de peretele obrazului.acum intrebarea mea este.este posibil ca maseaua din partea dreapta sa isi facut loc sa iasa deplasandu-mi putin dantura si astfel maseaua din partea stanga sa mi-o directioneze spre obraz?ce e de facut?
0
02-05-2011, ora 09:34
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Ce-i de facut? Extractie si ar fi fost bine sa o faceti atunci cand vi s-a spus. Tratamentele cu antibiotic o sa va ajute tot ca si pana acum. S-ar putea totusi ca dupa eruptia dintilor sa nu mai aveti probleme cu durerea.
0
02-05-2011, ora 13:02
anamaria77
Nu este medic/terapeut
anamaria77
Ajutor!!! vineri mi-am extras un molar de minte inclus.Dureri mari nu mai descriu operatia, ce spun este ca aveam o mica infectie.Si mi-a lasat o parte din radacina acolo, pt ca a 5-a anestezie deja nu mai avea efect si ma durea orice atingere.Asadar m-a cusut si mi-a dat drumul acasa.Ok.Dar dupa 24 de ore am inceput sa am frisoane ingrozitoare si dureri de spate groaznice, am mers la farmacie i-am descris simptomele, dureri in gat evident, ganglionul era inflamat cu siguranta.mi-a dat augmentin, mi-au trecut frisoanele, dar acum dupa alte 24 de ore mor de durere cu tot cu ureche si tampla.Deci e o durere atat de mare incat parca nu mai am ureche.Nu ma deranjeaza daca surzesc, numai sa imi treaca durerea.Si moartea ar fi o eliberare, decat durerea asta, ketonalul nu mai are efect vad, si parca ma dor si dintii de sus.Durerea de tampla o fi de la maselele de sus.CA imi cresc si sus aiurea rau alti molari de minte inclusi.Tot in partea dreapta unde am extras-o pe cea de jos.Doamne daca e durerea de la bucatica aia de radacina ramasa, trebuie sa imi deschida iar cusatura, rana? pai nici nu pot sa deschid gura, asa ca nu are cum sa imi umble in gura.Am tot citit pe forumuri de aulin, e mai eficient decat ketonalul?Durerea asta m-a luat aseara dupa ce mi-am facut baie la cap, are vreo importanta? adica se poate sa ii fi cauzat probleme apa calda? mi-a zis dna dr care m-a operat sa evit baile fierbinti, pt mine nu a fost fierbinte, ci calda, dar eu stiu cum o fi perceput-o maseaua mea? Va multumesc anticipat.
0
08-06-2011, ora 08:30
xtreme
Nu este medic/terapeut
xtreme
Buna ziua! Am si eu o problema! Imi iese maseaua de minte de ceva vreme deja este cam 3 sferturi, zic eu, iesita. Problema este ca de la curentul excesiv pe care il intampin in locurile cu care interactionez mi-a imflamat-o si a inceput sa ma doara destul de tare...nu m-ar deranja maseaua dar problema este ca automat si gatul mi s-a imflamat si ma doare as vrea sa stiu ce pot lua pentru a ameliora gatul si maseaua...ibuprofenul este indicat sau un antibiotic.?va rog mult si va multumesc anticipat
0
08-06-2011, ora 10:16
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua! in prima faza se incearca cu ibuprofen. nurofen, de exemplu, nu mai mult de 3 pe zi. daca situatia nu se amelioreaza se ia si antibiotic. in orice caz, indiferent daca episodul inflamator se agraveaza sau nu, ar fi bine sa fiti vazut de un medic dentist pentru a evalua daca molarul are loc suficient de eruptie pe arcada. numai dupa un consult puteti avea certitudinea ca luati tratamentul corect, pe cale generala, sau daca este nevoie si de o interventie locala.
0
09-06-2011, ora 07:12
xtreme
Nu este medic/terapeut
xtreme
Ok mersi mult pentru ajutor! Am sa incerc chiar cu Ibuprofen 200 exact asa se cheama(bine, nu este romanesc), totusi ideea era ca nu ma doare maseaua cat se imflameaza gatul si acolo chiar e o problema ca nu pot manca, bea sau vorbi, si nici de cum sa cedeze la tratamente pentru gat gen bioparox, tantum verde, decasept. Asa ca probabil o sa mai stau azi asa si maine ma indrept spre un medic ca e foarte suparator gatul si nu e prima data cand patesc asta, cand a erupt molarul la fel s-a intamplat si sincer mi-a trecut cu algocalmin fiole (doar 2 luate intr-o singura zi dar nu consecutiv)dar nu stiu de ce. In fine nu-mi mai testez norocul si ma duc la medic ca si asa am inteles ca daca iese acest molar oricum trebuie scos mai curand decat celelelte. Mersi mult inca odata si sper sa ma fac bine.
0
09-06-2011, ora 07:23
xtreme
Nu este medic/terapeut
xtreme
A si mai am o intrebare si prefer sa va intreb pe dumneavoastra pentru ca m-ati ajutat mult pana acum, decat sa citesc pe internet si alte prostioare care niciodata nu esti sigur ca sunt bune...asa.as vrea sa ma jutati ca sa stiu odata pentru totdeauna ce sunt si la ce folosesc exact ca daca stau sa citesc pe ambalaj sau pe internet eu tot nu sa ma lamuresc daca e bine sau nu sa iau. Ibuprofen ce este si la ce se foloseste in general? Paracetamol? Paracetamol sinus(este vreo diferenta dintre el si cel normal)? Algocalmin pastile? Algocalmin fiole? Aspirina? si Antibioticele daca exista diferente intre ele gen (Ampicilina, Amoxacilina, Oxacilina, Augmentin). Va rog din suflet! Multumesc anticipat.
0
09-06-2011, ora 12:34
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Ibuprofen, paracetamol, algocalmin, aspirina sint antiinflamatoare/antialgice... se recomanda pt scaderea inflamatiei/durerii.
Ibuprofenul este cel mai bun antiinflamator pt durerile de dinti. Pt cei care au probleme cu stomacul si trebuie sa evite ibuprofenul sau aspirina, este recomandat paracetamolul.
Paracetamol sinus este recomandat pt pacientii cu rinita alergica (nu are nici o legatura cu durerile de dinti).
Exista diferente intre antibiotice. Fiecare se adreseaza unui anumit tip de infectie (functie de bacteria care a provocat-o). Oxacilina de ex NU este pt infectii in zona dintilor.
0
24-06-2011, ora 15:58
bicos
Nu este medic/terapeut
bicos
Buna ziua, am o mare problema. Am 21 de ani si a inceput sa creasca maseaua de minte... foarte puternic. Acum vreo saptamana era crescuta cam jumatate, iar intr-o noapte efectiv nu am putut dormi de durere... nu si-a facut efectul nici ketonalul, nici piafenul, nici algocalminul (fiola). Gingia era foarte inflamata. In fine, a doua zi nu ma mai durea decat maseaua plombata din acea zona (jos in stanga). Intre maseaua plombata si cea de minte mai este o masea. Sa fie oare pentru ca cea de minte impinge toti dintii? Scriu acum pentru ca iar am avut dureri mari, iar acum ma doare cea plombata ingrozitor... nu pot musca, nu pot inchide gura complet... Vreau un raspuns va rog eu... va implor... vreau o solutie. Am o frica ingrozitoare de dentist... am fost o singura data sa-mi plombez aceasta masea. P.S.: cand mi-am plombat-o nu a fost nevoie sa-mi scoata nervul pentru ca nu era mancata toata.
0
24-06-2011, ora 22:00
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
trebuie sa va invingeti frica si sa mergeti la dentist, eruptia dificila a de molarilor de minte se poate insoti nu numai de durere, dar si de abcese, limitarea deschiderii gurii - complicatii destul de grave. anestezicele utilizate azi in cabinetele stomatologice reduc la minim orice disconfort din timpul tratamentelor. curaj!
0
26-06-2011, ora 01:25
Maria0302
Nu este medic/terapeut
Maria0302
Dragilor, am nevoie de sfatul vostru!

Am 21 ani, doresc sa urmez un tratement ortodontic iar medicul dupa ce a vazut radiografia mea panoramica m-a trimis la chirurg pentru a-mi scoate maselele de minte, precizez ca niciuna dintre cele 4 nu iesise! Am mers la un medic rezident, acum 2 saptamani a avut loc prima extractie, dupa m-am simtit bine, nu am avut dureri, mi-am luat pastilele, doar m-am umflat putin pe partea respectiva a doua zi!
Cu 6 zile in urma mi-am scos de pe partea stanga ambele masele, in a 3-a zi m-am umflat, aceasta a persistat pana astazi, acum observ ca sunt foarte putin umflata, astazi am avut si dureri, am stat o ora in aer conditionat, nu stiu daca asta a fost cauza dar m-a deranjat cea de jos, cand musc simt o sesibilitate la ultima masea! Medicul meu este plecat in cocediu, nu stiu ce sa fac, sa iau pastilele in continuare? El imi recomadase pana la 5 zile! Si inca ceva, atat sus, cat si jos gingia este putin desfacuta si urca putin pe ultima masea, se poate sa ramana mancare in spatiul acela? Cum pot sa previn asta? Cand se va inchide?

Astept raspunsul vostru!
Multumesc!
0
09-10-2011, ora 16:54
vardelean
Nu este medic/terapeut
vardelean
buna ziua, cu o saptamina in urma mi-am extras maseaua de minte, dreapta jos, dupa ce a trecut anestezia am inceput sa iau ibuprufen de doua ori pe zi, dar la trei zile a inceput sa ma doara tot maxilarul, nu stiu daca este chiar o durere sau mai mult o jena, la baza limbii am facut si o afta mare, nu pot minca, nu pot dechide gura bine, si simt ganglionii mariti, apoi am inceput de o zi sa beau augmentin de 1 g.dimineata si seara, parca ceva s-a mai imbunatatit, dar tot nu este cum trebuie.trebuie sa va spun ca locul a inceput sa se vindece.Va rog sa-mi spuneti, ce sa fac, este posibil sa fi ramas un rest acolo si din cauza asta sa am jena asta?Va multumesc mult de tot
0
21-12-2011, ora 02:40
CristinaMateea
Nu este medic/terapeut
CristinaMateea
Buna seara, am 23 de ani si sunt gravida in 3 luni, si de o saptamana nu mai am liniste din cauza maselei de minte.
Am fost la stoma' si mi-a facut o decapisonare(cred ca asa se numeste) si pe moment m-a lasat insa dupa 2 ore a revenit durerea cu forte noi.
Noptile nu le mai dorm, de mancat nu pot ca e umflata toata partea stanga si nici nu pot mesteca.
Va rog dati-mi o solutie ca nu mai stiu ce sa fac.Am dat pe locul respectiv cu tantum verde antiinflamator usor, pt ca nu pot sa iau antibiotice ca mi-e frica sa nu ii fac rau bebelului.
Va rog sa-mi dati un sfat ca nu stiu ce sa mai fac!
0
21-04-2012, ora 14:51
liviutzu93
Nu este medic/terapeut
liviutzu93
buna ziua am 19 ani si sunt din constanta.am si eu o mica problema cu maselele de minte de jos.imi dau dar imi impinge putin maseau de alaturi.precizez ca nu ma doare de loc acolo dar se vede la ochi ca sa deplasat 1 mm maseaua de alaturi.ce este de facut? o extractie mi c-am frica deoarece nu miau dat in intregime miau iesi una pe jumate si cealalta doar coltu asa putin!!
0
23-10-2012, ora 20:50
tonidell2002
Nu este medic/terapeut
tonidell2002
Buna seara! Am si eu o intrebare! AM o masea in spate care am plombat-o! Dupa ce am plombato de ce ma mai doare! Ea este presata de maseaua de deasupra din cauza ca au ramas coltii de pe margine si acei doi colti sunt apasati de maseaua de sus :( ce sa fac sa nu ma mai doara
0
02-11-2012, ora 19:05
centuronus
Nu este medic/terapeut
centuronus
ma doare rau maseaua de minte din partea dreapta jos(ultima}.cred ca am infectie. am luat agumentin o data la opt ore.cred ca am luat doua cutii cu pauza de o saptamina si tot nu dispare durerea.simt gingia inflamata si ma ustura.doua masele vecine le am extrase. ce i_mi recomandati?
Adaugă un comentariu / răspuns
147 comentarii 1 2 345 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Măselele de minte nu au nicio utilitate
  • Când tratăm molarul de minte
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Afecțiunile gingivale asociate cu un risc crescut de cancer la femeile în vârstă
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •