Maseaua de minte si umflatura gingivala

20-11-2008
rocsi88
Nu este medic/terapeut
rocsi88
Acus vreo 10 zile ma vaitam ca aveam dureroasa si umflata partea dreapta a fetei.
Am luat antibiotice o saptamana. Crezand ca durerile sunt din cauza unei pungi de puroi in partea dreapta.
M-am desumflat. Dar inca ma doare capul, si parca putin bujorii.
Doctorul de familie m-a trimis sa-mi fac un film la dinti.
Azi l-am scos.
Si mi-au scris pe o foaie ca as avea ceva la maseaua de dinte din stanga de jos.
Nu stiu cum se numeste in romaneste ( nu traiesc in Romania) dar din ce am cautat pe internet ce mi-au scris aia pe foaie e ceva "boala" cand nu ies dintii de sub gingii, sau cand cresc stramb.
La mine in film se vede ca maseaua asta e crescuta sub gingie.

Si totusi. eu am fost umflata in partea dreapta, maseaua asta e in stanga.
De ce m-am umflat atunci?

Maseaua asta daca nu reuseste sa iasa singura ce e de facut?
Unii imi spuneau ca ar trebui sa ma duc sa-mi taie gingia ca sa faca spatiu maselei sa iasa-
Adevarat?
Pe mine nu ma deranjeaza, nu ma doare, nici nu o simt ca o am in gura.
4 comentarii
0
24-11-2008, ora 10:12
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Foarte greu de pus un diagnostic fara radiografie. Poate o aveti pe suport digital sau o puteti fotografia si trimite pe mail? -
Se intampla foarte des ca maselele de minte sa creasca sub gingie si sa nu erupa din cauza ca sunt prost pozitionate sau nu au loc. In astfel de cazuri se face o mica incizie in gingie si se scoate maseaua pt ca in timp le afecteaza pe celelalte. Numai bine!
0
22-08-2009, ora 12:27
ana_ctin
Nu este medic/terapeut
ana_ctin
pt Dr Ivan Iuliana...am probleme cu maseaua de minte partea inferioara stanga..in timp ce maselele de sus au iesit (spre exterior ce-i drept, dar nu ma deranjeaza, nu-mi ranesc obrajii), cea de jos dreapta incepe si ea sa iasa, cea din stanga se chinuie de anul trecut sa iasa si nu poate. in ianuarie mi s-a umflat falca stanga, nu puteam sa mananc mai nimic de durere. farmacista mi-a dat Amoksiklav 2x si no-spalgin si in 3 zile mi-a trecut. de 2-3 zile iar ma doare, iar azi dimineata ma doare cand inghit. dentista mi-a spus ca ar trebui scoasa daca ma deranjeaza. dar mi-e frica de anestezie, mai bine zis de intepatura seringii. incizia in gingie se face cu anestezie sau fara? sau ce antibiotic/e sa folosesc daca nu vreau sa fie scoasa?

multumesc
0
23-08-2009, ora 20:24
Dr. Ivan Iuliana
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Ivan Iuliana
Buna iulia! Nu ai pentru ce sa te temi. Exista un spray sau gel care contin anestezic de contact si care anesteziaza putin zona in care se va face intepatura astfel incat disconfortul va fi minim. Pentru a sti foarte sigur daca este sau nu cazul sa faci extractie trebuie sa faci o radiografie. Se poate ca aceste fenomene sa fie cauzate de simpla eruptie a maselei fara a fi neaparat ceva in neregula, caz in care nu poti face altceva decat sa iei un antiinflamator (cam ce ai luat si prima data la sfatul farmacistei). Daca sunt probleme acestea se vor vedea cel mai bine pe radiografie fara de care nu te sfatuiesc sa accepti extractia. In cazul extractiei iti va fi recomandata atunci medicatia adecvata. Numai bine!
0
24-08-2009, ora 14:33
ana_ctin
Nu este medic/terapeut
ana_ctin
va multumesc mult pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce rol are măseaua de minte?
  • Afecțiunile gingivale asociate cu un risc crescut de cancer la femeile în vârstă
  • Un nou studiu arată că extracția celui de-al treilea molar are efecte pozitive pe termen lung asupra gustului
  • Pierderea fermității gingivale crește probabilitatea de inflamație gingivală
  •