mastita carcinomatoasa - ce stiti despre acest diagnostic?

12-10-2007
masha
Nu este medic/terapeut
masha
Stie cineva ceva mai mult despre acest diagnostic ? Se poate opera ? Se poate tratata ?
Nu am reusit sa aflu care este diferenta dintre carcinom si mastita carcinomatoasa.
Ce este mastita stiu, am citit, dar mastita carcinomatoasa ?
Va rog ma poate ajuta cineva ?
5 comentarii
0
12-10-2007, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Draga mea, cum de ai ajuns sa ai mastita carcinomatoasa? Nu ai citit pe internet ce inseamna carcinom? Medicii ce ti-au spus? Eu nu pot sa iti spun dar cauta si vei gasi. Iar boala ta eu cred ca se poate opera, am vazut cazuri la Cluj si femeile s-au vindecat. Cauta un medic bun si nu mai sta ! multa sanatate!
0
14-10-2007, ora 00:00
masha
Nu este medic/terapeut
masha
Multumesc frumos pt. raspuns.
Cum am ajuns la mastita ? Nu stiu nici eu...
In iunie 2006 am facut o "mamo" din proprie initiativa. Nu se evidentia nimic, atata doar ca inainte de fiecare menstra sanii isi modificau "volumul ". Hotararea medicilor a fost sa fac o punctie ( cu ac mic ). Rezultatul: carcinom cu celule epiteliale. Apoi au spus sa fac 2 sedinte de chimio. Pt. ca in sanul meu nu se palpa nimic sperau sa se "adune" cumva o tumora care sa poata fi operata. De atunci m-am supus orbeste tuturor tratamentelor, adica pana in prezent am facut FARA INTRERUPERE chimio si radioterapie timp de un an. Acum am dezvoltat edeme pe torace si laterotoracal ca efect advers al radioterapiei. Nu am primit un tratament pt. asta si starea sanatatii s-a agravat ( respir f. greu, nu pot sa mananc, am dureri mari in piept). Am facut un RMN care a evidentiat o tumora de 2, 4 cm la nivelul sanului, dar... sanul este inflamat si tot tesutul din jurul tumorii este necrozat. Abia acum am mers la alt consult medical. M-au vazut alti 3 medici. Astfel, acum aflu ca de fapt aceasta era o mastita carcinomatoasa care nu trebuia tratata asa cum a fost si ca probabil nimeni nu v-a opera asa ceva.
Dupa un an de chinuri si sperante ca se v-a rezolva ajung sa scriu cu disperare pe forum, sa incerc sa aflu ce pot face. Evident aceasta schimbare m-a speriat foarte tare. De aceea am ridicat atatea semne de intrebare. Voi merge la Cluj. Dumnezeu sa-mi ajute. Multumesc inca o data pentru atentia acordata mesajului meu. Aveam mare nevoie.
0
06-11-2007, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Imi pare rau ca nu am mai vb. Ce ai facut la Cluj? Ai fost? Te rog sa fii tare pt ca altfel ajungi sa te intrebi cat este halatul. Glumesc. Dar te rog sa nu mai stai. Din ce mi-ai explicat, nu am mai avut timp sa intru pe forum, nici nu ti-ai dat seama si nici dobitocii de doctori. Cum au putut sa-ti faca asa cveva? daca depistau la timp aceasta boala, o tratai si puteai sa te operezi. Dar nici acum nu este tarziu. Te rog daca mergi la cluj, fa-ti o programare din timp la sectia de tumori mamare, et 2 la institutul oncologic, doamna dr. dana grecea. Este cea mai buna in tumori mamare. Fara programare nu te primeste. te rog daca mai intri pe forum sa ma tii la curent. Te pup. Vera
0
06-11-2007, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Si nu uita, fii tare pt ca psihicul conteaza. Eu nu am ce ai tu dar am ceva tot legat de san, acum in dec. cred ca ma operez, si intr-un an am ajuns sa fac tratament de depresie. Stiu prin ce treci. Multa sanatate!
0
03-01-2008, ora 00:00
vera vladut
Nu este medic/terapeut
vera vladut
Buna Masha si la multi ani ! Ce mai faci ? Te rog sa imi raspunzi daca vezi mesajul Am asteptat sa imi spui ce ai facut la Cluj. Te pup.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Mastita - infecția sânului
  •