mastoidita acuta

10-08-2009
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
in urma unui RMN cerebral, am fost descoperita cu mastoidita acuta la urechea dreapta; inca nu am ajuns la orl, dar ideea este ca eu nu am facut niciodata otita, nu ma doare urechea, nu am febra, nimik; rmn-ul l-am facut pt o suspiciune de sm, care s-a infirmat, dar am stari de ameteala in continuare;
imi puteti spune daca aceste ameteli pot fi de la ureche? ce tratament se administreaza de obicei pt mastoidita?
multumesc
19 comentarii
0
11-08-2009, ora 07:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mastoidita acuta.. este o urganta medicala ! ( este inflamatia celulelor mastoidiene.. cu risc de meningita)/
in concluzie.. nu cred ca ai asa ceva!!!
dar faptul ca in mastoida sa depistat ceva la RMN.. nu e bine.
poate sa fie un colesteatom acolo.. cert este ca mastoida nu se prezinta normal.. si trebue sa ajungi la ORL.. in clinica, nu la cabinet !
pentru internare si investigatii adaugatoare..
0
11-08-2009, ora 09:06
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
multumesc domnule doctor!
ma puteti lamuri in legatura cu colesteatomul acesta? ce inseamna? cat este de urgent? la rmn s-a depistat lichid in mastoida... si o sinuzita...
nu stiu cat de urgent pot ajunge la orl, cam 2 saptamani nu reusesc sa ajung, plec din oras.
0
11-08-2009, ora 13:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este lichid in mastoida.. NU e colesteatom.. ( colesteatomul este o formatiune tumorala dura)
lichidul poate insemna doar o otita seroasa.. ca si complicatie de la sinuzita.
orice iuntarziere.. duce la comlicatii si tratamente mai de durata!.. inclusiv chirurgicale!
0
11-08-2009, ora 14:17
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
va multumesc foarte mult pt amabilitate!
doctorita de la rmn mi-a spus ca am mastoidita acuta, am intrebat ce inseamna, si mi-a raspuns ca acolo este un spatiu care in mod normal ar trebui sa fie umplut cu aer, la mine este umplut cu lichid, si sa nu ma sperii ca nu este de operat; problema este ca nu ma doare, nu ma jeneaza, nu curge nimik;
este posibil sa fie o mastoidita fara simptome? cum se depisteaza daca este colesteatom? este suficient rmn?
0
13-08-2009, ora 07:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
exista 2 posibilitati.
1. sa fie o gresala de interpretare la RMN.. si sa nu aveti nimic la ureche ( fiindca mastoida este legata prin canal cu urechea medie.. si in acest caz.. ati avea acelas lichid in spatele timpanului, ati auzi mult mai prost decat cu cealalta ureche).
2. sa fie o formatiune chistica.. numai in mastoida.
nu se poate afla altfel decat prin repetarea RMN peste un timp.. 3 - 6 luni) si daca se confirma ca mai este ceva acolo.. deschderea chirurgicala a mastoidei pentru a vedea ce este acolo. in clinica ORL.
0
13-08-2009, ora 09:00
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
multumesc pt raspuns;
am fost la un medic orl-ist, care m-a consultat si mi-a facut si o audiograma; rezultatul este ca nu am nimik la ureche, nici urma de mastoidita; la rmn a zis ca parca se vede ceva, dar...nu e nimik; nu mai inteleg nimic;
probabil ca la un moment dat voi repeta rmn-ul, dar chiar ma framanta intrebarea daca la rmn nu se poate face deosebirea intre formatiune chistica si lichid ?
0
14-08-2009, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca medicul de la RMN.. sia asumat prea multe in interpreteare.
peste 6 luni.. repeta investigatia!
0
18-06-2011, ora 18:23
cezena
Nu este medic/terapeut
cezena
Buna ziua, de 7 ani ma chinui cu durerile de cap, dar a fost o perioada cand se rarisera, acum sunt iarasi frecvente. Nici pana la aceasta ora nu se stie cauza exacta. Durerea este din aceea ce tine 3 zile, cu stari de voma, nu mai sunt buna de nimic. Durerea este pe partea dreapta, pleaca de la nas, spre maxilar, tampla si se termina in interiorul sprancenei. Nu cedeaza la nimic decat in faza incipienta a durerii cu 2 solpadeine. Am facut o groaza de investigatii. Am facut un RMN de curand, rezultat:mastoida dreapta (colectii lichidiene inchistate). Medicul ORL-ist a exclus mastoida ca si cauza adurerilor mele, in schimb imi spune ca am rinita cronica, inflamarea mucoasei da dureri de cap. Iau de 2 saptamani nasonex si spalaturi cu apa de mare...dureri am mai avut o data. Am consultat un medic neurolog, dansul crede insa ca durerile mele ar fi de fapt migrene si sa fac o EEG. Astept si sfatul dumneavostra. Multumesc anticipat.
0
19-06-2011, ora 14:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar trebui facuta o radioografie la radacina dintilor de pe partea dreapta.
deasemenea o radiografie SAF ( daca la RMN.. nu se vad sinusurile nazale)
un examen Fund de ochi.. unde se vede starea vaselor sangvine cerebrale.
0
31-10-2011, ora 13:53
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
va rog sa ma ajutati cu un raspuns de 1 an de zile ma confrunt cu ameteli puternice am fost diagnosticata cu vertij sindrom vertiginos am luat betaserc si caviton magneziu calciu nu miau trecut ametelile, in urma unui rmn cranio cerebral sa constatat penumatizare incompleta a celulelor mastoidiene stangi, eu am avut otita medie supurata cronica stanga de mic copil )din urechea stanga curgea mereu puroi si luam mereu antibiotice sau faceam injectii), amatesc foarte tare, nu am echilibru simt k ma scufund ma doare capul si am mereu tendinta sa ma duc in partea stanga nu am echilibru sunt confuza am capul mereu tulbure
0
31-10-2011, ora 14:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca este o complicatie de la otita supurata ( fistula labirintica).. NU ajuta nicio pastila
trebuie de internat in clinica ORL.. in oras universitar pentru investigatii si posibil tratament chirurgical
0
01-11-2011, ora 12:14
pinkpiglet
Nu este medic/terapeut
pinkpiglet
va multumesc pentru raspuns problema este k nici un medic care a vazut rmn si concluziile nu considera k pneumatizarea incompleta a acelulelor mastoidiene stangi este o urgenta medicala doctorul de familie refuza sami dea trimitere la orl eu sunt din bacau sunt diperata va rog datimi macar un indiciu la ce spital as putea sa ajung si parearea dumneavoastra adik dak considerati k este ceva urgent sau grav va multumesc
0
01-11-2011, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuei sa ajungeti la Iasi
clinica ORl spital de Recuperare
acolo o sa rezolvati 2 probleme
1 ce tine de urmarile acelei otite supurate si mastoidida
2 la spitalul de recuperare este infiintat un centri foarte modern de investigatie pentru pecientii cu vertij
bilet de trimitere puteti lua de la orice medic de familie, ORL sau de alta specialitate
sa scrie catre cl ORL sp Recuperare
diagnosticul
otita medie cronica supurata
sdr. vertiginos periferic
0
08-04-2012, ora 21:30
Bassilus
Nu este medic/terapeut
Bassilus
Buna ziua..In urma cu 11 ani am avut o operatie la urechea dreapta, , o mastoidita.
Mi-a fost extras un colesteatom cam cat o cireasa, , operatia a decurs bine, , recuperarea deasemene, , numai caci in ultima vreme cand ma curat in cavitatea urechii am impresia ca a inceput din nou sa miroase ciudat (ceara) si are o culoare maronie inchis...au aparut si unele dureri in zona urechii rade dar acute...Intrebarea mea este, , oare sa fi recidivat acea problema de acum 11 ani?
Va multumesc!!!
0
09-04-2012, ora 06:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
intrebarea este inutila
dupa operatie.. obligatia pacientului este sa mearga la 3-6 luni sau macar anual la ORL.. pentru curatrea cavitatii postoperatorii
in mod normal.. o ureche sanatoasa are capacitatea de autocuratare.. adic pielea creste din interior spre exterior si scoate ceara afara
dupa operatii.. acest mecanism este dereglat..si ceara nu se mai ielimina singura
ce incercati Dvs cu betisoarele..este un proces in care 10 % extrageti dar 90 % impingeti mai profunt
este nevoie de consult Urgent la ORL
0
09-04-2012, ora 09:27
Bassilus
Nu este medic/terapeut
Bassilus
Da..aveti dreptate.Am fost astazi la un consult orl si este exact ceea ce mi-ati spus.Trebuaia curatata mai des.A reusit sa-mi extraga o cantitate destul de considerabila dar a mai ramas ca o coarja pe timpan...Aceea e mai greude extras si implica anum ite riscuri.Trebuie inmuiata trepta, , Va multumesc mult ptr raspuns...
0
02-05-2012, ora 10:25
Bassilus
Nu este medic/terapeut
Bassilus
A trecut aproximativ 3 saptamani de la exractie, , in prima saptamana am avut niste dureri ingrozitoare.A doua saptamana au trecut durerile si a aparut o secretie de culoare verde intens dupa care o culoare mustar si cu un oarecare miros..Am fost la medic si mi-a spus ca am o ciuperca in zona timpanului si mi-a spus ca va incerca sa o extraga..daca nu reuseste imi va da trimitere spre internare la o clinica unde au microscop sau ceva de genul asta..Ce implica lucrula acesata, , va multumesc
0
28-01-2021, ora 15:58
Adi2000
Nu este medic/terapeut
Adi2000
Bună ziua!Totul a început acum 2 ani, m-am trezit cu țiuit in urechi și amețeli!Am mers la neurolog, mi-a dat betaserc și m-a trimis la RMN la cap.Am făcut RMN și mi-a scris"mastoidită in observație".Apoi au urmat palpitații, stări de greață, vomă și mi se umflă o venă, in partea dreaptă a frunții(doar când îmi vine greață și stări de vomă).Am fost la cardiolog, mi-am pus holter, ecograf la arterele carotide și mi-au zis că n-am nimic, RMN la cervicală, totul bine..După doi ani de umblat la medici, încă n-am un diagnostic.Eu tot amețesc, am palpitații și stări de greață și partea dreaptă a capului(tâmplă)mă doare, iar uneori simt că și urechea...Poate mă îndrumați unde să mai merg!!! Mulțumesc mult și aștept un răspuns!
0
28-01-2021, ora 18:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu am inteles daca ai fost la ORL, audiograma, timpanograma
daca cineva a inercat sati explice.. ca sangele care circulain corp, care trebuie sa alimenteze si sa oxigeneze creerul se face in Intestine din ce pui Tu in farfurie???
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.