Mastopatie fibro-chistica proliferativa

19-05-2011
asis_carmen
Nu este medic/terapeut
asis_carmen
Am avut un nodul la sanul stg. descoperit in anul 2001 si care timp de 9 ani a crescut nesemnificativ(cca 1mm/an).In 2009, la a 2-a sarcina(prima a fost in 1996)nodulul era tot de 1 cm, pt ca dupa alaptare(11 luni) sa-si dubleze volumul.Medicul radiolog la care facusem si ecografiile anterioare mi-a spus ca ar fi bine sa ma operez si sa scot nodulul, ceea ce am si facut pe 29.03.2011.Tumora cadran supero-extern san stg. clinic benigna a fost dg. de la chirurgie si s-a practicat rezectie sector supero-extern san stg.
Rezultatul de la anatomopatologie este urmatorul:
Macroscopic:piesa operatorie cu dimensiuni de 5.5/5.5, 3cm reprezentand tesut fibro-conjunctiv si adipos matur de include o tumora nodulara cu margini expansive, cu diametre de 2.2/1.3/1, 5cm aparent incapsulata, culoare cenusiu-galbuie, consistenta elastica.marginile rezectiei chirurgicale sunt localizate in tesut sanatos.
Microscopic: In tesutul trimis se constata un fibroadenom intra si pericanalicular, asociat cu modificari patologice corespunzatoare mastopatiei fibrochistice proliferativa, cu hiperplazie epiteliala ductala si lobulara.
DG. ANATOMO-PATOLOGIC: 1.Fibroadenom M 9010/0; 2.Mastopatie fibro-chistica proliferativa M 8000/1

As dori sa stiu ce anume inseamna acest dg.? E cancer sau nu (inca) ?De unde ar trebui sa incep tratamentul, carui medic ar trebui sa ma adresez? Ginecolog? Endocrinolog? Oncolog? Ce urmeaza de acum? Chimioterapie sau doar tratament la ginecolog ?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.