Masurarea tensiuni de la ochi a zgariat albul ochilor...

25-10-2008
scaparici
Nu este medic/terapeut
scaparici
Sunt alergic la praful de casa. De praf e greu de scapat complet. In general, am ochii rosii si fac conjuctivite alergice.
In vara lui 2007 am fost la oftamolog cu o astfel de conjuctivita. Pe langa tratamentul cu picaturi, mi-a luat si tensiunea la ochi, in clinica. Problema e ca acolo aveau un aparat vechi care "apasa" ochiul. Contactul a fost direct pe ochi. A fost fff dureros. De atunci in "albul" ochilor am niste "vinisoare" rosii (orizontale, in mare, de la iris sunt 4, doua pe fiecare parte ). Cred ca ochiul a fost afectat permanent de acel contact. Am luat picaturi cu Nafazolina, lacrimi artificiale, etc. Am mai mers la oftamolog cu aceasta problema si mi s-a spus "ca pot trai cu asa ceva" si "nicidecum de la masuratul tensiunii am acele vinisoare". Si am fost la 5 oftamologi!!! (Doar unul nu a zis nimic insa m-a evitat apoi.) (Sincer, am impresia ca nu se mai poate face nimic si atunci se neaga destul de superficial ce s-a intamplat de fapt.) Pe moment nu am dureri, traiesc intr-un mediu mai curat, nu am crize de alergie, insa de "dungulite nu am scapat, sunt permanente?!).
Ce sa fac? Arat tot timpul de parca as fi plans recent!! Nu e bine ptr cariera si nici estetic. (Nu stiu cat de sanatos e.)
1 comentarii
0
26-10-2008, ora 18:06
Romanitza
Identitate neconfirmată
Romanitza
Toata lumea are vase de sange la nivelul conjunctivei-membrana ce acopera ochiul.La unii sunt mai vizibile.Nu e nici o legatura cu procedura de masurare a tensiunii oculare.Nu stiu cat ai pus Nafazolin, dar picaturile din acea clasa, daca sunt utilizate in exces, produc fenomenul de rebound, adica albesc ochiul imediat ce le pui, dar ulterior ochiul se inroseste din nou, trebuie sa pui tot mai des, ochiul e tot mai rosu cand nu pui.Cele mai bune si inofensive sunt lacrimile artificiale, care pot fi puse pe termen lung, mai ales cele fara conservant.Ca antialergic, atunci cand ochii devin foarte rosii, ai senzatie de mancarime, sau corp strain in ochi, poti folosi Emadine sau Zaditen.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.