Maxilar -blocat-

17-02-2009
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
De 2 luni am maxilarul blocat in partea dreapta, nu pot sa deschid gura decat f putin, nu pot sa mananc ceva mai tare cum ar fi un mar pentru ca ma doare ingrozitor, uneori imi trosneste etc. Ce se poate face in situatia asta? Astept sa imi treaca...sau ce metode mai exista?? La ce medic sa apelez?
Multumesc!
7 comentarii
0
17-02-2009, ora 23:09
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
Am uitat sa specific ca m-am trezit intr-o dimineatza cu el asa, cred eu din cauza ca am strans dintii in somn...si nu inteleg de ce nu imi trece
0
18-02-2009, ora 15:52
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
Nu este de glumit..este clar ca aveti probleme cu articulatia...treb un consult de specialitate si cred ca de niste gutiere de bruxism.noaptea scrasniti dintii mai mult ca sigur.
0
18-02-2009, ora 17:47
Kallylas
Nu este medic/terapeut
Kallylas
Unde pot face acest consult?
0
28-05-2010, ora 20:24
andrei22robert
Nu este medic/terapeut
andrei22robert
Salutari, eu am avut maxilarul rupt, iar dupa indepartarea sarmelor, cica in aproximativ 2 saptamani trebuia sa-mi revin complet, insa inca nu pot deschide gura doar pe jumatate.De dureri nu este vorba, doar rareori de masele, care cu o fiola si putina lidocaina trec repede.Sa fie deplasat oare maxilarul, sau ce cauza ar fi ca nu se deschide?
0
08-02-2012, ora 17:41
lolo89
Nu este medic/terapeut
lolo89
buna..tocmai am gasit si eu acest forum..si subiectul asta ma intereseaza pt ca ma confrunt si eu cu aceeasi problema...un an in urma, am facut o calatorie lunga in masina...si am adormit pe scaunul din dreapta..in timpul mersului...am dormit rau, intr'o pozitie neadecvata...si m'am trezit cu gura deschisa si aveam maxilarul blocat...foarte greu am reusit sa inchid gura...iar dak o deschideam din nou iar ramanea blocata...si ma durea foarte tare maxilarul in partea dreapta...dupa inca 1000 km parcursi in chin si durere..am ajuns acasa unde m'am pus sa dorm in pat...a doua zi cand m'am trezit nu mai aveam nimik, nu ma mai durea...dar vreau sa spun ca de atunci am probleme cu maxilarul..ma doare mai ales cand e frig si stau incordata.nu mai pot sa deschid gura tare...iar dimineata cand ma trezesc simt maxilarul oarecum blocat, trebuie sa fac cateva "exercitii" inchis-deschis k sa isi revina.imi este frica sa merg la medic...altfel nu se poate rezolva?..multumesc
0
03-03-2012, ora 00:02
luminita41
Nu este medic/terapeut
luminita41
buna seara si eu am o problema de vreun an imi trosneste maxilarul in partea dreapta cand maninc, , , am fost la orl si mia spus ca nare ce-mi face ca sa slabit un ligament, , , apoi am scris pe net la un doctor si mia zs ca ar trebui sa merg la cv doctor buco-facial cam asa ceva deci s-ar putea face ceva mi-e frica ca odata sa ramin cumva...de la orl mia zs sa ma sau cu diclofenacin directia maxilarului unde ma doareintre maxilar si ureche dar degeaba, , , nu mare rezultat...va rog sa-mi dati un sfat, , va multumesc
si mai o problema mia iesit asa ca un neg in virful limbii il am de mai bn de jumate de an mie frica sa nu fie cv periculos lam muuscat de cateva ori am crezut ca dispare da nimic sa refacut la loc altadata e de culoarea limbii altadata e alb ma deranjeaza la culme spunti-mi va rog ce sa fac?
0
11-10-2012, ora 00:15
Yanuta
Nu este medic/terapeut
Yanuta
Chiar ma bucur ca am dat pe peste acest topic! Si eu ma aflu in aceeasi situatie cu troznistul maxilarului!Problema o am de 7 ani si fara vreo rezolvare! (am 27 ani)am avut blocat maxilarul timp de 1 an. A fost groaznic...Nu exista tratament pentru asa ceva decat antinflamatoare si o gutiera facuta de un medic stomatolog. Inteleg prin ce trece toata lumea. Am avut zeci de nopti nedormite si inca mai am asa ceva!M-am obisnuit, desi nu este un lucru normal.
Am incercat toti medicii posibili si imposibili ani de zile pe la toate clinicile din tara dar fara rost!
va pup pe toti cei cu" maxilarul pacatos"!
Si sa ne auzim cu bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul