Medicamente antidepresive?

3135 comentarii 1 2 345 ..... 104 105 Înainte ›
0
03-04-2009, ora 08:18
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
Buna.

Daca este cineva care a avut sau are Cipralex(escitalopram) si a avut efect adverse de la el, la inceput.

Multumesc.
0
03-04-2009, ora 11:59
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Salut Nick.Te rog, daca poti sa-mi dai o idee.Am luat imovane cam 3 saptamani, bineinteles doctorita a zis ca nu are efecte adverse si nu creeaza dependenta.acum 3 zile nu l-am mai luat si am inceput sa iau dormicum, dar de cand nu mai iau imovane am, cred ca sindrom de sevraj.anxietatea este aproape extrema.mai iau calmepam.spune-mi, te rog ce sa fac, sa reiau imovane si sa-l intrerup gradat sau daca ai alta idee.mersi
0
03-04-2009, ora 13:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Salut!

Fadeawayboy, Rivotrilul "lucreaza" prin modularea activitatii electrice a creierului, implicand acidul gama-aminobutiric, adica, ii mareste activitatea. Exista persoane carora le poate face mai mult rau, tocmai de aceea, clonazepamul se administreaza foarte rar si cu mu;ta prudenta atat din partea medicului, cat si din partea pacientului. Cred ca ar fi bine daca ai merge la medic sa iti analizeze starea, dansul fiind cel mai in masura sa schimbe sau sa adauge ceva in schema ta terapeutica.

Exista un supliment alimentar, pe nume Gaba nesintetic cu P5P, supliment care mareste activitatea GABA, relaxeaza, reduce anxietatea foarte mult si induce o stare de calm "psihologic", dar nu ai voie sa-l iei daca iei un medicament chimic.

Mladen, nu trebuie sa-l intrerupi brusc, se scade doza treptat, nu spontan. Niciun medicament care actioneaza in zona psihicului, nu se intrerupe brusc, indiferent de ceea ce spune medicul (ma refer la benzodiazepine, antidepresive si neuroleptice).
Este valabil acelasi lucru si-n cazul tau; mergi la medicul care ti-a prescris Imovane si explica-i ce si cum. Daca as fi fost in locul tau, nu luam niciun medicament din cele prescrise. Eu sunt IMPOTRIVA benzodiazepinelor, dar cand n-ai ce face si nu prea ai incredere in fitoterapie sau alte terapii alternative...trebuie sa iei...

Va rog sa aveti grija si sa nu mai combinati medicamentele. Nu-i de gluma cu ele!!!

P.S. Cipralexul contine escitalopram, un SSRI care are la fel de multe reactii adverse ca si antidepresivele pe care le-ai luat pana acum.
0
03-04-2009, ora 16:27
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Mersi mult pt sfat, Nick.Mai am o intrebare:pot lua 5-htp si l-theanina impreuna cu calmepamul si dormicum, adica ma intereseaza daca nu reactioneaza negativ cumva.As lua calmepamul pana nu isi face efectul 5-htp ca sa mai scada anxietatea.
numai bine
0
03-04-2009, ora 16:29
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Medicul de familie mi-a dat sa iau sa ma linistesc persen.Nu stiu daca se poate lua singur sau impreuna cu chimicele
0
03-04-2009, ora 22:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
NU, nu ai voie!
Dupa parerea mea, nici Persen nu-l poti lua impreuna cu Calmepam si Dormicum, chiar daca are in compozitia sa doar valeriana, menta si melisa(roinita), dar faci cum doresti. Eu zic sa incerci sa reduci doza pentru a putea "scapa" de calmepam si dormicum si sa iei numai persen si 5-htp, dar tu faci cum doresti si mai ales cum ti-a spus medicul, care te cunoaste personal.

Numai Bine!
0
04-04-2009, ora 08:45
andrew399
Nu este medic/terapeut
andrew399
NICK
De cand am inceput seria inhibitorilor la AD-uri, reactiile adverse mi se par mult mai puternice decat celor anterioare, si mai numeroase, si in SNC cat si simptomatic.Totodata simt ca sunt mai eficiente pt.mine desi imi provoaca atatea probleme.Chestia e ca nici un medic, nu admite ca sunt efecte adverse psihice, ci doar cele care sunt in"orar", deci secretul e bine pastrat.In ce priveste seria inhibitorilor, un medic psihoterapeut mi-a explicat ca: Medicamentele antidepresive, ISRS, fac ca serotonina sa stea o perioada mai indelungata intre neuroni, ceea ce determina o intarire a legaturii dintre ei, avind ca efect reducerea depresiei, anxietatii, etc. Numai ca, raminind mai mult timp intre neuroni, serotonina blocheaza transmiterea altor mesaje ulterioare prin aceste canale, ceea ce poate duce la o procesare mai lenta a informatiei de catre creier, astfel se produc efectele adverse.
Inainte am avut IXEL, un SNRI, am avut multe efecte adverse cu el, insa dupa ce am renuntat la el, mi-am revenit spectaculos de bine si fara urmari, dup ce am incetat sa-l mai administrez.Acum am Cipralex de 10 mg, am alt medic mai priceput dar ma confrunt iarasi cu efectele adverse.Intrebarea mea e ca, vor inceta treptat sau vor persista pe tot parcursul tratamentului cu AD?Mi-a spus ca trebuie sa-l iau trei luni.Ce zici?
0
06-04-2009, ora 15:17
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
Am un nepotel care a fost diagnosticat cu Agitatie psihomotorie si intarziere de limbaj in urma cu un an, iar acum dupa implinirea varstei de 5 ani si in urma unui eveniment neplacut cu educatoarea a fost dignosticat cu anxietate. A urmat tratament cu:
- encefabol si tanakan si rispolepte,
- piracetam, tanakan si rispolepte,
- tanakan si rispolepte, cerebrolizin,
- idem 1
- rispolepte, tanakan, actovigin,
- encefabol, rispoletpte, zoloft.
Acest ultim tratament a fost dat pentru anxietate, deoarece nu mai vroia sa se duca la gradinita, si nici la logoped desi in ultimul an a facut progrese mari cu vorbirea si cu integrarea in colctivitate, desi nu vrea sa se supuna regulilor in continuare, mergea cu placere la gradinita si la logoped. Educatoarea l-a lasat singur cu un caine, ca pedeapsa ca nu a ascultat-o si de atunci a trecut o luna si el inca nu vrea sa auda cuvantul gradinita, avand o reactie foarte puternica de teama, se trezeste la 4-5 dimineata pentru defecatie si apoi nu mai adoarme. De la acest ultim tratament a avut insomnii si agitatie puternica. Daca puteti sa imi recomandati un tratament naturist, parintii lui ar vrea sa incerce si altceva.
0
08-04-2009, ora 14:26
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
Nimeni nu poate sa imi dea nici un sfat?
0
08-04-2009, ora 14:34
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Eu ti-as sugera sa mergi la alt doctor.Zoloft se da doar celor peste 18 ani.Pentru multi chiar si peste 18 ani ssri urile sunt un risc, daramite la un copil de 5 ani.Nu inteleg de ce l-ati pus pe tratament de la varsta asta.Daca citesc bine despre el si eu am fost chiar la fel.Speriat, timid, ma suparam usor, prindeam panica foarte usor.Sa stii ca nici nu am fost la gradi niciodata.Doar vreo 4 zile la rand si nu am mai mers, din cauza timiditatii si probabil agorafobiei.Si am supravietuit.Recunosc, ca de varsta de 22 ani am inceput sa amstri de frica cateodata aiurea, fara motiv, dar se rezolva cu un ansilan.Dar de la 22 ani am inceput sa iau ceva, pt Dumnezeu, nu de la 5 ani.Lasati copilu in pace, vreti sa-l distrugeti, sa-i distrugeti personalitatea?Si tatal meu pana la 5 ani aproape deloc nu a vorbit.Nu este o problema.Si eu cand am fost mai mic aveam mari probleme de integrare in societate.Eu v-as sugera sa mergeti pe ceva naturist, sa mergeti la un medic homeopat
0
09-04-2009, ora 22:48
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
Pentru NICK in mod special: chiar nu poti sa ne recomanzi nimic? Sau altcineva? Sa il duca la un medic homeopat, dar la care? In Galati este vreunul mai bun? Va rog, daca puteti sa ne dati ceva sfaturi, cu cat mai devreme cu atat mai bine, ca sa se poata corecta cat mai repede pentru a putea urma o scoala normala. Copilul este foarte ineligent dar din cauza neintegrarii nu poate fi tinut la gradinita, refuza autoritatea... Este putin in urma fata de copiii de varsta lui, dar sper ca poate recupera dupa ce isi va dezvolta vocabularul. Tinand cont ca mai are doi, maxim trei ani pana va incepe clasa I cred ca are timp sa se recupereze. Si ca sa nu uit: nu prea are masa musculara. Cresterea lui pana la 14 luni a fost spectaculoasa, dormea foarte mult 16-18 ore din 24, manca foarte bine, la aceasta varsta aratand ca un copil de doi ani, a mers in picioare devreme, ca mai apoi sa piarda din greutate, din masa musculara, sa nu mai spuna mama, tata o perioada de timp, pana la trei ani, iar acum la 5 ani are numai 17 kg, la o inaltime de 110 cm, comparativ cu fiul meu de trei ani care are tot 17 kg, la 100 cm, aratand numai piele si os. Nu stiu daca asta are vreo relevanta, dar am spus ca poate da.
0
11-04-2009, ora 14:23
ral311
Nu este medic/terapeut
ral311
Buna Ziua, numele meu este Raluca si am probleme de sanatate, au inceput cam de 2 ani jumatate poate au fost si mai demult dar nu mi-am dat seama si am trecut peste ele.Aveam stari de voma, ameteli, am si lesinat.Analizele mi le-am tot facut, am mers la toate spitalele la clinici particulare.M-am saturat cate am facut, mi-am facut RMN-uri, encefalograme, calciu si mai multe.Am mers la un spital unde mi-a zis ca am epilepsie, mi-a dat medicamente de epilepsie, le-am luat.apoi am mers la o clinica privata.Unde mi-a zis ca am probleme cu tiroida.Nu aveam pofta de mancare, nu puteam dormi noptile aveam cred ca 40 kg, la 1.75. Si acum am inceput sa merg la psihiatru de aproape un an mi-a dat la inceput sa iau seroxat, peritol si rivotril.acum fara seroxat nu mai pot sa stau, parca sunt drogata, devin mai nervoasa decat sunt deobicei, peritolul mi-l daduse pt ca mi se irita corpul, cand ma enervam, era pe sistem nervos, mi-a dat foarte multe pastile de somn, leponex si mai multe medicamente.Si am fost zilele trecute la control unde mi-a schimbat tratamentul si mi-a dat depakine si mirzaten si sa mai iau si seroxat si dupa 14 zile sa scot seroxatul.Mi se par destul de puternice depakine si mirzaten.Daca puteti sa-mi dati un raspuns, daca puteti sa ma ajutati, poate sa-mi recomandati alt medic, alt spital, orice.Astept un raspuns
0
11-04-2009, ora 15:46
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stimata Doamna Laura,

Imi cer scuze ca n-am fost prompt...
Tratamentul luat de-a lungul timpului de catre nepotelul dumneavoastra, este mai mult sau mai putin eronat.
Sincer, nu se prescrie unui copil cu agitatie psihomotorie piracetam, pentru ca principala lui reactie adversa este tocmai agitatia psihomotorie si anxietatea; ce-i drept, amelioreaza unele tulburari de comportament si unele intarzieri de limbaj si nu numai. In nici un caz nu avea de ce sa-i dea medicul rispolept, zoloft etc.; creierul aflat in plina dezvoltare este predispus spre a "tulbura" comportamentul la unii copii...singurul medicament bun din toate pe care le-a luat, este Cerebrolysin. Este singurul pe care vi-l recomand sa i-l administrati in continuare...stati linistita, la varsta lui nici nu se pune problema de masa musculara, nu are cum (in timpul pubertatii si dupa se "creeaza" si "consolideaza" masa musculara)...

Va promit ca ma voi documenta si va voi recomanda un medic homeopat care sa va poata ajuta, sau orice alt remediu care sa fie adecvat pentru varsta si patologia nepotelului dvs.

Numai Bine!!!
0
11-04-2009, ora 16:51
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
Multumesc mult pentru raspuns. Si eu cred ca tratamentul nu pare sa fie bun pentru ca rezultatele au fost spectaculoase numai in periada de dupa administrarea cerebrolyzin si ascolecitina. Astept si alte sugestii cu mare interes si nerabdare. Multumesc.
0
19-04-2009, ora 18:54
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!

Dupa o trecere in revista superficiala a Psihofarmacologiei copilului si adolescentului (Ed Amaltea - Conf. Dr. Iuiana Dobrescu), nu sunt de acord cu niciun tratament, toate avand foarte multe reactii adverse, care cumulate, chiar si putine, afecteaza foarte mult functia cognitiva, pot induce alte tulburari de comportamente si "maniere", sa nu mai vb. dsp. faptul ca analizatoarele cutanat si vizual, sunt si ele afectate, deci, nu!

In cele ce urmeaza va voi recomanda 2 suplimente alimentare naturale, cu care, conform unor studii americane (pe care vi le voi mentiona, sa le cititi;poate le gasesc in lb romana), toata structura creierului este intens regenerata, si toate eventualele efecte indezirabile care deriva din acea structura (deficit neurologic, hipofunctii, dezechilibrul neuromediatorilor etc.), pot fi cu succes ameliorate si in cateva luni, chiar estompate 100%, ceea ce mi se pare extraordinar; vedeti ca d-nul Eminescu (Dumnezeu sa-l odihneasca) a avut dreptate cand a sustinut cu fermitate ca, citez: "Natura nu minte niciodata"...???

1. OMEGA 3 (grasime poli-nesaturata care contine EPA - acid eicosapentaenoic, DHA - acid docosahexaenoic, ETA - acid eicosatetraenoic, DPA = acid docosapentaenoic);

Pt. a va convinge cat este de bun pentru dezvoltarea creierului, pentru tratamentul anxietatii, diferitelor tulburari:de la cele legate de limbaj, pana la cele legate de dispozitie (tulburare bipolara), va voi aduce la cunostinta in continuare unele informatii foarte importante.
Dr. Andrew L. Stoll este directorul Laboratorului de Cercetari Farmacologice de la Spitalul McLean din Boston si professor de psihiatrie la Harvard Medical School. In 1999, dr. Stoll a fost recompensat cu Premiul Klerman pentru studiile pe care le-am intreprins, studii in urma carora a demonstrat faptul ca factorul omega-3 este cel mai important pentru creier si ca, orice persoana care ia un supliment pur cu omega 3, timp de cel putin 6 luni, la o simpla encefalograma, tomografie etc. isi va da seama ca toata structura encefalului s-a regenerat, efectele fiind: o stare de spirit timostabilizata, memorie extraordinar de buna, calm, rabdare etc.
Va recomand cartea dansului pe care si eu o voi comanda dupa ce va voi scrie acest mesaj. O puteti gasi la urmatoarea librarie (link-ul de mai jos), costa doar 37 de Ron.

Acum, va voi spune si de unde sa luati un supliment cu Omega 3, care contine o cantitate suficienta pentru nepotelul dvs., si este si foarte convenabil. Va trebui sa ia cate 2 cps pe zi, dupa micul dejun si dupa cina (suplimentul contine 150 de cps, deci, un flacon va va ajunge pentru 2 luni si 15 zile. Nu sunteti obligata sa-l luati de aici, dar de aici am luat eu si va asigur ca este pur si ca are efecte (puteti sa cautati si-n alta parte, dar mai ieftinb nu gasiti, cel putin nu in Romania).

Foarte important este sa ii dati o saptamana numai o cps pe zi, pentru a vedea cum se manifesta, s-ar putea sa-i fie de ajuns. Daca se simte bine si nu "acuza" vreo problema, gen ameteala, atunci va rog sa-i dati 2 cps, nu mai mult.

2. Celebrul Cerebrolysin, pe care va rog sa-l utilizati in continuare exact cum v-a spus medicul. Este extraordinar si dumneavoastra ati confirmat. In SUA este foarte utilizat pentru tratarea depresiilor endogene cu deficit de neuromediatori, care nu raspund la tratamentul cu antidepresive chimice, iar in Austria, este tratamentul de electie pentru tulburari de comportament, deficit cognitiv si maladia Alzheimer.
Sfatul meu este sa nu folositi o cantitate mai mare de 1ml, asta pentru ca, o cantitate de peste 3 ml injectata zilnic, poate da o stare de anxietate, stare indusa datorita stimularii celulelor nervoase din creier si regenerarii lor.

In caz ca veti mai dori un medic homeopat, va pot recomanda unul, l-am gasit accidental si are niste referinte extraordinar de bune!

In speranta ca v-am putut ajuta,
NICK:)

P.S. Scuzati-mi eventualele greseli morfo-sintactice si ortografice, m-am grabit! Multumesc anticipat ;)
0
20-04-2009, ora 03:20
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Nick, te rog sa ma ajuti cu un sfat.Am luat 5-htp si l-theanina si nu prea a avut rezultate spectaculoase la mine.Pur si simplu nu pot sa o uit pe fost, iar cand o vad intru si mai mult in depresie.Simt o stare de tensiune psihica permanent si am ganduri exagerate si cateodata chiar paranoia.Omega ar putea avea rezultate si asupra mea, in conditiile date?Sau cerebrolsin?Eu cred ca am un psihic slab, deoarece si inainte de a intra in depresie cand erau toate bune si frumoase am avut stari de frica din senin.Luam la nevoie ansilan si ma avea efect, dar cu timpul starile de frica s-au accentuat si ansilanul nu prea mai avea mare efect.Iti multumesc pt toate sfaturile de pana acum, dar te rog mai ajuta-ma cu unul.Sau sa trec pe la psihiatru?Mentionez ca si fizic ma simt foarte rau(dureri de coloana cand tensiunea psihica e mare si probleme de potenta si altele).Multumesc
0
21-04-2009, ora 10:35
paunlaura
Nu este medic/terapeut
paunlaura
Adevarat ca a Inviat!
Iti multumesc de informatiile pe care mi le-ai dat si promit ca voi scrie despre cum a mers tratamentul. Daca poti sa imi dai si informatii despre medicul homeopat te rog sa imi trimiti un pm -
Vreau sa vad ce se poate face pentru fiul meu de trei ani in legatura cu polipii din nasuc. Multumesc inca o data pentru tot ajutorul. Sanatate tuturor!
0
21-04-2009, ora 15:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat, bucurati-va!

Mladen, orice persoana, indiferent de varsta, sex, etnie etc., va beneficia de pe urma administrarii grasimilor poli-nesaturate omega 3. De asemenea si Cerebrolysin, dar Cerebrolysin nu se administreaza fara o consultatie la un medic internist, neurolog etc., asta entru ca exista riscul sa fi hipersensibil la hidrolizatul de proteina din creier si sa faci a alergie puternica, deci, NU, consulta medicul mai intai!

Eu cand ti-am recomandat 5-htp si l-theanina nu am facut-o pentru a te ajuta aceste suplimente sa o uiti pe fosta ta iubita. Este IMPOSIBIL. Ti le-am recomandat pentru a-ti ameliora starea psihica prin modularea metabolismului serotoninei si a acidului gama-aminobutiric (GABA). Ar fi fost bine ca 2 astfel de suplimente sa aiba capacitatea sa provoace un fel de amnezie retrograda, dar numai asupra evenimentelor neplacute, din pacate, asa ceva vedem/citim doar in filme/literatura science-fiction. NUMAI tu esti capabil sa-ti infranezi aceste stari, cu multa vointa si forta psihica, ce-i drept, acum nu o ai (forta psihica), dar o vei dobandi cu timpul...In ceea ce priveste psihiatria "chimica", te rog sa mergi la psihiatru, pentru ca dansul te cunoaste si are capacitatea de a te intelege mai bine!

Doamna Laura, cu multa placere v-am ajutat! In ceea ce priveste medicul homeopat, am sa va trimit un e-mail imediat ce am sa sun un prieten medic, care a fost la medicul acesta homeopat, despre care vb ca fiind "cel mai bun"; am sa-i cer numarul de telefon si celelalte date de contact si vi le voi trimite in cel mai scurt timp, dar nu va pot spune cand cu exactitate.

Numai bine si sunt sigur ca imi veti spune peste maxim o luna, ca nepotelul dvs. se simte mult mai bine. Domane ajuta!
0
21-04-2009, ora 16:40
ral311
Nu este medic/terapeut
ral311
Hello, poate imi puteti da si mie un sfat, simt ca o iau razna, ultimul diagnostic pe care mi l-a dat psihiatrul a fost tulburare afectiva depresiva si medicamente noi pe care mi le-a dat sa le iau au fost mirzaten de 30mg si depakine de 500mg si seroxatul pe care il iau cam de un an jumatate, am inceput sa am cosmaruri, rad, aud zgomote.Va rog din suflet dati-mi un raspuns
0
21-04-2009, ora 17:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Hristos a Inviat!
Va rog sa-mi rsp la urmatoarele intrebari: cum adica: "ultimul diagnostic pe care mi l-a dat psihiatrul"??? V-a dat mai multe, si daca da, care anume???

Sp. va rog, inainte sa vi se adauge la schema terapeutica Mirzaten si Depakine, aveati acele manifestari nedorite? Daca da, aveau acelasi grad de manifestare? Daca nu, au aparut imediat ce ati inceput administrarea acestor doua noi medicamente?

Ce fel de cosmarusi si zgomote? (impartasiti-le doardaca pot si spuse si daca doriti!)

Cand vi s-a dat Seroxat, ce diagnostic vi s-a pus? Ati avut vreo reactie adversa de la el? Daca da, care anume?

Sunt foarte multe intrebari, dar fiecare are rolul ei si va rog daca puteti, raspundeti-mi la toate!

Dupa, va voi da si eu unele sfaturi! Numai Bine :)
0
21-04-2009, ora 18:38
ral311
Nu este medic/terapeut
ral311
Hristos a Inviat, pai hai sa-ti povestesc de la inceput, acum 2 ani de zile aveam stari de voma, nu putem dormi, aveam 40 de kg la 1.70, cum ma trezeam, apoi am lesinat si am vomat imediat dupa ce mi-am revenit.Am fost trimisa la neurologie in Bucuresti, care au iesit bine, mi-am facut si RMN si encefalograma, si doamna doctora m-a diagnosticat cu epilepsie, am luat medicamente de epilepsie.Apoi am mai incercat sa merg la o clinica privata, unde am cheltuit foarte multi banii si nu mi-a dat nici un fel de diagnostic, ca poate e de la tiroida.In fine dupa ceva timp am mers la psihiatru, m-a diagnosticat cu tulburare afectiva, depresie si medicamentele pe care mi le-a dat au fost:rivotril pentru stari de voma, peritol pentru iritatii, cand ma enervam mi se irita pielea, mi se inroseau picioarele si ma mancau urta, am mai luat si doxepin, levomepromazin, leponex de somn.Cu leponex-ul mergeam bine, dormeam destul de bine nu mai stiam de mine, pana a doua zi.Am trecut prin multe schimbari, acum m-am ingrasat si ultimele medicamente pe care le iau mirzaten de 30mg si depakine de 500mg dar nu ma simt de loc bine de la ultimele medicamente.Si seroxatul pe care il iau de la inceput, cam de un an jumatate, asa si vreau sa-mi spuneti si mie sa incerc sa merg la alti doctori??Starile de voma le am si acum, nu am scapat de ele, cand sunt in multime transpir toata si simt ca lesin, imi transpira palmele, mai multe si vreau sa-mi ziceti si mie daca sa continui sa iau depakine si mirzaten, parca le iau degeaba toate medicamente, oare ma mai fac bine vreodata???
0
22-04-2009, ora 20:48
miriam1570
Nu este medic/terapeut
miriam1570
Buna la toata lumea!Nu am mai intrat de mult pe forum dar am citit ce s-a mai scris pana acum.
Am o intrebare la care astept raspuns de la...oricine se crede in masura sa mi-l dea sau crede ca are raspunsul bun.Am ramas insarcinata(2-3 saptamani)insa sotul meu face tratament cu ZYPREXA SI TIMONIL.Intrebarea mea este:au vreun efect asupra sarcinii mele aceste antidepresive? Oare va fi afectat copilul? Sper ca nu!!!!
Va multumesc anticipat pt raspuns !!!!
0
23-04-2009, ora 15:18
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Raluka, bineinteles ca te vei face bine, nu vad de ce nu te-ai face! Daca ti-as recomanda un medic din Bucuresti, ai putea sa mergi la dansa????

Miriam1570, iti poate fi afectat copilul doar daca iei TU Zyprexa, nu sotul tau! In cazul in care tu vei avea nevoie de Zyprexa (sp doar ca exemplu), conform unui studiu, daca il vei lua in ultimul trimestru de sarcina, copilul va fi mai mult somnolent si va suge mai lent, sau va fi predispus catre a face asa ceva.

Dumnezeu sa te ajute sa nasti copilul cu bine si sa-l cresti la fel de bine.
Multa sanatate!
0
23-04-2009, ora 16:18
ral311
Nu este medic/terapeut
ral311
Da, as putea merge unde mi-ai recomanda, eu si acum merg la psihiatru tot in Bucuresti(sunt studenta). Merg la un doctor de la spitalul Ministerul Internelor si Reformei Administrative, mai incolo un pic de Cismigiu.Dar simt eu ca nu ma mai pot controla, nu imi mai pot controla nervii, am stare de nervii in permanenta, am inceput sa am cosmaruri.mai multe.Astept sa-mi dai adresa sau ceva.mersi frumos
0
23-04-2009, ora 20:31
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ok, ma bucur!

Datele de contact ale d-nei doctor sunt urmatoarele:

CENTRUL MEDICAL EUROSANITY - Dr. Ţigănişteanu Constanţa

Calea Plevnei nr. 44, Sector 1, Bucuresti, Tel./Fax: 021-311 54 54; Mobil: 0723 313.213 (ambele apartin exclusiv centrului). Tel. d-nei doctor: 0751.030.553
E-mail: eurosanity-srl@yahoo.com

Program: Luni-Vineri intre orele 13-19; et. 1, cabinet 5.

Te rog sa o suni personal ( intre 18 si 21; te rog sa insisti, pentru ca este sunata si din Sua, Canada, Franta etc.) pe d-na doctor la nr dansei de mobil (de mai sus), si sa-i explici tot ce doresti ca mai apoi sa hotarati reciproc cand mergi la consultatie, evident, daca vei dori.
Important este sa-i spui ce, si cum, si daca te vei duce la consultatie, sa iei cu tine toate analizele, radiografii, retete, tomografii etc., tot ce ar putea-o ajuta pe d-na doctor. Te rog sa ai incredere in dansa, pentru ca eu unul dintre putinii medici din Romania care au cu adevarat har si cunostinte mai multe decat solide, si astfel de medici ii numeri pe degetele de la o singura mana.

Numai Bine si sa stii ca mi-a facut placere sa vb cu tine! Multa sanatate si fericire; ai sa vezi ca te vei face bine, Dumnezeu este alaturi de tine chiar daca nu-l percepi (este intangibil, dar foarte bun si milostiv). :)
0
24-04-2009, ora 15:08
ral311
Nu este medic/terapeut
ral311
Hello, iti multumesc inca o data ca mi-ai dat nr de telefon al doamnei doctor, saptamana viitoare probabil voi incerca sa o sun, sper sa ma ajute si iti doresc si tie multa sanatate si fericire.Si sper sa nu mai fiu asa negativista, cred ca toate lucrurile rele numai mie mi se intampla.Raman datoare, multumesc
0
25-04-2009, ora 15:18
maryymeda
Nu este medic/terapeut
maryymeda
DOmul NICK...sunt o tanara de 29 de ani care sufera de ansietate si atacuri de panica de 3 ani.o sa incerc sa povestesc totul pe scurt.la inceput am crezut ca am diferite boli cand am inceput sa ma simt rau...mai mult eram eu cea care le inventa.dupa nenumarate analize si vizite medicale cu rezultate bune pt ca toate analizele imi erau perfecte un neurolog mi-a spus ca e de la stres ansietate si ca daca nu ies singura din asta imi va da antidepresive.am spus cum sa iau eu asa ceva ca nu am nimik si timp de 2 ani am suportat tot acest calvar.ameteam, lipsa de respiratie, tahicardie, extrasistole, stare de lesin, nervozitate si altele.am refuzat sa iau vreun tratament numai in momentul in care ma simteam foarte rau luam un xanax dar asta de maxim 2 ori pe luna.acum 3 luni am fost la psihiatru si mi-a spus sa iau o pastila de paluxetil 20 mg pe zi timp de 2 luni la care asistenta a spus nu ii da 2 luni ca e tanara da-i doar o luna si extraveral una dimineata una seara.nu am luat tratamentul pana acum.am fost si la cardiolog care mi-a spus ca nu am nimik dar mi-a dat un tratament pt 10 zile si anume...egilok 1 pe zi si panangin 2 pe zi m-am simtit mai bine.de 3 luni sunt plecata din tara muncesc la o sera starile de rau nu mi-au trecut sa nu mai spun dureri de cap.asi vrea sa iau acel tratament de paluxetil insa astept sfatul d-voastra.cu mii de multumiri si in asteptarea unui raspuns care inseamna mult pt mine.multa sanatate tuturor
0
26-04-2009, ora 14:59
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Salut tuturor.Nick, imi cer scuze ca m-am exprimat gresit.Am vrut sa spun ca nu am dobandit puterea psihica de a trece peste asta.Poate nu a raspuns organismul meu la ele, dar in fine.Am fost la medic ca sa ma ajute sa scap de insomnie pt ca tensiunea psihica era asa puternica de nu maistiam ce sa fac.Mi-a da urmatorul tratament:dimineata 0, 25 frontin, la pranz 0, 25 frontin si 1, 5 calmepam, iar seara 0, 5 frontin si 3 calmepam seara.A, da am uitat si de wellbutrin.O sa urmez un tratament de 3 luni cu wellbutrin si cam o luna jumate cu benzodiazepinele.Cel mai mare progres e ca nu imi trebuie somnifere, dar ma enerveaza somnolenta asta si concentrarea mai slaba.Dupa tratamentul asta o sa iau omega ca sa isi "revina" creierul.Un sfat ar fi oricand binevenit
Multa sanatate tuturor
0
26-04-2009, ora 15:05
Mladen
Nu este medic/terapeut
Mladen
Nick, ce parere ai despre omega de la hofigal?contine si omega 6.adica, ar fi bun?si as putea sa-l iau impreuna cu medicamentele astea sau sa astept sa-mi termin tratamentul?Mersi
0
28-04-2009, ora 15:01
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Dna Maryymeda,

Sfatul meu este sa nu-l luati, dar este strict opinia mea si ma bazez pe o cazuistica proprie!
Pentru starile de anxietate, si nu numai, va recomand un supliment natural cu acid gama-aminobutiric (GABA). Incercati sa-l procurati pe cel pe care vi-l voi recomanda mai jos, pentru ca este extras din surse naturale, fiind unic pe piata, celelalte fiind obtinute pe cale sintetica.

Va faceti cont pe site (link-ul mai sus) si poate il puteti comanda.
Luati 3 cps pe zi pe stomacul gol (cu 30 de minute inainte de mesele principale) si daca aveti nevoie si una la culcare, dar nu mai mult de maxim 4 pe zi.

GABA (Acid Gama Amino Butric) este un neurotransmitator inhibitor produs in sistemul nervos central a carui concentratie scade o data cu varsta. Acest aminoacid este utilizat de catre creier pentru a a promova strea de calm si tranchilitate (calmare a starii de nervozitate); conform unor studii, in cadrul unui episod de anxietate si/sau panica, concentratia GABA scade cu cel putin 22%!

ATENTIONARE: NU luati GABA daca administrati si medicamente alopate pentru anxietate, cu efect tranchilizant, anti-depresive si sedative, cu atat mai mult daca sunt "sintetico-chimice".

Pana achizitionati acest produs, va rog sa beti 3 cani pe zi de ceai de sunatoare. Este un excelent anxiolitic si anti-depresiv, dar opriti administrarea acestuia cu minim 3 zile inainte de a lua GABA.

Mladen, urmeaza corect sfaturile date de medicul tau curant, schema terapeutica si ia dupa si omega 3. Te vei simti mai bine. Doamne ajuta!

Cu multa placere,
NICK:)
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
3135 comentarii 1 2 345 ..... 104 105 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul