Medicamente antidepresive?

3135 comentarii 1 2 ..... 717273 ..... 104 105 Înainte ›
0
01-03-2012, ora 18:45
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Wip, poti sa lasi macar pentru o secunda securea aia din mana si sa incerci sa dialoghezi si tu normal?!? Ca de cand ai intrat cu noul user pe forumul asta, numai intr-o criza o tii. Jigniri, tipete, cuvinte oribile.


La o problema cu consecinte atat de dezastruoase, nu ar trebui sa se puna in discutie TOATE aspectele ei?
Un individ are dreptul la informare, deci la cunoasterea TUTUROR tratamentelor posibile si imposibile si mai ales a tuturor efectelor!

Nu neg acest domeniu al psihiatriei (nu stiinta, ci domeniu!), nu neg utilitatea anumitor medicamente in anumite situatii, dar cand e vorba de depresie, problema e mult mai ampla decat a prescrie un antidepresiv!

Dupa parerea mea, un psihiatru ar trebui sa fie in primul rand PSIHOLOG si PSIHOTERAPEUT (ceea ce tu nu ai putea fi vreodata)! Adica, aptitudinile si studiile psihiatrului sa acopere un domeniu mult mai mare, in care obligatoriu sa existe si studiul sufletului uman ( he, complicat, nu?) !

Suferintele provocate de o depresie sunt suferintele sufletului ( dar si ale felului de a trai)! Iar atata vreme cat sufletul nu are forma materiala, deci depistabila, atunci toata problema asta devine ingrozitor de sensibila!

Dar ce rost are ca psihiatrul sa fie obligat sa aiba si patalama de psiholog si psihoterapeut, si ce rost ar avea sa vrem cu adevarat sa vindecam sufletul uman, cand la usa farmaciilor asteapta atatea si atatea medicamente noi care trebuie vandute pe bani multi, foarte multi bani?!?.

Daca psihiatria si psihologia ar fi gratuite, atunci as spune cu mana pe inima ca da, ele exista cu adevarat numai in slujba omului!



Intrebare:

Criteriile de clasificare ale bolilor mentale au fost facute in functie de ce?

In functie de metode stiintifice sau in functie de parerile unor comisii de psihiatri care au analizat niste comportamente si atat?
0
01-03-2012, ora 19:47
Asylum
Nu este medic/terapeut
Asylum
"Parerea mea e ca cel mai bine ar fi ca anxietatea sa nu fie bagata in seama (in cazul in care se poate)."

Da, cu cat te gandesti mai mult ca nu functionezi bine pe plan social, cu atat e mai greu sa nu mai fi anxios (daca te refereai la anxietatea sociala).

Am observat ca deprivarea de somn reduce anxietatea pe termen scurt.
0
01-03-2012, ora 20:25
utilizator_18918
Nu este medic/terapeut
utilizator_18918
Ciorapel, am mai scris de vreo doua-trei ori cum se pot identifica afectiunile psihice. Nu e nevoie sa masori nimic, la fel cum in cazul multor afectiuni nu ai ce sa masori (nu iei sange, iti face o hemoleucograma si se descopera reumatismul, astmul sau mai stiu eu ce). Cert e ca exista metode de evidentiere a zonelor problematice din creier.
Medicamentele functioneaza in multe dintre cazuri. Problema e ca in creier exista mai multe cai de transmisie (gabaergica, dopaminergica, serotoninergica etc.), toate intr-o stransa interdependenta. Cand apare o tulburare afectiva, o anumita zona a creierului, specifica unui anumit tip de mediere chimica, nu mai functioneaza cum trebuie (si pot exista mai multe cauze). Medicamentul pe care-l luam ca sa reparam aceasta problema poate tinti intreaga cale de transmisie cand, de fapt, numai o portiune e afectata, provocand mai departe modificari si la celelalte tipuri de transmisie, pentru alte zone. O masura luata a fost crearea medicamentelor selective pentru anumiti receptori sau anumite enzime care sa mai reduca din efectele adverse ale celor din prima generatie.
0
01-03-2012, ora 21:06
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Dana, nu ai cum sa schimbi gandirea atat timp cat anxietatea nu te lasa, intai sa treaca anxietatea cumva si apoi ai sa observi o schimbare a gandirii fara sa vrei, dispar gandurile si rumegarea aia continua, te simti lejera la minte si okey.
Nu stiu de ce am eu impresia ca nici acum dupa. 6 luni eu nu am scapat de benzodiazepine chiar daca nu am mai luat.
Cu Diazepam ma simteam aiurea rau, sedat si depresia se agrava mult.

Ciorapel, de fapt psihanalistul face ce spui tu, el analizeaza cauzele problemei si incearca sa le elimine.
In mod normal se presupune ca omul a incercat orice si in ultima instanta ar ajunge la psihiatru.
Dureaza si 2 ani si te costa cam 8000 Euro o terapie din asta, plus ca nu garanteaza nimeni ca se intampla acel catharsis psihanalitic adica momentul in care constientizezi mecanismul si are loc o restructurare e tot ce acolo, de fapt stii ca ai citit precis psihanaliza sau analiza tranzactionala.
Teoretic da, pare sa sune bine, insa sincer de unde interpretarile alea ? De unde stiu ei de ex ca daca nu sufar ceva la o persoane de fapt fac protectie ?! De unde stiu ei ca daca-s mic si se cearta m ma cu tata, eu interpretez la nivel inconstient ca din cauza mea se cearta ?! Ca apoi sa apara idiotenia "aaa deci din cauza mea se cearta, daca nu eram eu nu se mai certau, deci nu trebuie sa exist, asa ca apare depresie".
Sunt doar interpretari cred ca. Asa s-ar fi facut toti bine, toti nevroticii si depresivii, anxiosii in strainatate i-ar trimite la psihanalist si gata, plus ca si aia costa deci se pof face bani si aici, in rest apoi ar deveni adaptati si ar fi utili societatii.
De ex mai bine previi ca un nevrotic sa ajunga posibil schizofrenic decat sa-l lasi sa ajunga si apoi sa-l intretii o viata din banii statului, dar nu stiu daca se poate.

Wip, am si eu o intrebare, aici sa vedem ce parere are si Ciorapel deci caz:
Vine unul la tine si spune ca are depresie si anxietate, de fapt el are asta din cauza nevrozei care-l face sa doreasca si sa fie multumit cu niste lucruri cam deplasate si greu de realizat, asta alimenteaza depresia si anxietatea deci avem reactiva aici. Nu atinge acele target-uri nu e multumit si nu se simte bine.
Cum se rezolva asa caz ? Eu sunt unul din ele insa luam la general, iei in calcul acest detaliu ? Sau dai AD-uri independent de asta ? Iar daca vine si dupa a sasea consultatie dupa ce ai schimbat sase tratamente si iti spune ca tot rau ii este, cum actionezi ?
Am luat o carte de la psiholog numita "Introducere in psihoterapie" de Ion Vianu si am mai citit despre nevroze si m-am ingrozit.
In final afli ca e nevroza, cum il facem pe om sa nu mai doreasca acele lucruri absude ? Mai bine spus cum vindecam nevroza adica cauza depresiei si anxietatii ?
Ca in cazurile cand e depresie si anxietate clasica fara nevrotism e simplu, cauza poate a trecut de mult, a ramas doar dereglarea, raspunde la AD-uri si gata.
Din pacate eu nici un medic nu am vazut sa puna aceasta problema.
La voi in spital ati avut cazuri din astea ciudate ?
Eu cand m-am dus la Obregia si psihologul m-a dus la medicul din sectie, acela m-a luat direct ca schizofren de s-a mirat si psihologul, deci din start considera ca trebuia sa ma internez, am refuzat si am plecat repede de acolo, asta acum 2-3 ani. Nu a stat sa inteleaga de unde vine asa zis-a ciudatenie, plus ca nu aveam elemente psihotice de nici un fel, nu aveam deloc lipsa dorinta de socializare.
Am citit un lucru naspa si anume ca depresia nevrotica care da si anxietate se tine in frau tot cu AD-uri, insa asta este nenorocire, nu stiu cum ar merge.
Valabil si pentru Dr House, cum ia atitudine in asa cazuri, adica care este protocolul deci "domne in asa caz se actioneaza la general asa sau asa".
0
01-03-2012, ora 21:58
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
Costy din ce imi scrii tu aici problema la tine nu este doar depresia si anxietatea. sunt curios ce diagnostic ti-a pus doctorul tau?

Ciorapel lasa'mi o adresa de mail pe privat sa iti trimit niste rmn'uri ca sa vezi cum functioneaza un creier normal si unul al unei persoane care sufera de depresie.
0
01-03-2012, ora 22:03
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
Sincer Costy eu cred ca tu esti bipolar...iar faza maniacala la tine se manifesta prin bulimie si prin mers la sala.
Te'ai gandit vreodata ca poate acele target'uri te depasesc? Eu zic sa incepi prin a iti fixa target'uri foarte usor de atins, este un bun inceput.
0
01-03-2012, ora 22:21
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Buna seara.
Eu cred c am luat in jur de 15 ani diazepam in medie cam 0.50.Foarte putine au fost zilele cu 10 mg, si foarte putine au fost si zilele cu 0, 25.Foarte putine au fost si zilele fara diazepam.In acest timp am luat si ceva meprobamat, nu combinate.Dupa diazepam au urmat vreo 4 ani de xanax, 0, 25 ma satisfacea, dar au fost zile si cu 0.50, f.f.rar 0.75.De un an si ceva iau anxiar, l am gasit f.bun in disfunctiile mele vegetative, o pastila, poate una si un sfert pe zi.
Am inceput si o cura cu eurovit cu ceai verde, o jumate pe zi.Ieri n am luat anxiarul, am dormit bine.De dimineata mi am luat jumatatea de vitamina dar pe dupa masa au inceput somatizarile.Toata eram in gheara pregatita sa se dezlantuie furtuna;creste tensiunea, pulsul pana la 120, ce mai, simti moartea.Am luat juma de anxiar si inca juma de vitamina pe care am simtit o in plus.Simteam niste fierbinteli la inima si o mare stare de disconfort.Si cat de bine imi face o juma, si cat de rau imi face una intreaga.Tin sa precizez ca pe mine ma agita rau si o gura de cafea sau putin compot de visine, nu mai vorbesc de o gura de sampanie, dar ma lipsesc de ele.Am mai luat juma de anxiar si uite ma ca pot scrie, sicredeti ma am trait doua, trei ore de groaza.Am inteles de la Dana cu cat diazepam echivaleaza anxiarul si m am speriat putin.Eu traiam cu ideea ca iau putin drog, acolo 1mg.Nu stiu ce sa fac acum, sa trec pe diazepam sau sa merg cu anxiarul in continuate.De ele nu ma las, crizele in distonie neurovegetativa sunt cumplite, mai ales cele care vizeaza sistemul cardiovascular, si sistemul digestiv m il afecteaza dar aici as rezista fara drog.
Am incercat si AD, cipralexul mi a facut f bine dar cand a fost sa l reiau si au aratat coltii efectele adverse.Eu sufar si de fibrilatie atriala pentru care iau sintrom si digoxin si deci aceste efecte le simt mai puternic.Rog un medic sa mi spuna cat oi mai rezista cu aceste doze de drog, ma refer si la faptul ca n o sa si mai faca efectul si o sa trebuiasca marita doza, si totusi, la o doza mai mare nu stiu de mi rezista inima.Sa nu mi spuneti ca sunt dependenta de medicamente, o fi si asta, dar sa stiti, crizele din tulburarea vegetativa sunt f urate, poate mai urate ca n dependenta.
Va doresc o primavara frumoasa si o viata lipsita de boli
0
01-03-2012, ora 22:38
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Medicul meu si acesta unde ma duc dar si cealalt la care m-am dus pana in Decembrie mi-a pus diagnosticul de depresie anxioasa, dupa simptome asa suna, le-am spus de Clonazepam ca am luat 4 ani si ca Ashton ar spune ca ce am eu suna a sevraj, insa ei nu au fost deacord cu versiunea asta, in rest nu m-au intrebat de altele, ei nici nu stiu ca eu sunt un nevrotic de nu se poate, doar psihologul a constatat asta.
Tu ai dreptate ca acele target-uri sunt greu de atins sau chiar unele imposibil, insa asta face nevroza din pacate, nu ma lasa sa am altele mai realiste, daca constient imi impun, automat apare nemultumirea si lipsa de motivatie, nevroza face ravagii din pacate, asta inseamna insasi incapacitate de adaptare si de aici nenorocirea. De aia sunt si speriat intrucat incep sa constientizez in ce rahat sunt.
Vezi tu Ciorapel, intai citeste despre nevroze si apoi sa ma intrebi de ce doresc eu femeia tanara mereu inainte sa sari la gatul meu.
Wip, chiar te rog sa-mi trimiti si mie acele RMN-uri, o sa-ti dau adresa de mail pe privat. Ciorapel, daca acolo sunt diferente ce mai spui tu cu sufletul ?!

In alta ordine de idei medicul meu a spus ca as fi putin bipolar cand i-am spus ca am mai avut ocazional slabe hipomanii, insa cu Cymbalta n-am avut deloc si nici cu Cipralex.
Eu mananc in depresie sau anxietate, nu mananc de bine ce-mi e ci de rau ce-mi este, in anxietate se cere linistire intruat sunt agitat si nervos, in depresie se cere urcare de tonus si manand gustos sper sa mai urc tonusul putin.
Sala o fac pe anxietate in majoritatea cazurilor gen "daca nu ma duc la sala ma deformez, ma ingras, pierd muschii".
DAR o mai fac cetaodata si asa de nebun, am un chef aiurea de facut in prostie, chiar ma bucura cand fac, imi da si placere de rad uneori asa ca prostul de bine ce-mi e, cred ca aia e hipomania nu ?!
Daca ies afara, alerg ca un catel din ala care are chef de miscare in prostie, nu am chef de altceva insa in acea stare, mi-e clar ca e hipomanie chiar daca apare f rar chiar odata la 4 luni si dureaza maxim 3 zile.
Ciudat ca nu vreau altceva !!! Avantajul este ca efectiv simti placere sa tragi de fiare desi e ciudata starea, nu e una normala, in rest domina depresie + anxietate si atat, liniar fara prea multe schimbari.
Dupa ce trece hipomania fie fac sala iara pe teama fie mecanic asa um faceam cu Cymbalta, fac fara sa simt ceva anume, oricum ma dispera lipsa emotii-lor si a bunadispozitiei.
Iar de bipolaritate mi-e frica intrucat nu doresc Depakine si altele care-mi distrug metabolismul :(.
Acum nu stiu daca chiar as fi putin bipolar sau nu.
Inca ceva.rareori cand mai am relativa bunadispozitie apare doar in hipomanie, mai deloc nu sar pe normal.
Ce ciudat, sa ai bunadispozitie aiurea asa insa fara emotii, fara sa te bucure nimic real, fara sa te intereseze mai nimic, iti vine asa sa deansezi, sa faci glume si cam atat.
Acum nu stiu care este parerea ta.
0
01-03-2012, ora 23:40
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
Costy tot ce mi'ai scris mie aici ai discutat si cu medicul tau?
Pentru ca e foarte important ca si el sa stie lucrurile astea. Imi sustin parerea ca tu esti bipolar si ar trebui sa iei foarte in serios schimbarea medicamentatiei.
0
01-03-2012, ora 23:55
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
D-na Dana parerea mea este sa urmati una din variantele propuse de medic si despre care am discutat anterior, altfel nu prea vad cum puteti scapa de benzodiazepine ! Dupa cate am citit eu cele doua sunt si sedative, mai ales trazodona, deci veti dormi fara somnifere sau anxiolitice ! Ca anxiolitic de zi eu as zice sa mergeti pe ceaiuri sedative, incercati urmatoarea formula : sanziene, talpa gastii, tei, lavanda, busuioc, maghiran iar seara puteti adauga, daca e nevoie, conuri de hamei, care este hipnotic ! La nevoie puteti lua un calmant de alta natura, gen extraveral, anxin, cateva picaturi de tinctura de valeriana puse in ceaiul zilnic ! Important este sa treaca 2-3 saptamani fara sa mai luati nici o benzodiazepina, sau puteti merge cu o cantitate f mica de benzodiazepina (pt evitarea sevrajului), dar una cu timp de injumatire f scurt gen clorazepat, nu f lung cum vad ca recomanda medicina, mi se pare o tampenie, boala lunga..!
Ca sa va detoxifiati si sa eliminati mai repede medicamentul din sange in afara de ceaiuri sunt recomandate si cateva zile de post saptamanal, adica un aport cat mai mare de alimente vegetale, pe cat posibil in stare cruda ca salate de legume ! De asemenea ar fi bine sa va luati cateva zile de concediu cand incepeti tratamentul cu AD, ca sa puteti recupera deficitul de somn acumulat !

Costy uite ce spui o pagina in urma :
' Cum am lasat Cymbalta (la recomandarea medicului), de a treia zi deja s-au vazut efectele, depresia s-a mai remis, a aparut chef de vorba, a ineput sa mearga bine si functia sexuala, fin de tot apar si emotii, ma simt asa parca mai viu, din robot pare ca as redeveni om incet dar sigur, in schimb a aparut Anxietate destul de puternica cu tensionare si iritabilitate..'
Deci tu te simti mai bine fara Ad decat cu, singura problema mai mare la tine pare a fi anxietatea ! Retin ca intr-o discutie mai demult ai spus ca tu consumi '8 grame de sare pe zi' ! Vezi ca ce este peste un gram provoaca tensiune si anxietate la oamenii predispusi, deci..'maitaiedinele da-le dreaaqu'! :) Treci pe regim hiposodat si o sa vezi cum te calmezi in cateva saptamani !

D-na Termina acelasi sfat ca pt Costy ! Incercati aceasta dieta..fara branza telemea :), in plus beti ceaiul recomandat mai sus si o sa vedeti ca pana la Pasti veti uita de fibrilatii, anxietate si tensiune !
Asta e martisorul meu pt dv !

D-na Ciorapel exista scala Hamilton pt depresie si o multime de alte teste care evalueaza in principal somnul, dispozitia, luarea sau scaderea in greutate dupa care se determina gradul de deprimare !
Intre suflet si creier este evident ca exista o legatura, parerea mea este ca omul aflat intr-un stres indelungat - dispozitie proasta, nerealizare, neimplinire, esec- este capabil sa-si inchida (inconstient) receptorii pt serotonina, ceea ce este si logic oarecum, altfel nici nu ar putea sa sufere ! :)
Mai este si teoria cortizolului care eliberat in organism in cantitati mari si o perioada mai lunga strica echilibrul in acele cai de neurotransmisie pe care le-a mentionat mai inainte Okto !

La multi ani tuturor D -nelor si D-relor in ultimul moment ! :)
0
02-03-2012, ora 01:00
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
Stevens
Benzo cu timp de injumatatire mai mare se recomanda pentru ca dispare sindromul de abstinenta, dar in acelasi timp esti predispus la cresterea dozei si toleranta la anxiolitic...e o lama cu 2 taisuri.

dana54
ca sa poti face asthon nu trebuie sa convertesti anxiarul cu diazepam daca tu te simti mai bine cu anxiar.
poti incerca sa titrezi intr'o sticla de 500ml de apa o pastila de anxiar si iti va fi foarte usor sa reduci doza fara a mai fi nevoie sa pilesti pastila.
0
02-03-2012, ora 01:04
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
costy
discuta cu psihiatrul tau de un triciclic old school gen doxepin si vezi ce parere are.
0
02-03-2012, ora 01:47
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Stevens am incercat si fara sare, mancam acum un an 8 g sare in salate, acuma daca am 3 g/zi doar, nu are nici o legatura ca mi-am facut analize, tensiune okey chiar in primele ore dupa sare, Cortizol okey si stabil, Tiroida okey. E bibilica damblagita ce sa mai in coace si in colo.
Vorba ta, nerealizari, neimpliniri m-au nenorocit :(.
Vezi Ciorapel, eu recunosc ca nu sunt okey, nu mi-e rusine, asta e, dar vreau sa ma vindec daca se poate si de aia cer parerea medicilor.

Wip, am discutat cu medicul astea la inceput cand a spus ca as fi putin bipolar, de fapt de aia si a spus intrucat eu am spus corect cum m-am simtit, nu i se parea deloc okey ca aveam slaba euforie din aia care suna a fi hipomanie chiar daca aparea rar si nu dura mult.
Oricum dupa ce m-am lasat de benzo am avut din ce in ce mai putine episoade din astea, a predominat depresia si si Anxietatea si cam atat fara asa zis TAB.
Sincer sa fiu mi-e teama sa-i spun ca si cu Cymbalata am avut chiar acum 2 saptamani 3 zile de hipomanie dupa o masa copioasa, tratamentul ptr bipolaritate e iad, iti ia sexul, iti ia silueta, iti da metabolismul peste cap, iti ia tot, iti da o viata lipsita de placere, stiu ca par aiurea, insa sunt satul de frustrare.
Spun asta intrucat am luat 1 an Depakine si stiu ce am patit in 2007-2008, tot la recomandarea lui M.D Ghe, nu doar ca nu mai mergea deloc sexul desi pe vremea aia doream cu ardoare (iti dai seama sa-ti fie sete si sa nu poti bea apa cum te simti asta ca exemplu), apoi desi faceam miscare la sala intens si mancam hipocaloric, ma ingrasam incet dar continuu, m-am dus la laborator si mi-au spus aia ca daca mai continui asa ma apropii de Diabet, Glicemia era data peste cap, dezvoltasem deja rezistenta la Insulina (celebra Insulinresistance) adica exact ce medicatia ptr bipolaritate face sau la majoritatea face. Cum l-am oprit, cum in 2 luni am revenit la normal, Glicemia era buna, Insulinresistance a coborat, am slabit, sexul a inceput sa mearga normal.
Dar oricum nici un efect pozitiv, eu aveam anxietate si depresie fara anhedonie si lipsa emotii insa, iar el a considerat ca am epilepsie si de aia mi-a dat ala, tot nemultumit de nerealizari si neimpliniri eram, plus frustrare in plus de la medicatie.
Chiar medicul de acum mi-a spus ca in bipolaritate fara Depakine sau Litiu nu se prea discuta, i-am spus ca, cu Cymbalta nu avusesem nimic fluctuatii de stare dupa prima luna si s-a bucurat, chiar asa si era.
Oricum pe 22 am sa-i spun si de ce am patit acum 2 saptamani, macar vad ce parere are si dansul, de fapt am gresit ca nu i-am spus, dar parca banuiam ce ar fi spus :). O sa-l intreb si de Doxepin sa vad ce spune.
Deci eram in depresie, o stare naspa rau, am simtit nevoia de a manca bun, m-am dus jos, mi-am luat platoul cu placinta, am mancat ca porcul de repede, apoi BUM, deodata aveam chef de vb, vesel aiurea, luam totul in gluma, mai binedispus, energie de rupeam sala in 14 si imi si placea, dupa 3 zile m-am trezit putin iritat si cu pofta iara de mancau, am mancat si apoi BUM au aparut draci ca iara am mancat, dezamagire, furie ca iar am comis-o si adios hipomanie, deci cam asa s-a manifestat, daca nu mancam nu ma simteam deloc in regula deci nu aveam cum sa evit cumpana.
Ma repet, sper sa ma intelegi, sunt satul sa sufar :(, asta in leg cu medicatia, n-as suporta sa ma dau iara peste cap cu toate dupa 5 ani de sport si ordine alimentara, cu toata mancarea mea asa, tot nu-s gras ca atunci intrucat merge bine totul in organism inca, plus partea sexuala care n-ar mai merge, plus ca nu stiu cum mi-ar aduce multumirea chestia asta dat fiind ca dupa cat am citit eu, medicatia ptr TAB protejeaza mai mult contra hipomaniei-maniei decat depresie.
De obicei hipomania cand apare chiar si rar, apare numai dupa o masa copioasa, cum iti explici ? Are vreo logica ? Si mai ales cand inainte de masa am o stare prea naspa, cand este mai okey inainte de masa, nu prea apare dupa cine stie ce schimbare.

De exemplu azi pana la ora 22 ma simteam asa anxios si putin iritat, ma manca si pielea, eram asa cam prost dispus, m-am dus in camara si iara am pacatuit cu bunatati, dupa aia eram asa repezit, parca ma grabeam sa vorbesc, aveam asa o atitudine din aia 'pac paaac, hai maaa sa traiasca ala si alaaaaa, hopa hopaaaa penelopa', deci un fel de tampenie ca ala care e putin baut si se prosteste asa aiurea, o semieuforie aiurea suspecta fara urcare reala de tonus, fara sa ma bucure real ceva anume sau sa ma atraga ceva.
De exemplu zicea mama ca am mancat iara dulciuri seara si ca se vor depune si eu de colo 'nuoooo, pai asta era placinta facuta de mine, asta nu se depune ca io-s ala smecheru" si radeam asa ca prostul, deci.ce sa mai zic, in acelas timp imi dau seama de penibilitatea a cum ma comport. Maine sa vezi ca iara dau in anxietate si dispare euforia asta si luatul tot in gluma, o sa ma ingrijoreze iar ca am mancat iara dulciuri, dispare prosteala asta. Iar apare disconfort, iara mananc, iara si tot asa.
Sincer sa-mi spui, chiar e slaba hipomanie starea asta de acum ?
Eu pana sa incep sa reduc benzo nu am avut nici un fel de fluctuatie de stare, abia cand am inceput sa reduc benzo au aparut astea desi erau mult mai dese, si asta intra la sevraj in lista dupa cum am vazut pe forumul ala cu Benzo din SUA.
Cand eram pe 1 mg de Rivotril adica prin Aprilie 2010 aveam fluctuatii de stare din 30 in 30 minute chiar, acum eram nepasator, acum eram temator, acum asa ceva nu mai exista.
Daca sevrajul poate dura si un an si ceva, nu poate fi si asta si sa treaca incet incet ? Ar ramane doar anxietatea de dinainte de benzo insa aia e parfum pe langa iadul de acuma.
Mai spuneau ei acolo cum ca toate simptomele noi ce nu le aveam inainte de benzo fac parte din sevraj, asa e ?
0
02-03-2012, ora 11:04
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Costy,
daca imi aduca bine, aminte sa sti ca doxepinul mie mi-a facut cel mai bine din toate antidepresivele pe care le-am loat.Numai ca acum dr nu mai vor sa-i prescrie din cate vad. Eu le-am spus medicilor la care am fost de doxepin si au spus ca e un AD vechi care nu se mai foloseste si ca la mie a functionat pentru ca a fost primul tratament si ca oricum ar fii functionat orice medicament... Dar din cate vad, medici tineri cu este d-nu wipp "isi aduct totusi aminte " de el.
Numai bine..
0
02-03-2012, ora 14:37
k.v
Nu este medic/terapeut
k.v
Ce factori schimba activitatea cerebrala?buna treaba cu RMN-ul asa se vede clar dezechilibrul, dar creierul nu se, , strica, , de la borsul din ciorba.E limpede ca gindurile nocive reusesc sa infaptuiasca asta asa cum un soc emotional poate duce la schimbarea compozitiei singelui sau a hormonilor si de aici poate incepe o istorie noua si omul incepe sa traiasca o viata in care nu se regaseste.Gindurile sunt cele care imbolnavesc sau vindeca, in acest context mi se pare interesant sa punctez
, , Cum ne schimba Dumnezeu creierul, , carte scrisa de Andreww Newbwerg-neurolog, profesor asociat la Departamentul de Radiologie si Psihiatrie al spitalului Universitar Pennsylvania.Se regasesc 8 metode de antrenare a creierului:
1-Credinta
2-Dialogul cu altii...
3-Exercitiile aerobice
4-Meditatia
5-Cascatul(scade presiunea craniana si temperatura creierului)...unii vor spune ca n-au...temperatura
6-Relaxarea constienta
7-Ramineti activ intelectual
8-Zimbiti

De ce n-o fi scris o carte in genul?, , Medicatia=raspunsul la toate problemele voastre, ,
0
02-03-2012, ora 17:58
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
E, cam asa se intampla cand arunci cu vorbe grele in sanatatea cuiva (baiatul lui K.V.) !
Uite ca te pricopseste si pe tine doctorul cu inca o meteahna!
Asta e o lectie, Costy, ca sa iti dai seama ca ce dai vietii, asta iti da si ea tie!

Arunci cu rautati, frustrari, sentimente negative?
Sufletul tau va fi plin numai de asa ceva, iar primul otravit esti chiar tu!


N-ai, mai, baiatule, nimic!!
Mai zi tu mult pe-aici si ca te invarti ca un catel cand iesi afara, eventual si ca simti uneori ca esti un catel, si-o sa vezi ca te potcoveste acusica Wip SI cu schizofrenie, sa te saturi!

Iti spun eu ce-ti lipseste.

Tu nu ai repere, nu ai valori, nu ai IUBIRE in viata ta, nu ai satisfactia muncii, nu ai responsabilitati, nu ai poveri carora sa le faci fata, nu ai indatoriri, nu ai compasiune pentru semeni, nu ai sentimente pozitive, nu ai dumnezeu, ai viziune ingusta, esti limitat sufleteste si emotional, nu ai teluri care sa te calauzeasca in viata si care sa-ti dea avant si bucuria de a trai, nu ai dorinta de a te ridica de jos, nu ai ...Asta e boala ta....iar tu, in loc sa tratezi cauzele si sa rezolvi haurile din minte si din suflet, te indopi cu pastile (ca rata) si-ti otravesti sistematic creierul!

Pai, in primul rand tie iti trebuie o cura serioasa de detoxifiere....plus inca una de curatare morala!...Insa cum sa-ti cer eu sa faci asta, cand tu nu ai empatie, nu ai compasiune, lovesti cu usurinta in oameni, arunci cu rautate in boala unui baiat si o jignesti pe mama lui in cel mai urat mod, desi tu nu ai nici un drept sa te atingi verbal de aceasta doamna, pentru ca nu ai facut probabil nici 1 % din cat a facut ea in viata ...

Spui ca ca 'ai ordine alimentara'??!?.

???????????

Pai de vreo doua luni, de cand sunt pe forumul asta, m-am saturat de gogosi, placinte, carnaciori, pateuri numai citindu-te!!


Stii cum e la tine? Ca sa incepi sa cureti toate lucrurile stricate din viata ta, nici nu stii de unde s-o apuci, ca toate sunt strambe! De fapt, sunt strambATE de tine! Pana acum ti-ai facut de cap, dar de-acum incepi sa dai socoteala, si-o sa simti asta pana in fibra!

Trezeste-te !


P.S. Ah! Ce militarie as face eu cu tine sa-mi fii fratior !!!!..

Pfffff, ce ciuda mi-e cand intru pe forumul asta si vad cum tineri romani (destepti, probabil si frumosi, cu atatea capacitati) isi irosesc viata in casa, intre 4 pereti, fara speranta, cand de fapt totul ar putea sa fie EXACT INVERS!!!!
0
02-03-2012, ora 18:02
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Okto, esti prea tanar ca sa te bagi intr-un domeniu care iti va stramba viata definitiv!!
Ai un respect si vorbesti cu prea mare pretiozitate de un domeniu, cand de fapt cele mai multe dintre solutii sunt in mana noastra! Nu prea ai voie ca la 18, 19 ani sa fii bagat atat de mult in studiul unor medicamente si simptome, cand tu trebuie sa fii in natura, la aer liber, sa te bucuri de viata, de prieteni, sa razi, sa glumesti, sa alergi, sa canti, sa te distrezi, sa faci foc de tabara cu prietenii, sa inveti, sa te dezvolti, sa iubesti....Esti pe un drum gresit, mai ai putin si cazi de tot in aceasta capcana.

NU face din asta scopul vietii tale! Ca o sa ajungi in asa fel incat orice emotie sau stare sufleteasca mai grea sa ti-o astamperi rapid cu un medicament sau altul!
Creeaza-ti forte proprii, intareste-te psihic si emotional, dezvolta-ti armonia gandurilor, nu te mai lasa prada unor medicamente si teorii, astea n-au ce cauta in viata celor ca tine (tineri si inteligenti)!
0
02-03-2012, ora 18:10
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Wip, hai sa-ti mai spun o data de ce vad eu psihiatria un domeniu aflat pe nisipuri miscatoare.



Scenariu:

Eu, Ciorapel, imi fac maine o programare la psihiatru. Imi imaginez ceva trist, ca sa par depresiva, intru in cabinet si incep sa insir o poveste arhicunoscuta: sunt la capatul puterilor, nu mai am energie, nu mai am chef de viata, sunt in depresie, vad totul in negru, eventual am si niste atacuri de panica, tentative de suicid etc. Doctorul ma asculta cu atentie si la sfarsitul sedintei imi scrie ceva pe foaie (anxietate, depresie, ma rog...). Apoi, tot pe ea, imi scrie si ce tratament sa iau, mai exact ce antidepresive.

Eu, acelasi Ciorapel, plec de la el si ma duc in cabinetul unui alt medic.
Ii spun ca am venit pentru ca sunt sigura ca am un nodul la un san si ca presupun ca am cancer. Medicul ma analizeaza, ma palpeaza, ma intoarce pe toate fetele, ma trimite la aparate care vizualizeaza ce trebuie si apoi imi zice: "- Du-te, fetito, acasa, ca n-ai nici un nodul!".

Sesizezi diferenta dintre tine, un psihiatru, si alt medic? (in afara faptului ca eu te-as putea insela cu buna-stiinta ca as avea depresie!)
Si-atunci, daca observi diferenta de a DEPISTA clar o boala, intelegi de ce tratamentul tau nu are baze solide?

Tu la ce aparat ma pui ca sa-mi vizualizezi depresia?

Pai n-ai la ce aparat, ca depresia este o STARE, nu o forma fizica, buba, un nodul, o celula canceroasa care se poate vedea!

Imi vorbesti de RMN, ca se vede diferenta dintre un creier afectat de depresie si altul sanatos.

Pai chiar si-asa, tu imi arati ceva neclar, fara contur, fara cap si fara coada, care ramane sa fie speculat de tine, doctorul. Iar aici intra in functiune abilitatile tale de medic, experienta pe x pacienti, experienta ta de viata, deschiderea cat mai mare catre MULTE lucruri si situatii etc.

Dar tot pe bajbaite vei da un tratament!

Pentru ca buba e in suflet!! P-ala nu-l poti vedea!! In schimb, poti sa-l vindeci!

Cauza pleaca din suflet si ajunge la creier, iar tu dai medicamente creierului, adica varfului, in loc sa te duci la baza, la suflet!
0
02-03-2012, ora 19:48
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Maria, Doxepin este un triciclic adica cam vechi si probabil de aia nu se mai prescrie, insa s-ar putea sa faca bine, nu stiu, o sa vad ce spune medicul pe 22.

Ciorapel, nu am adresat cuvinte urate fiului lui K.V, citeste cu atentie, nici nu aveam de ce ca doar omul nu mi-a facut nimic, doar ei i-am adresat, sau arata unde am spus asta desi nu cred ca ai sa gasesti.
Ca simptome ai dreptate, asa e, nu am vointa, nu am dorinta nu am nimic, pare ca nu am putere sa ma adun, pare ca nu am sentimente cine stie ce si compasiune, insa repet, citeste despre nevroze si ai sa afli ca e o boala a dracului, insusi Freud o spune in psihanaliza.
Ca depresia asta este rezultatul nevrozei, asta este iar adevarat, daca nevroza ar trece, s-ar duce si depresie intrucat ai avea scopuri normale ca orice om si nu ai mai vedea totul invers si absurd, apropo de femeia ce ramane tanara, tu ce crezi ca eu nu-mi dau seama de penibilitatea acestui lucru ?
Iar sa te opui NU merge, nu te simti bine facand acel lucru altfel decat simti tu, sau faci mecanic si nu ai si emotii-le corespondente, asa ca tot nu iti convine.
Face ravagii, te distruge chiar daca tu nu vrei sa crezi ce spun, adevarat ca este greu de crezut cand nu treci prin asta. Tu si daca citesti tot nu crezi, ai sa spui ca aia sunt prosti. :).

In legatura cu depresia ce exemplu ai dat, este unul foarte prost, ce om sanatos la cap se duce la psihiatru sa se prefaca ca ar avea depresie ?! Doamne fereste. Asta este o joaca tampita, ai profita ca nu se poate verifica, pai normal ca medicul ala iti da AD-uri daca tu spui ca ai, nici prin cap nu i-ar trece ca faci misto.
Si bun, nu se poate, adu tu o metoda revolutionara cu care sa se poata masura ce si cum, si nu cred ca nu v fi acceptata cu placere de catre medicii pe care tu tot ii critici atat.
Ai vazut ca unde ai dreptate ai, daca cauza nu e eliminata nu prea scapi dar asta nu in toate cazurile, dar fac si oamenii astia ce pot pana la urma. Sunt si depresii nenumarate care raspund la tratament destul de binisor dat fiind ca, cauza s-a eliminat, insa depresia si anxietatea odata instalate de multe ori se autointretin destul de inteligent si nu te lasa sa rupi cercul. Odata rupt cercul, dupa un timp poti scapa de medicamente.
Nu ma lua pe mine de etalon in sens de caz e nu raspunde la AD-uri, am recunoscut ca-s un caz spcial in sens negativ, ia si tu cazuri mai omenesti naiba.

Daca eram eu fratiorul tau ? Mmm..pei ce sa spun, din punct de vedere normal si serios vorbind, era okey intrucat as fi avut ordine alimentara dat fiind ca fac si sport si stiu foarte bine ce este bine si ce nu, si s-ar fi putut sa iei tu lectii de la mine, mai ales ca am fost asa pana acum 3 ani.
Daca este sa vorbesc din punct de vedere al situatiei in care sunt, nu aveai ce face, trebuia sa ai camara plina cu de toate bunatatile, sau.sa ma ajuti cumva sa-mi revin ca sa dispara tenta tampita de a manca tampenii, de fapt asta era cea mai buna solutie insa totusi pana atunci trebuia sa trec puntea asa.
Gandeste-te ca la multi nu apare acest mecanism de aparare si se afla in rau cumplit dar nici pofta de mancare nu au, iti dai seama ce groaznic este de ajungi la spital, nu e de gluma.
Aaaaoleu, te-ai satruat de gogosi, nu stii ce bune le fac eu din faina integrala ecologica :).
Problema cu mancatul compulsiv a aparut in Ianuarie 2009 cand a aparut violent anxietatea asta si depresia, nici nu eram pe forum pe atunci.
Recunosc ca-s mai bine ca acum un an, sunt simtitor mai bine chiar daca nu-mi dau eu seama, ma uit in jurnal si citesc.
0
02-03-2012, ora 20:44
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
Ciorapel tu ori esti proasta ori te faci...
doar 10% din ce imi spui tu in cabine iau eu in consideratie pt ca tu poti fi o mitomana de exemplu...sau o dependenta...
tu cand vi la mine la cabinete te supun unor teste te trimit sa iti faci niste analize, iti fac un rmn care mie unul care am fost la scoala imi va arata daca tu suferi sau nu de depresie.
dar tu nu ai cum sa intelegi lucrurile aste pentru ca esti retardata...
diferenta intre mine ciorapel si alti medici este ca eu am ceva ani in plus de rezidentiat.
Da ciorapel se vede diferenta intre un creier afectat de depresie si unul care nu e afectat.
Ca foarte multi medici prescriu ad doar dupa spusele unei paciente demente ca tine asta este cu totul alta treaba, dar nu ii poti baga pe toti in aceiasi oala.
0
02-03-2012, ora 20:59
potra maria
Nu este medic/terapeut
potra maria
Costy,
nu te mai obosi sa ii convingi pe cei care nu cred ca suntem cu adevarat bolnavi... e ca si cum ma-si duce si eu la spital ma-si tavali pe jos ca am apendicita si pana la urma un doctor ma opereaza... Ca o sa vada probabil ca nu eram de operat asta nu mai conteaza... Sau zic ca ma doare o masea, dr se uita la ea si chiar daca pare sanatoasa o sa o scoata sau imi da un tratament...Sunt niste boli ca toate celelante.
Eu dupa cate m-am chinuit sa citesc oameni sunt oarecum bine intentionati, doar ca nu au cum sa inteleaga, iar cu ce vor ei sa ne convinga ca vezi doamne sufletul si ect e frectie la picior de lemn... Cand te trezesti in miez de noapte cu puls 130 si o iei de nebun pe strada, pentru ca simti ca e singurul lucru care iti face bine atunci admiti singur ca ai nevoie de ajutor.
Binenteles ca in prima faza nu adminti ca ai ceva legat de sistemul nervos, dar cand vezi ca la inima nu ai nimic, cu tiroida la fel, cate si mai cate analize toata lumea iti spune ca e totul normal, si tu nu poti sa mergi pe strada sau sa-ti prazesti un ou.Dar cum naiba nu exista boli psihice, cand daca iti este rau de mori si iei un rivotril ( cazul meu ) iti revi in 30 de min?.Asa sufletul meu "vede" rivotrilul se sperie de el si raul dispare..
Ma gandeam la tine Costy cred ca la tine "foamea" e cum era la mine loatul de "nebuna' pe strazi...atunci cand imi era rau.uffffffffffff
0
02-03-2012, ora 20:59
dorina vasiliu
Nu este medic/terapeut
dorina vasiliu
Multumesc Stevens pentru martisor.Eu mananc alimente sarate doar de o au ele in cantitati mici, altfel ma abtin.
Asa de frumos suna, pana la Paste uiti de fibrilatii insa se lasa de dorit atata timp cat eu am testat un produs cu angelica, busuioc, dragaica, iasomie, paducel, rosmarin, salvie, talpa gastei, tei, unguras, vasc si nu am simtit o imbunatatire a starii mele, din contra am trait o stare ciudata.Nu mai vorbesc de valeriana care numai cat o pronunt si ma sperie, am amintiri neplacute cu ea.
Asta noapte m am trezit pe la 1 in criza de panica si a trebuit sa mai iau cam 3 sferturi de anxiar, deci ieri total o pastila si trei sfert.Aceasta criza totusi s a declansat de la cofeina pe care o are ceaiul verde di pastila intreaga de eurovita pe care am luat o ieri.Cum am mai scris, mi a mers bine cu juma si ieri mi a venit s o fac intreaga.Astazi am dormit, lenevit toata ziua dupa drog si spre seara am intrat in depresie.Am avut parte de vreo doua ore de cascat, cutite in creier care se raspandesc in tot corpul si o indiferenta totala de cei dragi.Am luat o pastila de sunatoare si mi am revenit, totul e sa ma opresc cu sunatoarea la timp ca de nu intru in cealalta extrema, si anume agitatie si anxietate.Desi scrie ca i si anxiolitic la mine functioneaza doar ca antidepresiv.Stiu, sunt o ciudata pe care nici plantele n o iubeste.
Clara, poate o sa testez efectin, dar nu acasa, sa fiu internata, nu mai pot face fata efectelor adverse.In prezent gandul imi este la un AD, stiu ca numa el m ar echilibra, dar imi este ciuda ca aceste medivamente fac bine doar dupa ce te rasolesc o bucata si apoi daca mai rezisti te recompenseaza.
Sa fiti sanatosi
0
02-03-2012, ora 21:38
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ce spune Wip nu este deloc aiurea, Ciorapel, eu ti-am mai spus tie ca eu am facut EEG adica electroencefalograma cu Mapping la Colentina in Septembrie si a iesit foarte clar ca lobii frontali au o foarte slaba activitate adica exact acolo unde este centrul motivational, insa tu nu iei in seama mai nimic din pacate, daca vezi ca neurologul a pus diagnostic de "sindrom de lob frontal" adica cu alte cuvinte ca se explica anhedonia si depresia asta, ai sa spui probabil ca si acela e nebun.
Iar acum 6 ani cand tot acolo am facut si nu aveam anhedonia asta cumplita, eram normal in zona frontala, aveam doar hiperexcitabilitate in lobii temporali adica exact acolo unde se afla nucleul amigdalian, de aia se si explicat ca atunci aveam anxietate naspat de tot, ala cand se cam supraexcita ai si anxietate mai intensa.
Deci cumva se observa daca ai sau nu, insa adevarat ca acum nu se stie ce solutii sunt.
Acum este interesant, ce parere ai Wip, hipoactivitatea in lobii frontali este cauza depresiei si anxietatii, sau depresia a lenevit zona aia ?!
RMN nu am mai facut, nu stiu acolo daca ar iesi ceva suspect.
Acum nu stiu daca la oricine care are depresie le apare asta la EEG sau RMN.

Maria, la mine mancatul este poate ceva care face sa nu se ajunga sa o iau pe strazi, tocmai asta face, deci nu este echivalentul la asta, calmeaza disperarea aia, raul ala crunt adica disforia cand ai si iritabilitate si tot ce este mai rau de-ti vine sa rupi de pe tine. Cand mananci gustos, parca pui apa pe sufletul tau arzand.
Desi asa cum am mai spus la un moment dat nu mai functioneaza, nu mai simti gustul si apare furie si mai multi nervi cum ca nu te-ai satisfacut cum trebuie, nu te potolesti orice ai face, sper sa nu apara iar faza asta ca eu oricum Cymbalta nu mai iau.
0
02-03-2012, ora 23:30
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ termina

La mine efectinul nu a avut nici un efect secundar 6 luni.
Doar in a saptea luna am inceput sa transpir foarte mult de la el si l-am schimbat cu seroxat.
Bine, acuma fiecare trebuie sa il testeze pe organismul lui ca sa vada cum se simte cu el.
0
05-03-2012, ora 18:29
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Hehe, Wip, nici daca ai ramane ultimul barbat de pe planeta asta, nu mi-as da vreo intalnire cu tine! Nici daca ai veni cu flori in dinti si te-ai aseza in genunchi sa-mi ceri iertare pentru toate marlaniile pe care mi le-ai spus, n-as accepta invitatia ta la vreo cofetarie! -))

Stiu, stiu, vei sari imediat ca oricum n-aveai intentia asta!...
Am facut-o doar ca sa-ti arat cam pe unde te situezi tu, ca barbat, poate cazi un pic pe ganduri... -))


Asaaa, sa revenim.

1) In primul rand, am vazut cu ochii mei si am citit si auzit atatea cazuri unde prima interactiune cu medicul psihiatru se termina fix cu o reteta, si asta dupa doar cateva zeci de minute de dialog in care pacientul isi spune oful si deznadejdea.
2) Prin absurd, daca TOTI medicii i-ar trimite mai intai la RMN, tot nu e suficient si tot de-a-ndoaselea se actioneaza!

Adica nu se face decat sa se vizualizeze (si asta intr-un mod neclar si foarte interpretativ) un EFECT in creier al durerilor sufletesti!

...caci buba, CAUZA, se afla in suflet, si tocmai asta nu se ia cel mai in seama!


Deci, ramane cum am stabilit: tratamentul se da pe bajbaite iar rezultatele oricum nu sunt ce trebuie!


De ce ajung oamenii dependenti de antidepresive si de ce, atunci cand inceteaza sa le mai ia, simt simptomele de inceput, poate chiar mai violent?!?

De ce exista atatea efecte secundare atat de naucitoare (posibilitatea de a face diabet, tulburari sexuale, tentative de suicid si cate si mai cate alte efecte..) la niste medicamente care sunt promovate a fi benefice pentru om?

Unde e beneficiul? Ca te pun o secunda pe picioare, dar iti iau totul inapoi dupa o perioada?

De ce sa cautam tratamente chimice pentru niste probleme care tin de viata, de modul de a trai?!?

E ca si cum un individ vrea sa slabeasca, o face brusc prin infometare sau alte metode incorecte, apoi, dupa ce da jos 20 de kg, se intreaba de ce le-a pus la loc rapid?

Pentru ca el nu a facut decat sa tina o dieta scurta, restrictiva, in loc SA-SI MODIFICE DEFINITIV STILUL DE VIATA SI CEL ALIMENTAR!

Asa si cu depresia! Pana nu rezolvi problemele care au dus la ea, NU au cum sa te faca fericit niste pastile! Pastilele nu rezolva problemele, doar te amortesc pentru un timp (si-ti mai dau si bonusul, efectele secundare plus dependenta!).
0
05-03-2012, ora 18:42
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Sfat pentru cei care NU iau in serios starile sufletesti prin care trec cei apropiati lor afectati de depresie:

-incurajarea trebuie sa fie permanenta!

-noaptea, cand exista vreun atac de panica sau o insomnie din cauza gandurilor negre, te trezesti imediat si-i esti alaturi, NU DORMI MAI DEPARTE !!! Trebuie neaparat sa scriu un cuvant, nu e frumos, dar trebuie sa-l spun: deci noaptea, cand e nevoie de tine, nu dormi CA VITA, fara sa-ti pese de suferinta celui de langa tine!!! Oricat de somn ti-ar fi si oricat de greu, te scoli imediat!, eventual aprinzi lumina, il intrebi frumos, calm, cu voce calda, ce il doare, ce il apasa, ce simte, ce doreste in acel moment! Multi oameni nu ies din depresie pentru ca nici nu sunt ajutati sa iasa!! Ba, dimpotriva, foarte multi au parte de familii sau parteneri insensibili, grobiani, neinformati, poate chiar needucati, care nu numai ca nu ajuta in secunda aceea de criza, dar fac si mai rau vorbind zgomotos, acuzand, jignind, tipand!

-in momentele de criza, cred ca extrem de importanta este atingerea fizica, imbratisarea, mangaierea!
Nu stai ca momaia si te uiti cum cel afectat sare de pe un picior pe altul langa tine, sufera sau plange!, ci ii iei mana imediat in mana ta, il mangai, il tii in brate, sa simta ca nu e singur si mai ales sa i se potoleasca frica!

-tine-l mult de vorba, spune-i ceva hazliu, usor, povesteste-i orice nu are tenta deprimanta sau fatidica. Trebuie sa-l tii de vorba pana uita de gandurile negre care il tin in tensiune si i-au creat atacul de panica/ durere/ deznadejde...

-fii calm si fa-l sa se simta in siguranta, vorbeste-i cu stapanire de sine si clar, ca sa vada ca nu e pe nisipuri miscatoare si ca uite, e cineva puternic langa el care ii poate rezolva orice problema!

-sunt esentiale declaratiile de iubire, de atasament, asigurarea ca cel bolnav e iubit si inteles mereu!

-nu se spune NICIODATA "m-am saturat de crizele tale, mi-ai mancat sufletul, mai revino-ti si tu odata, ca m-ai obosit!". Este exact ce nu are nevoie un om care cauta tocmai acel umar pe care sa se sprijine, indiferent de situatie si mai ales neconditionat!

-cand cineva sufera de depresie, sa ne intrebam si noi, cei din apropierea lui, "nu cumva si noi avem o vina? Nu cumva si noi i-am declansat in timp depresia prin problemele pe care i le-am facut"?

Dupa parerea mea, doar depresia cauzata de moartea cuiva drag NU are un vinovat (doar daca l-am accidentat noi sau i-am provocat moartea)... in rest, toti suntem vinovati intr-o masura mai mica sau mai mare pentru depresia altora!

Dar partea buna este ca oricine poate sa se vindece, DACA ISI DORESTE CU ADEVARAT!

Iar partea si mai buna este ca oricine e puternic (sau vrea sa devina puternic) si constientizeaza anumite lucruri, nu va lasa niciodata ca o depresie sa-i devasteze viata!

Eu de ce nu ma las coplesita de jignirile lui Wip?
Pe mine de ce nu ma afecteaza cuvintele lui urate?

PENTRU CA NU LAS EU SA MA AFECTEZE!

Daca eram mai slaba de inger, incepeam sa bazai singura in coltisorul meu, sau sa raportez la moderator (n-am facut si nici nu voi face asa ceva, pur si simplu nu-mi place!), ori ii scriam pe privat vreo cateva vorbe sa nu le uite usor -))

Asa si cu depresia sau alte afectiuni! Trebuie sa ne intarim singuri, sa ne informam, sa citim, sa ne dezvoltam toate simturile, sa ne impunem permanent sa fim optimisti si mai ales sa nu dam voie sa fim raniti sau doborati la pamant!

Puterea si resursele mintii umane sunt inimaginabile, iar daca mai ai si inteligenta de a te folosi de informatie exact cum trebuie, atunci nimic nu-ti poate sta in cale ca sa te vindeci!

Sunt atatea modalitati usoare, naturale, care nu lasa urme!!!...iar oamenii se opresc exact la cea mai daunatoare!
0
05-03-2012, ora 19:37
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Tu dai sfaturi ce si cum sa ne comportam cu depresivii care nu stii decat sa insulti astfel de oameni ? Esti chiar comica.
Si in alta ordine de idei du-te la facultate, dupa aia fa tu ce nu fac medicii iar noi am sa ne bucuram de asta.
Repet, ce vrei tu se dau ca ar face psihanalistii insa nu ai pomenit nimic de asta din pacate.
0
07-03-2012, ora 20:25
Wip
Identitate neconfirmată
Wip
Ciorapel nu ar fi deontologic din partea mea sa ma intalnesc cu tine in afara cabinetului. asa ca ia'ti gandul de la asta.

1. Nu am negat in nici un moment ca nu sunt medici psihiatrii care nu respecta tot protocolul.

2. esti proasta si nu te poti impaca cu asta...ti'am mai explicat ca in termeni medicali nu vorbim de "dureri sufletesti" vorbim de neurochimie, farmacocienetica, farmacodinamica, nosografie, psihosociologie.lucruri necunoscute de tine de altfel...
Stii care e marea diferenta intre medicina si alte meserii: In medicina nu inveti din experienta...mai trebuie sa mergi si pe la scoala

Sunt curios intre ce valori se situeaza IQ'ul tau...21-50 ?
0
08-03-2012, ora 12:46
utilizator_24568
Nu este medic/terapeut
utilizator_24568
Pfiiiii!!!!..

NU VORBIM DE DURERI SUFLETESTI ??????????????????????????????

Doctore, doctore!...Pai, tocmai atitudinea asta a ta si a altora ca tine, care vad in pacient doar...un pacient, si nu un om cu suflet, dureri, deznadejde, suferinta, dor..tocmai asta a sapat prapastia imensa intre tratamentele clasice si rezultatele de cele mai multe ori ineficiente si dezastruoase! Tocmai pentru ca nu s-a actionat la CAUZA, ci la efect!

O sa ti-o repet pana o sa-ti intre bine in capsor!

Wip!

Depresia este rezultatul unor suferinte sufletesti IMENSE, ATROCE, GROAZNICE, COPLESITOARE, care te lasa fara suflu, fara dorinta, FARA SPERANTA, te lasa fara nimic!!!!!!!!

Este cea mai dezastruoasa stare a sufletului uman, cea mai nenorocita si cea mai cumplita!!! Este boala sufletului, este o rana a ceea ce nu se vede, este rana spiritului, adica a simtirii si a sentimentelor!!

Cum poti sa repari prin substante chimice cea mai sensibila, invizibila, gingasa si mai plina de toate sentimentele parte a unei fiinte umane???????? CUM??????

Cum poti repara DORUL????

CUM ?????

Cum poti sa-ti asezi la loc inima si sufletul atunci cand iti moare, cand ai cea mai mare nevoie de ea, cea mai draga fiinta, MAMA????????

Cum poti sa redai prin medicamente speranta unui om ca isi va imbratisa din nou parintele si il va vedea la fata, cand el e de fapt disparut pentru totdeauna???? CUM?????

Cum poti sa asezi la loc inima cuiva care plange cu disperare si urla de durere, a cuiva care s-a vazut dintr-o data singur, fara nici un reper, ca o frunza in vant si fara nici o aparare???? CUM?????

Ii amortesti sufletul cu pastile????

NU!!!!!!!!!!!!!!!

I-l atingi si i-l mangai!!!!!!

Ii atingi sufletul, SUFLETUL, WIP!!!!!!, si-l faci sa inteleaga ca unele lucruri trebuie acceptate pe pamantul asta...si-l faci sa se impace cu el, cu dumnezeu, cu toata lumea, cu durerea lui, cu tot ce simte si-l apasa!
Si-l inveti si-i arati calea, ii alini durerea si-l indrepti spre alt drum, il inveti din nou sa mearga, il apuci de mana si-l tii strans, sa nu-i mai fie frica, il faci sa simta, sa NU mai simta durerea, sa accepte, sa ia viata ca atare, sa se ridice de jos si sa mearga mai departe, sa faca pace cu sufleţelul lui si sa se ajute reciproc, sa invete ca viata pe pamant e doar o trecere, asta trebuie sa faci pentru el!!!!!

Cu toata farmaco, neuro, psiho... si ce-ai mai insirat tu acolo, daca tu, ca medic, nu pui accentul pe FIINTA din fata ta, ci il vezi doar chimic, molecular si mai stiu eu cum, de-aia nu dau roade tratamentele, decat intr-o masura mica si cu urmari devastatoare uneori!

Pentru ca omul, inainte de orice, e SUFLET SI SPIRIT!! E fiinta, durere, gand, simtire, sentiment, e ceva ce nu poate fi vazut sau pipait, ci doar simtit!

A scoate din problema tocmai latura asta, inseamna sa transformi pacientul in cobaiul pe care experimentezi pur si simplu niste medicamente si reactii chimice!

Ia iesi tu putin din asta si priveste-l mai intai de toate ca FIINTA, o sa vezi ce viziune total diferita vei avea, cu toata scoala ta cu tot!

Oamenii se imbolnavesc din cauza problemelor, a presiunilor sociale, a neintelegerilor, a unor drame, a lipsei iubirii, a compasiunii sau intelegerii din partea celor apropiati!...Toate astea creeaza suferinte imense, sapa in suflet si-l nenorocesc, il destabilizeaza, il fac mii de farame!!

Nu neg importanta covarsitoare a medicinei si mai ales a doctorilor care iti salveaza viata! Sunt unii (chirurgii, de ex, ) care parca au atingerea si suflul lui dumnezeu in degete! Aproape ca fac o blasfemie ( desi e adevarat!) sa spun ca EI sunt trimisii lui dumnezeu pe pamant! Ei salveaza vieti, aduc oamenii din moarte, redau sperante si pe cei dragi...Am un respect imens pentru toti medicii aflati in slujba omului si care-si fac meseria cu pasiune si dedicatie!

Insa ce nu intelegi tu, este ca aceasta ramura a medicinei, psihiatria, este poate cea mai sensibila si are doua fete. Una, care initial a fost menita sa slujeasca omul, si alta, care a intervenit de cativa zeci de ani peste intentia initiala si a deturnat poate totalmente sensul si scopul psihiatriei. Industria farmaceutica si profitul imens impun acum mersul pe planeta!




P.S. Wip, cand o sa treaca avantul tineretii si o sa ajungi la un bilant al gandurilor, remuscarilor, parerilor de rau...si daca nu repari de acum, cat inca mai ai timp, tot ce faci si simti tu gresit...va veni clipa cand vei trece prin dureri sufletesti inimaginabile... si o sa constientizezi ca totul pe lumea asta e efemer, si ca tot ce ar fi contat, ar fi fost o altfel de viziune asupra vietii...

Cand te vei casatori (daca nu esti inca), iti doresc sa-ti dea viata sansa unei sotii, a unei femei superbe in gandire si simtire care sa aiba rabdare cu tine si care sa-ti daruiasca neconditionat si permanent IUBIRE si AFECTIUNE !!! Numai asta te va scapa de la o viata anosta si la capatul careia ai resimti dureri, remuscari, sentimentul esecului tocmai pentru ca in viata ta n-a existat cuvantul miraculos si gingas numit SUFLET!


Wip, iti spun din inima: Nici nu stii ce-ai pierdut pana acum!
0
08-03-2012, ora 13:49
Costy2007
Nu este medic/terapeut
Costy2007
Ciorapel, mie psihologul mi-a spus un lucru si anume ca psihiatrii considera ca ar trebui sa fi echilibrat psihic indiferent ce se intampla, la inceput m-am contrazis, apoi pana la urma am impresia ca au dreptate, se presupune ca ai un dezechilibru chimic daca pici adanc din asa zise-le motive, fie ea si iubire, pana la urma de ce trebuie sa depindem noi de altii ?!
Chiar sunt curios ce parere are si Wip.
Chiar am vazut intr-un film si anume 'Iubiri Secrete', bine, este un film doar, insa se pare ca este inspirat din realitate, aia de acolo aveam bani multi, casa, avere, la un moment dat cineva i-a fentat si le-a luat tot de i-au aruncat in strada, toti erau suparati, disperati, insa Radu (fiul lor) a zis asa 'ce aveti mai ? Nu va mai alarmati atata ca si daca va alarmati si sunteti suparati nu rezolvati nimic, vedem noi ce facem, nu e un capat de tara'. Deci ala nu pica indiferent de ce se intampla, avea tonusul cat de cat chiar daca se supara putin pe moment, era optimist si tocmai asta il ajuta sa faca fata la tot din viata asta.
Vezi tu ? Se pare ca asa ar trebui sa fim, ca acel Radu.
Si tocmai ca si dorul si alte sentimente sunt chimie curata la nivel cerebral, tu nu iti dai tu seama ca asa este intrucat ar cam trebui sa mai pui mana pe carte cumva, eu nu am studii in medicina insa am mai citit si eu una si alta dat fiind starea in care sunt.
Tot ce simti este rezultatul uneia sau a nenumarate reactii chimice in creier, simti cu creierul.
Ca sa nu mai spun ca am trecut si eu prin asta, au fost momente cand ma durea in cot si de iubire si de toate, ma simteam bine pur si simplu cu mine insumi, moare tata, nu-i nimic, suferi putin, apoi iti vezi de viata ta mai departe si aia e, te simti bine si fara, asta ca exemplu.
Pana la urma cine da nevoia de asa zis-a iubire ca apoi sa pici fara ea iremediabil ?! Nu tot din creier vine ? De unde nevoia acuta de mangaiere si atingere ?! Vezi tu, asta nu ai mai investigat, o iei ca si cum nu s-ar putea si fara.
Sunt departe de a fi asa eu, insa asa mi-as dori sa fiu, ca si asa sa tanjesc dupa un schimb emotional care nu exista, mai bine sa nu am nevoie de el si sa imi fie bine asa cum sunt.
Bine, nu discutam aici la copii ca acolo este cu totul altceva, normal ca daca ramane fara parinti e o nenorocire poate pe viata, ma refer la adultii sanatosi.
Iar ce recomanzi tu lui Wip ar face psihologul, in nici un caz psihiatrul.

Uite ce face psihiatrul, apoi o sa-ti dau si sursa ca sa nu zici ca vorbesc din fantasma:
'Credincios medicinei clasice, prin formare si metode, psihiatrul trateaza simptomele in sine, fara a incerca sa intealaga cauzele, in timp ce psihanlistul se intereseaza de cauze pentru a elimina simptomele'
Sursa: http://www.cabinetpsihanaliza.com/intrebari_frecvente.html
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
3135 comentarii 1 2 ..... 717273 ..... 104 105 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul