Medicamente pentru tratarea Halenei

16-03-2018
Dendi
Nu este medic/terapeut
Dendi
Buna! As dori printre altele sa-mi prezint si eu povestea : am 18 ani si am halena de cel putin 2 ani. Este insuportabil sa ai respiratie urat mirositoare dupa o ora dupa ce te-ai spalat pe dinti.. am facut exudat faringian, am luat anti biotice ( cel putin 3 tipuri, nu toate deodata bineinteles) si as dori sa primesc niste sfaturi cu ce medicamente ar trebui sa iau. Endoscopia iese din discutie, la stomatolog ma duc lunar din cauza aparatului dentar, deci solutia ar trebui sa o gasesc in medicamente.
1 comentarii
0
21-06-2019, ora 19:41
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Halena sau halitoza poate fi ocazională sau cronică. În cazul dumneavoastră este cronică.
Mirosul neplacut al cavitatii bucale poate fi consecinta: formarii unor compusi cu sulf prin degradarea resturilor alimentare din cavitatea bucala; deshidratarii mucoasei bucale cu formarea de celule moarte (gura uscata); stazei gastrica, afectarii etanseitatii tractului digestiv, tumorilor digestive suprainfectate (stenoze, boala de reflux gastroesofagian, cancerul gastric); infectiilor cu germeni anaerobi (abcesele pulmonare); formarii de corpi cetonici (miros de mere acre) in cetoacidoza diabetica; eliminarii de mercaptani - compusi cu sulf prin respiratie (ex. dimetil sulfitul) in insuficienta hepatica; eliminarii de amoniu (halena amoniacala) in insuficienta renala. Mai aveți și alte simptome pe lângă halenă? După cum vedeți poate apărea în afecțiuni grave, deci trebuie investigată. Dacă mergeți lunar la dentist, putem exclude cauza dentară sau bucală a acestui miros, rămâne cel mai probabil o afecțiune digestivă sau mai puțin probabil dacă nu aveți și alte simptome, o cauză pulmonară. Vă recomand să mergeți mai întâi la gastroenterolog și să discutați care ar fi opțiunile de investigare și eventual tratare a afecțiunii care cauzează halena. O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.