MELANOM MALIGN

14-05-2012
kingutzi22@rocketmail.com
Nu este medic/terapeut
kingutzi22@rocketmail.com
Buna ziua, soacra mea a fost diagnosticata cu melanom malign ulcerat, operat perete toracic, clark 4, pt 4bN1M0, confirmare de malignitate S11177.Din axila iau mai scos si 17 ganglioni din care doi cu micrometastaze de melanom malign.Acum a inceput tratamentul cu interferon alfa, cate o injectie la doua zile.Spuneti-mi va rog parerea d-voastra despre acest diagnostic si tratament.Interferon iau recomandat in prima saptamana de 3x3mil, in a doua saptamana de 3x6mil si in a treia saptamana de 3x9 mil.Astept raspuns, VA MULTUMESC
1 comentarii
0
09-08-2012, ora 10:53
ginaputanu
Nu este medic/terapeut
ginaputanu
Nu sunt medic dar din ce am citit si ce am mai auzit pe la emisiunile de specialitate de la tv. acest tratament cu interferon se recomanda in prezent la noi si chiar si in alte tari din Europa. Am si eu o intrebare: operatia de extirpare a ganglionilor, in cazul soacrei dumneavoastra, s-a efectuat odata cu extirparea leziunii cutanate? sau la distanta in timp? Multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Paradoxul utilizării cremelor solare
  • Un nou medicament ar putea reduce răspândirea melanomului cu până la 90%
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din alunițe noi, decât din cele existente deja
  • Nicio legătură cauzală definitivă între bronzarea la solar și melanomul malign?
  • Terapia neoadjuvantă îmnunătățește prognosticul pentru melanom
  • Microbiomul cutanat ar putea fi cheia prevenirii cancerului de piele
  • Produs pentru diagnosticarea melanomului fără biopsie
  •