melleva 35

19-02-2010
cathy_deva1
Nu este medic/terapeut
cathy_deva1
este a doua oara cand iau ac.prima data acum 4 ani m-i s-a recomandat novinette dar in a doua luna am renuntat la ele deoarece imi era ffff rau de la ele.si nu am mai fost la control.acum am fost sapt trec si doctorul mi-a recomandat melleva 35 avand in vedere ca am si un chist si se pare ca si o rana pe care dupa ciclul acesta(ar fii trebuit sa imi vina ieri dar inca nimic si sa iau prima pastila) se pare ca v-a trebui cauterizata.as dori sa stiu si eu riscurile la o cauterizare si sa aflu mai multe despre aceste proceduri si in leg cu melleva 35 am citit mai multe rasp pe forumuri si as dori sa stiu daca ingrasa sau provoaca alte chestii.dorinta mea e sa fiu protejat si ciclu sa nu mai dureze 7 zile si sa scap de durerile acestea insuportabile.ast rasp multu.sunt noua pe forum si sper sa am fost destul de explicita.:p
15 comentarii
0
20-02-2010, ora 15:06
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu exista nici un risc, cauterizarea este absolut necesara daca rana de pe colul uterin este de ceva timp si nici dupa terapie nu a disparut.Despre procedura te poti informa pe net. Contraceptivele nu ingrasa, ele cresc apetitul, pofta de mancare este mai mare ; daca vei manca tot ca si inainte nu te vei ingrasa.Citeste prospectul de la contraceptiv. Meleva iti va face bine, nu vei mai avea neplacerile de acum, ciclul se va regla si in plus vei fi si protejata de o sarcina nedorita.
0
20-02-2010, ora 18:05
cathy_deva1
Nu este medic/terapeut
cathy_deva1
multumesc mult pentru raspuns.inca nu sunt fff lamurita cu aceasta cauterizare si ce se intampla dupa dar ma voi mai informa.multumesc
0
24-03-2010, ora 18:46
cathy_deva1
Nu este medic/terapeut
cathy_deva1
mai am o intrebare.am luat prima folie de anticonceptionale incepand de luna trec din 22 dar nu stiu de ce am ramas eu cu proasta impresie ca trebuie sa le iau pana in mom in care ma imbolnavesc asadar am inceput si a doua folie si am luat 9 pastile deja din ea(aproape jumatate).si abia azi asteptand sa ma imbolnavesc am realizat ca pauza trebuia sa o fac acum o sapt cand am gatat prima folie.intrebarea mea este daca sa mai continui acum sa gat si folia aceasta si at sa fac pauza de 7 zile(si atunci am inteles sa luna aceasta nu o sa ma mai imbolnavesc) sau sa ma opresc de acum sa nu astept sa gat folia pt a face pauza.durerile le am, si la sani si crampe si ma gandeam ca trebuie sa imi vina dar vorbind cu o prietena am realizat ca nu mi-am dat seama knd trebuie sa fac pauza.deci o sa mai am ciclu luna aceasta?sa termin si folia a doua pt 7 zile de pauza? sa nu mai iau de acum 7 zile sau cum sa fac ? :((:((
0
27-03-2010, ora 14:58
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Cum ai facut Cathy ? Cand mai ai nevoie sa-ti raspund posteaza in fata sau pe mesaj privat, caci eu nu mai revin la problemele de o luna in urma.Trebuie sa termini folia pe care ai inceput-o si faci pauza de 7 zile.din a8-a zi incepi o noua folie.
0
02-04-2010, ora 15:07
cathy_deva1
Nu este medic/terapeut
cathy_deva1
exact astazi se face o luna de knd am facut o cauterizare.chiar si imediat knd am mers la control doctoru a spus ca arata fff bine, se vindeca bine, avand in vdr ca nu era nici f mare.am urmat si un tratam cu ovule.intr mea e daca pot avea contact sexual incepand de astazi, avand in vdr ca ieri a fost si ultima zi de menstruatie.nu as dori sa mai ast pana la sf sapt viit pt a merge la control si sa imi spuna daca pot relua viata sexuala.deci avand in vdr ca azi este o luna de la interventie pot avea contact sexuala incepand de astazi? sau sugerati sa ast pana la control ink o sapt.multumesc si paste fericit
0
05-04-2010, ora 10:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sarbatori fericite si tie ! Nu stiu cum ai facut, dar e cam devreme sa reiei activitatea sexuala doar dupa o luna de la cauterizare.ar mai trebui sa astepti pana la controlul urmator si atunci sa intrebi si medicul ginecolog... arata bine locul cauterizat, dar intr-o luna nu este complet cicatrizata rana, se poate redeschide usor si sangera.
0
11-04-2010, ora 00:37
biutzy
Nu este medic/terapeut
biutzy
buna. am 22 de ani. am fost la un control si doctorul mi-a zis ca am ovare mici. si mi-a prescris melleva 35 am luat cam 2 saptamani dupa care le-am intrerupt din cauza ca am mari dureri de sani si mi-i simt foarte umflati. sincer eu nu vreau sa le iau m-i frica sa nu am ingras sau sa imi creasca sani. credeti ca dupa anticonceptionale o sa imi creasca ovarele? si cat de mare e riscu daca nu iau deloc.
plus k doctoru o zis sa le iau neaparat desi ma indoiesc ca o sa isi faca efectu. si ce mi-ati recomanda in schimbul lor? sa nu mai am durerile astea insuportabile ca si acum dupa ce le-am intrerupt inca ma mai dor. multumesc astept raspuns
0
11-04-2010, ora 10:28
cathy_deva1
Nu este medic/terapeut
cathy_deva1
mie mi-a prescris melleva 35 din cauza unui chist care dupa o sapt a si disparut :D.si eu aveam dureri fffff mari iar ciclul ma tinea 7 zile dar durerile nu ma lasau sa ma ridic din pat.acu incep a 3-a folie de melleva si ma simt fff bine.din prima tura ciclul s-a redus la 4 zile iar durerile sunt minore in comparatie cu cele anterioare.nu m-am ingrasat de la ele, mi-a fost putin rau la inceput dar probabil pana s-a obisnuit corpul cu ele nush sigur dar acum nu mai am nmk.mai am si eu zile in care ma dor sanii, dar ma dureau si inainte mai ales ca am si un bust destul de generos si na.dar e ok.in leg cu restul nush ce sa zic, ast rasp de la dna doctor.
0
15-04-2011, ora 15:37
linda_bella
Nu este medic/terapeut
linda_bella
Buna ziua!
Dupa 3 ani in care am folosit Melleva 35 si m-am simtit f bine de la ele, am facut vaginita...medicul ginecolog mi-a spus ca este din cauza pilulelor :( Oare este posibil asa ceva? As dori sa le iau din nou, dar mi-e frica sa nu fac din nou vaginita. Am probleme cu tenul, este acneic si deaceea as dori sa le folosesc din nou? Sau puteti sa-mi recomandati altfel de pilule?
Va multumesc anticipat!
0
20-08-2011, ora 21:03
dove x me
Nu este medic/terapeut
dove x me
buna ziua la toti!

am si eu o nelamurire
care este diferenta intre melleva 35 si diane 35?
multumesc.
o zi buna!
0
23-12-2011, ora 00:04
claudyaaaa
Nu este medic/terapeut
claudyaaaa
am si eu o intrebare...am fost la doctor sa fac niste analize pentru acnee si acesta mi'a prescris anticonceptionale...totusi el mi'a spus sa le incep in a 3a zi dupa ce mi'a venit menstruatia...pe pachet scrie ca trebuie luate in prima zi..deci ce fac??
0
23-12-2011, ora 12:14
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Trebuie să începeţi în a treia zi.
0
24-12-2011, ora 12:38
claudyaaaa
Nu este medic/terapeut
claudyaaaa
multumesc frumos..
0
14-09-2012, ora 16:25
Roxana05
Nu este medic/terapeut
Roxana05
Buna ziua! Am si eu o problema. Nu aveam ciclul regulat si am mers la un Dr. endocrinolog recomandat de medicul meu de familie. Am facut analize si mi-a spus ca am sindromul de ovar polichistic. Mi-a zi sa iau timp d 10 zile niste pastilute Utrogestan pana apare sangerarea( nu imi venise de 2 luni) apoi din prima zi de sangerare sa iau Melleva 35 timp d 21 de zile cu 7 zile pauza. Pot ramane insarcinata? si daca da, in ce perioada? Mi-am inceput de curand viata sexuala si nu stiu prea multe, imi e frica sa nu apara vre-un bebe de acum. Va rog ajutati-ma.
0
12-08-2015, ora 11:03
GabiSelina
Nu este medic/terapeut
GabiSelina
Buna ziua am si eu câteva nelămuriri si sper sa găsesc aici câteva informaţii concrete. Am luat timp de 10 ani Diane35 acum doctorul mi-a recomandat sa iau "Melleva" o cutie lila cu 28 de pastile. Doctorul mi-a spus ca s-au scos de pe piaţa "Diane35" pt ca femeile erau expuse unor riscuri mortale... Am citit peste tot practic conceptionale dupa spusele fiecăruia, toate sunt cu risc mai mult sau mai puţin.Mi-as dori tare mult sa imi răspundă un medic pentru ce metoda mai exact si mai sănătoasă si sigura sa optăm.As vrea sa mai Menţionez ca am doua chisturi de 3 si 4 cm pe fiecare ovar iar doctorul mi-a zis ca de la nasterea care am avut-o acum 3 ani am uterul fisurat si asta nu se poate remedia. Încă nu am început sa iau aceste pilule recomandate de doctor "Melleva" cutie lila cu 28 de pastile. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •