melleva 35

20-02-2012
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
imi poate spune cineva cum se iau aceste pilule stiu ca se ia din prima zii a menstruatiei dar de ex.daca imi vine vineri o iau pe cea de vineri nu inteleg de ce primele 7sunt marcate cu o sagetica si primele 2 au un semn o liniuta mai exact care le separa de restul va rog daca puteti sa imi explicati va multumesc.
19 comentarii
0
21-02-2012, ora 10:41
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
ma poate ajuta cineva? multumesc.
0
21-02-2012, ora 12:38
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Toate pilulele au exact aceeaşi compoziţie, fiind echivalente. Marcarea zilelor este făcută de producător cu scopul de a le ajuta pe femei împotriva riscului uitării; şi totuşi, acest lucru mai mult încurcă uneori.

Deci, începeţi folia în oricare din primele 5 zile ale ciclului. Cel mai bine în a 4-a sau chiar a 5-a zi, şi nu în prima zi. Să presupunem că această zi este o miercuri. Deci, luaţi prima pilulă pe care vedeţi că scrie miercuri. A doua zi, joi, luaţi pilula următoare, pe care scrie joi. Dacă se întâmplă cumva şi nu mai ştiţi dacă aţi luat-o sau nu, e foarte simplu: vă uitaţi pe folie şi vedeţi. De exemplu: "azi e joi, oare mi-am luat pilula sau nu, că nu mai ştiu. Ia să văd." şi vedeţi dacă pilula de joi lipseşte ori nu. Dacă lipseşte, carevasăzică aţi luat-o.
0
21-02-2012, ora 14:35
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
cand iei prima data anticonceptionale tb sa incepi in prima zi a ciclului menstrual. dupa ce ti se termina folia faci o pauza de 7 zile pana incepi urmatorul blister (nu mai conteaza ce zi a cilului este) si tot asa cu pauza de 7 zile.

pauza poate fi mai mica, daca vrei sa schimbi data menstruatiei, insa niciodata mai mare.

ideal este sa faci din cand in cand cate o cura cu un hepatoprotector si la o anumita perioada de timp sa sistezi pt 1-3 luni anticonceptionalele, pt a-i da organismului tau putin ajutor :) (perioada in care gasesti alta metodata de contraceptie)
0
21-02-2012, ora 15:54
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
va multumesc pentru sfat.am mers in urmr cu ceva timp la un cabinet prezentand dureri foarte mari de burta.doamna doctor care ma consultat mia spus ca am un chist pe ovarul stang(ACEST LUCRU IL STIAM CU 2 ANI IN URMA IN URMA UNUI ECOGRAF EU AVAND IN PREZENT 25 ANI)IDOAMNA DOCTOR MIA PRESCRIS ORGAMETRIL CARE SE IAU DIN A 15-A ZII A MENSTRUATIEI.DUPA CE AM LUAT 3 PASTILE AM INTRERUPT DEOARECE AM UITAT SA IAU O PILULA SI MIA FOST FRICA SA MAI CONTINUI DEOARECE AM CITIT PROSPECTUL SI INDICAU O GRAMADA DE REACTII ADVERSE PINTRE CARE SI LIPSA POFTEI SEXUALE SAU ATAC DE CORD s.m.d.am revenit la cabinet pentru a cere anticonceptionale si doamna doctor mi=a prescris melleva 35 doar in urma unui control mic fara sa imi ia vreo analiza
0
21-02-2012, ora 16:07
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
in cele 7 zile de pauza trebuie sa ma protejez cu altceva?MULTUMESC ANTICIPAT
0
21-02-2012, ora 16:41
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
eu vb de anticonceptionalele normale (dca pot sa le zic asa :)) eu am luat cativa ani Yasmine. daca iei luna de luna pastilele, in cele 7 zile de pauza nu iti trebuie protectie suplimentara.
ai grija daca iei alte pastile ca pot anula efectul contraceptiv al pilulelor (antibioticele sigur-cand tb sa te protejezi suplimentar o luna), dar cred ca mai sunt si altele (odata cand am cerut un hepatoprotector, o farmacista mi-a zis sa le evit pe cele cu silimarina ca afecteaza anticonceptionalele). cel mai bine e sa intrebi medicul care ti le recomanda sau farmacistul :)
0
21-02-2012, ora 17:06
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
as vrea sa stiu daca este adevarat ca aceste pilule incetinesc cresterea parului de pe suprafata intregului corp?eu am avut de ales intre janin si melleva35 dar nu am gasit in farmacie janin pentru acnee
oare pilulele actioneaza in vreun fel inpotriva chisturilor?
0
22-02-2012, ora 08:12
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Melleva are, uneori, bune rezultate în hirsutism, care înseamnă păr în zone unde nu ar trebui să fie.

Toate anticoncepţionalele orale combinate, punând ovarul în repaus, pot aduce beneficii în boala ovarelor polichistice şi mai rar în chistul unic ovarian.
0
23-02-2012, ora 19:43
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
multumesc domnului doctor pentru sfaturi.
0
25-02-2012, ora 16:36
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
da pai asa mia spus si mie doamna doctor pe atunci ca am un ovar polichistic (adica cel stang) si cu o saptamana inainte sa imi vina menstruatia ma dor sanii foarte rau si am dureri de burta iar in prima zii a menstruatiei ma doare spatele ingrozitor ma dor si ovarele foarte tare oare aceste dureri sau mai degraba acest chistulet poate sa fie cauza durerilor?
0
25-02-2012, ora 20:16
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
In mod cert nu acest "chistulet" este cauza durerilor. Pe de alta parte, este probabil ca acelasi dezechilibru endocrin care a dus la chistulet a dus si la aceste dureri. Un tratament homeopatic este optiunea de prima alegere in asemenea cazuri, dupa parerea mea.
0
25-02-2012, ora 21:26
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
astazi am inceput sa iau pastilele din greseala am luato pe ultima nu stiu de ce cred ca din instinct am luat tableta si fara sa imi dau seama inloc sa o iau pe cea de sambata am luat-o pe cea de dumunica cum pot sa repar aceasta greseala pot sari o zii si sa incep de luni sa le iau la rand astept sfatul dumneavoastra! multumesc foarte mult.
specific tableta continan-d 21 pastile
0
25-02-2012, ora 21:30
roberta25
Nu este medic/terapeut
roberta25
tableta continan-d 21 pastile
0
26-02-2012, ora 19:48
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
V-am raspuns mai sus: nu conteaza ordinea in care luati aceste pilule. Faceti abstractie de ce scrie pe folie si tineti cont de un singur lucru: ca in fiecare zi, preferabil la aceeasi ora, sa luati o pilula, timp de 21 de zile la rand.
0
15-03-2012, ora 17:42
monica.21
Nu este medic/terapeut
monica.21
buna, am si eu o problema. am luat melleva 35 timp de o luna(de pe 18 ianuarie pana pe 7 februarie) menstruatia mi-a venit pe 14 ianuarie. inainte era la 28 de zile doar ca luna asta mi-a intarziat:(( nu mi.a venit nici pana pe 15 martie. mentionez ca am avut contact sexual protejat, doar pe 8 martie s-a intamplat neprotejat dar nu a ejacuat in mine. sper sa nu fiu insarcinata, sanii nu ma dor doar ca am o scurgere deschisa, ma simt obosita si am dureri de cap(poate din cauza stresului). va rog raspundeti-mi!!!!!!!! va multumesc
0
15-03-2012, ora 18:33
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Desi probabilitatea unei sarcini este foarte mica, un test de sarcina este bine de facut. Pe viitor, ar fi bine sa nu mai luati anticonceptionale, daca numai dupa o folie a si aparut suprimarea menstruatiei (de obicei aceasta reactie adversa apare dupa un timp mult mai indelungat de folosire).
0
14-09-2012, ora 16:35
Roxana05
Nu este medic/terapeut
Roxana05
Buna ziua! Am si eu o problema. Nu aveam ciclul regulat si am mers la un Dr. endocrinolog recomandat de medicul meu de familie. Am facut analize si mi-a spus ca am sindromul de ovar polichistic. Mi-a zi sa iau timp d 10 zile niste pastilute Utrogestan pana apare sangerarea( nu imi venise de 2 luni) apoi din prima zi de sangerare sa iau Melleva 35 timp d 21 de zile cu 7 zile pauza. Pot ramane insarcinata? si daca da, in ce perioada? Mi-am inceput de curand viata sexuala si nu stiu prea multe, imi e frica sa nu apara vre-un bebe de acum. Va rog ajutati-ma.
0
29-05-2013, ora 16:06
galu13
Nu este medic/terapeut
galu13
Buna ziua, Am fost diagnosticata cu SOP si am primit drept tratament melleva 35 si Forformina dar...eu nu as dori sa ingurgitez iar anticonceptionale...ce solutii am in cazul in care am pe ovar peste 20 de microchisturi.testosterone marit triglyceride mari si cholesterol mare
0
28-08-2013, ora 19:25
anaiullia
Nu este medic/terapeut
anaiullia
buna ziua, am avut o intrerupere de sarcina si mi au fost recomandate melleva35, m-ai am de luat o pastila si ar trebui sa fac pauza de 7 zile. m ar interesa sa stiu daca trebuiesc alte masuri suplimentare de protectie in cele 7 zile. pastile le am luat din a 2 zi a ciclului menstrual
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •