Meloreostoza

12-09-2013
C.Andreea
Nu este medic/terapeut
C.Andreea
Buna seara!Am 20 de ani si in urma cu 8 luni a inceput sa ma doara piciorul stang.Am fost la medic si mi s-a spus ca am facut entorsa.Mi-a prescris medicamentele pe care trebuia sa le iau si totodata mi-a dat trimitere sa fac RMN.Imediat dupa cateva zile am facut RMN insa s-a cerut completarea investigatiilor cu o radiografie.Am facut radiografie si acolo se vedea o pata pe os.Doamna doctor care mi-a zis ca am entorsa(si am avut si entorsa) mi-a zis ca este vorba de o tumoare benigna pe peroneu si mi-a dat trimitere la ortopedie.Am fost la ortopedie si am cerut parerea daca e de operat sau nu si mi s-a spus ca da, este de operat.Atunci am hotarat impreuna cu parintii mei sa vin la ei pentru a-mi fi alaturi, ei neputand sa vina in tara.Eram in primul an de facultate si am fost nevoita sa ma retrag si am venit la parintii mei in strainatate pentru operatie.Traumatologul de aici(eu inca aflandu-ma la ai mei) a incercat pe cat posibil sa nu se ajunga la chirurgie(dupa nenumarate investigatii, alt RMN, CT, raze peste raze si biopsie) si mi-a dat tratament peste tratament care isi facea efectul 2 3 saptamani maxim apoi iar ma durea.Cand a vazut ca nu trece durerea cu medicamente a ajuns la concluzia ca trebuie sa ma opereze si mi-a pus si diagnosticul acela fiind meloreostoza.Operatia a avut loc pe 01.07.2013 in urma cu 2 luni jumatate eu fiind cu piciorul in gips de atunci.Pe 17 am programare la dumnealui, cel mai probabil imi scoate gipsul(imediat dupa operatie mi-a zis ca trebuie sa stau cu piciorul in gips 6-8 saptamani, am avut programare pe 30 iulie si m-au programat iar abia pe 17 septembrie).Intrebarea mea este urmatoarea: cat timp ar putea dura recuperarea avand in vedere ca nu au aparut complicatii, nu m-a mai durut absolut deloc piciorul doar ca muschiul piciorului este atrofiat deoarece de 2 luni jumatate nu am mai calcat cu el in pamant).Va multumesc anticipat.O seara buna!
3 comentarii
0
13-09-2013, ora 10:13
Dr dunca ioan
Identitate neconfirmată
Dr dunca ioan
Buna ziua,
Totul depinde cit de repede puteti pune greutate pe picior. Nu prea imi placesa las un piicior blocat timp de 2 luni jumate (se mai putea schimba gipsul sau utiliza o orteza...)
Acum se va incepe cu mobilizarea articulatiei si progresiv cu kineziterapie activa. Recuperarea va dura intre 3 si 6 luni.
Dr Dunca i
0
13-09-2013, ora 12:47
C.Andreea
Nu este medic/terapeut
C.Andreea
Va multumesc! O zi buna!
0
19-09-2013, ora 16:28
C.Andreea
Nu este medic/terapeut
C.Andreea
Buna ziua!Acum doua zile, mai precis in data de 17.09.2013 mi s-a scos gipsul dupa ce am stat 2 luni jumate cu el asa, dupa cum am mai spus.Traumatologul a zis ca totul e bine, osul e vindecat doar ca am pierdut din masa musculara iar peste o luna jumate ne vedem iar ca sa imi dea timp de recuperare.Am intrebat cat poate dura recuperarea si a zis ca in aceasta luna jumate ma pot recupera sau poate dura mai mult, totul depinde de organismul meu.Insa, astazi m-au sunat de la spital si mi-au spus ca pe 30, luna aceasta, sunt programata pentru prima sedinta de recuperare.Mi se pare multisor sa mai treaca inca o saptamana si cateva zile pana sa incep recuperarea avand in vedere ca am stat deja 2 luni jumate cu piciorul in gips.Intrebarea mea este urmatoarea: ce exercitii imi recomndati sa fac acasa pana pe 30 cand incep recuperarea la spital?Traumatologul mi-a zis ca pot sprijini piciorul in pamant ajutandu-ma ambele carje si sa fac exercitii pentru glezna, sa dau drumu la glezna.M-ar interesa daca exista si alte exercitii care ar putea sa ma ajute sa ma recuperez cat mai repede.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •