membre inferioare diferite ca lungime

16-04-2007
e ela
Nu este medic/terapeut
e ela
Fiica mea in varsta de 21 de ani a fost depistata cu aceasta afectiune acum ~6 ani. I-a fost indicata gimnastica medicala si talonetul de compensarea diferentei dar nu a respectat nimic din ce a fost indicat. Intre timp a crescut si si-a dat seama ca este o problema. La un nou consult s-a constatat o diferenta a membrelor de ~ 2cm si deformare lombara usoara. I s-a prescris tot gimnastica medicala si compensarea diferentei la incaltaminte. Intrebarea mea este daca ar mai exista sanse de recuperare a diferentei prin exercitii sau daca o interventie chirurgicala ar putea rezolva problema. Exista unguente sau ceva aplicatii care sa dezvolte piciorul mai scurt?O interventie chirurgicala ar fi prea riscanta si traumatizanta? Asa ni s-a spus acum 6ani.Se practica in tara alungiri ale membrelor pentru astfel de diferente?
5 comentarii
0
25-04-2007, ora 00:00
dimitriu bogdan
Identitate neconfirmată
dimitriu bogdan
scurtarea membrului inferior nu se trateaza cu pastile sau unguente ci doar chirurgical - alungire sau scurtarea membrului mai lung.
recomand sa poarte talonetul pentru compensare caci altfel va face o scolioza mai grave decit a inceput sa aiba.
se fac si la noi in tara interventii chirurgicale de restabilire a lungimii, consultati un ortoped.
0
26-04-2007, ora 00:00
e ela
Nu este medic/terapeut
e ela
0
26-04-2007, ora 00:00
e ela
Nu este medic/terapeut
e ela
Multumesc, domnule Dimitriu. Nu mai speram la un raspuns. Am cumparat intre timp ham de memorie pentru umeri si spate si centura lombara pe care nu le poate purta prea mult pentru ca devin dureroase. Cate ore minim ar trebui sa le poarte? Legat de talonete ni s-a spus ca se confectioneaza pentru o diferenta maxima de 1cm si in cazul ei ar fi mai indicati pantofii ortopedici. In ceea ce priveste interventia chirurgicala poate stiti cumva unde anume se poate face. Ce implica o astfel de interventie? Ce riscuri? Cat de complicata este? Cat dureaza recuperarea? Raman cicatrice vizibile?Inca o data va multumesc.
0
21-01-2013, ora 17:26
elissa1
Nu este medic/terapeut
elissa1
Buna ziua,
Dna Ela,
Va rog sa imi spuneti si mie ce alternativa ati ales. Ma confrunt cu o diferenta de 1, 3 cm si nu stiu ce sa fac.
Multumesc.
0
21-01-2013, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
O inegalitate a membrelor inferioare de 1, 3 cm se gestioneaza din talonete. Bazinul si coloana pot compensa, prin adaptare progresiva, chiar diferente de 2-3-4 cm.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Kinetoterapie (gimnastică medicală)
  •