meningiom cerebelos

07-08-2011
patriciatm
Nu este medic/terapeut
patriciatm
buna ziua!ma numesc patricia sunt din Timisoara, iar de 1 luna, eu si familia mea traim un calvar in Spitalul Judetean Timis. Bunica mea are 74 de ani, iar acum o luna dupa 3 drumuri la urgente cu dureri de cap groaznice si stari de voma, i-au facut o tomografie si au gasit un meningiom cerebelos, zic ei. Initial au internat-o la neurologie, de unde, dupa 3 zile au transferat-o la neurochirurgie, pentru operatie la doctorul HORIA PLES, Acolo, nimeni nu ne-a spus nimic, i s-a facut un RMN, au programat-o pt operatie, ne-au chemat sa semnam ca suntem deacord cu operatia si coomplicatii ei si atat.Nici macar o data, nu a venit nimeni la noi sa ne spuna ce are bunica defapt, cum v-a decurge operatia sau care sunt complicatiile care pot aparea dupa.Iar daca incercai sa-l abordezi pe PLES pe coridor, iti raspundea in doi peri, din mers.OK.are loc operatia miercuri...stiam din salon de la alti pacienti ca 3 zile bunica v-a avea ceva dureri si v-a delira putin, fiind inca sub influenta anesteziei.Au trecut 3 zile, 4, 5, si starea ei era tot mai rea, in sensul ca avea o stare de somnolenta permanenta, iar cand reuseam sa o trezim, delira, nu ne mai recunostea, abia o mai hraneam, abia inghitea mancare, de mestecat nici numai spun.Asistentele ne tot spuneau sa o ridicam, sa o dam jos din pat sa mearga, dar ea era o leguma, era foarte grea, nu deschidea ochii.Punctul culminant a fost cand am gasit-o intr-o dimineata cu febra, ardea toata. M-am enervat foarte tare si mi-am propus sa stau in salon cand v-a venii vizita, pentru ca doar asa as fii reusit sa-i atrag atentia lui Ples.Cand au venit la vizita si m-au vazut in salon, m-au pus sa ies afara, ca sunt o nesimtita, etc etc.Eu doar l-am rugat sa puna mana pe ea sa vada ca arde si ca e inconstienta si respira foarte greu!Dupa vizita, s-au mobilizat, au dus-o la tomograf, astfel descoperind ca are un lichid in cap care sta acolo, asta a fost explicatia primita.Astfel, au mutat-o in alt salon, unde era singura, au pus-o pe oxigen si ne-au pus sa cumparam un antibiotic injectabil CEFORT pentru 3 zile, ca sa vada daca se elimina lichidul.Daca nu se v-a elimina, spuneau ca-i vor pune o drena in cap ca sa-i scoata lichidul de acolo.OK.a stat pe antibiotice, manitol, ser, clexane si medicamentatia de inima care cu greu reuseam sa i-o dam.le dizolvam in apa si i le dadeam cu o siringa pe gura.Starea ei in acele zile a ramas neschimbata, pana cand dintr-o data s-a inrautatit, respira tot mai greu, numai reuseam sub nici o forma sa o trezim, sa o hranim.I-au bagat drena in cap duminica pe 31.07.2011, si de atunci o tin intr-o camera din blocul operator, unde nu avem voie sa intram.Si ne tot duc cu zaharelul, Ples spune ca a facut alte complicatii si anume o bronho pneumonie si ca plamanul stang e distrus tot.A dat vina pe mine pentru acest lucru, ca nu am ridicat-o.Cand vorbim cu anestezistul, el ne spune altceva, ca deocamdata nu a facut nici o complicatie si ca starea ei neurologica este la fel.Nici nu stim ce sa mai credem.Unul spune ca face febra, celalalt spune ca nu a facut febra.zilele trecute ne-au pus sa inchiriem de la spital o saltea ca sa nu faca alte complicatii.Va da-ti seama, am inchiriat saltea din spital, 80lei pentru 2 saptamani.Ca sa numai spun ca toata medicamentatia pe perioada spitalizarii, ne-au pus sa o cumparam.ORIBIL.Nu am mai vazut-o de 1 sapt.MI-e frica sa nu ne spuna intr-o zi ca a murit.Nu stiu ce sa facem.De ce s-a ajuns aici.De ce a aparut complicatia aceasta.Si se pare ca lichidul care-l sondeaza, nu este curat, spunea anestezistul ca e plin de proteine si sange.Ea a stat cu lichidul ala in cap 2 sapt, pana ca ei sa faca ceva!PLES este oribil!Ce sfaturi de puteti da, va rugam!
6 comentarii
0
07-08-2011, ora 14:02
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Sunt ingrozita de tot ce ai scris.
Te vad disperata, nelinistita si scarbita de tot ce se intampla in sistemul sanitar.

Am trait si eu o poveste asemanatoare cu a ta dar mai putin complicata (am fost autoritara si am ridicat putin tonul ptr a ma face vazuta si sa vezi ce zbarnaiau apoi ), totul in urma unei operatii. Am fost adusa la post operator dupa 2-3 zile si surpriza, nici -o infirmiera sau asistenta in acea nopte pe saloane sau hol, de era sa mor de dureri atroce avand o taietura pe burta de 30-35 cm. La vreo 3-4 zile de la acel incident am luat condica de sugestii si mi-am scris of-ul.Toate zbarnaiau apoi de parca eram la pension de 5 *****.
Pai este posibil.ca dupa o operatie sa ne trateze asa ca pe niste... pe banii nostrii ? Cu spagi in ordinea sutelor si miilor de lei ? Si nici atunci nu sunt in stare sa comunice cu pacientul ? Chiar trebuie sa te injosesti si sa atarni pe banii tai pentru un cuvant, o parere, un sfat, etc...
Sa le fie rusine, sunt inumani si fara suflet !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
0
07-08-2011, ora 14:22
meryiob
Nu este medic/terapeut
meryiob
Trebuie sa existe o cale de a comunica cu medicul chirurg, el stie ce a extras si ce a operat. parerea mea este ca daca nu obtii nici-o axplicatie nimic sa iei atitudine. Schiba medicul sau spitalul.

Imi pare rau desituatia prin care treci si stiu ca poate nu_ti sunt de ajutor parerile mele.
Iti doresc zile bune si linistite iar bunicii tale sanatate multa si viata lunga !!!!!!!!!!
0
07-08-2011, ora 18:37
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Ce sa MAI faci, acum, cand totul e la limita?.sa cauti un reporter de la R.B. sau alt cotidian local, sa CERI si sa notezi in Condca de reclamatii TOT ceeace ai scris aici..si poate-poate ai norocul sa-ti spuna ceva despre bunica..si fuguta PANA nu-i prea tarziu..ATUNCI Ples iti va zice ce va vrea EL. Sanatate multa bunicii si tie putere sa-i poti INFRUNTA.
Cauta pe net, DACA are SI un cabinet particular, mergi acolo ca "pacient" si spune-i TOT ce gandesti depre EL.
0
26-03-2012, ora 22:51
florica51
Nu este medic/terapeut
florica51
In 14 martie mi-a decedat sotul care a fost internat timp de 8 zile la terapie intensiva. Desi tot timpul tineam legatura cu d-lor, bani am dat dar imi dadeau si speranta ca s-ar putea sa fie bine. A fost operat de 2 ori pe creier. Nimeni nu mi-a explicat defapt despre ce este vorba inafara de faptul ca stiam ca sufera de hipertensiune arteriala, diabet, ciroza... Intr-o dimineata s-a intamplat sa nu mai aiba echilibru si sa intre in coma profunda iar dupa RMN m-au instiintat ca o vena principala de la creierul mic a cedat in urma tensiunii arteriale in urma careia creierul a fost inundat de sange si nu s-a mai oxigenat. Am considerat ca trebuie sa contribui financiar la tot ce mi-au cerut d-lor dar daca nu mai exista nici o sansa ar fi trebuit sa aiba bunul simt sa imi spuna nu timp de 8 zile sa sper ca sotul meu isi va reveni. Am fost sunata la ora 10 ca sotul meu a decedat la 9:10 dimineata desi cu o zi inainte i-am cumparat tot ce mi-au spus, de la medicamente pana la toate trebuincioase, sa nu mai spun de infirmiere asistente si medicul anestezist care am considerat ca viata sotului meu este in mainiile lui. Este dureros sa constati ca persoanele apropiate, iubite, la un moment dat ajung pe mainiile altor persoane care in mintea mea credeam ca pot fi D-zeu dar se pare ca nu intotdeauna se intampla acest lucru. Cu siguranta nu intotdeauna depinde de ei dar nici nu fac tot posibilul sa readuca un om la viata. Poate pentru ca sunt prea suparata gandesc asa avand in vedere ca chirurgii imi spuneau ceva si anestezistii altceva. Nu am inteles nimic, eram foarte confuza. Nu aveam voie sa stau alaturi de el dar daca d-lor stiau ca nu are nici o sansa poate ca crestineste ar fi putut sa imi dea acest drept. Sunt suparata pe personalul medical care din motive care numai d-lor le stiu, nu isi fac datoria iar noi apartinatorii ne pierdem fiintele dragi fara Nici o Explicatie. Inca imi plang sotul si sunt foarte suparata.
0
28-03-2012, ora 21:52
patriciatm
Nu este medic/terapeut
patriciatm
buna din nou!

din nou eu, patricia din timisoara, cu bunica internata la neurochirurgie la spitatul judetean timisoara la HORIA PLES.am revenit sa va spun ca dupa inca o operatie de drenare a lichidului si inca 2 saptamani la terapie intensiva, bunica mea a decedat pe 14 august.o fost oribil si inca e!pentru ca traim cu gandul ca nu am facut tot ce se putea pentru ea, din cauza incapabililor numiti doctori.Aaaaaa.sa nu uit sa mentinez ca HORIA PLES s-a "spalat pe maini de bunica mea", plecand in concediu si lasand-o la terapie intensiva in grija unui anestezist!super, nu?

Asta e ROMANIA si astia sunt DOCTORIIi din ROMANIA:oameni lipsiti de bun simt, respect si empatie! i doresc lui Ples sa treaca exact prin ce am trecut eu cu familia mea!
0
23-06-2013, ora 12:53
dorynna
Nu este medic/terapeut
dorynna
Buna !
Am trecut prin situatie asemanatoare cu faimosul dr Ples Horia!este un om fara scrupule, fara caracter si josnic!
Tin sa va anunt cu bucurie ca acest nemernic a fost demus din functia de medic neurochirurg a Spitaluilui Judetean, din nefericire a mai omorat alti oameni pana sa ia cineva decizia asta ! Probabil nu a fost stimulat cu bani suficienti si nu l-a interesat. In schimb, inca isi practica meseria la clinica lui privata, Neuromed -pt ca a fost demis pt ilegalitato, furt, etc... Dar nu pt malpraxis ! Oare cand o sa se sesizeze cineva la astfel de criminali??!! Cati oameni mai trebuie sa moara?

In schimb, toata aprecierea pt doctorul Lupa Nicolae, neurochirurg la Judetean!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de cap
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  • 1,25 miliarde de oameni din întreaga lume suferă de dureri de cap
  • E normal să te doară capul uneori?
  • Anumite medicamente cu progestogen utilizate pe termen lung cresc riscul de meningiom intracranian
  •