meningo-encefalita

12-08-2007
mariasv_is
Nu este medic/terapeut
mariasv_is
Buna ziua ! As dori sa va intreb daca un tanar de 18 ani care a suferit in urma cu 7 ani de menimngo-encefalita se poate trata cu un implant de celule stem, sau ce alt tratament exista pentru sechelele cauzate de aceasta boala.
Va rog, de asemenea, sa ma puneti in legatura cu un medic neurolog, sau cu o clinica care face recuperare de specialitate. In prezent diagnosticul lui este de TETRAPAREZA SPASTICA.
Va multumesc foarte mult !!
7 comentarii
0
12-08-2007, ora 00:00
DrMihaelaB-neurolog
Identitate neconfirmată
DrMihaelaB-neurolog
Clinica de recuperare gasiti la Iasi, Cluj.
In legatura cu implantul de celule stem inca rezultate promitatoare s-au obtinut doar "in vitro" adica in laborator. Am zis "promitatoare" nu "certe".
0
31-01-2011, ora 19:05
argentynatoma
Nu este medic/terapeut
argentynatoma
buna zioa.as ruga daca se poate sa imi explice si mie cineva ce este encefalopatiea cronica infantila.daca este vreo sansa de recuperare pentru fetita mea care este diagnosticata cu tripareza spastica, intarzaere neuromotorie severa si psihica profunda. QI 13 unde as mai putea merge cu ea.am fost de mai multe ori la baile 1mai bihor sa sf.maria IASI.si la mari ciuri la BUCURESTI.I SA FACUT SI TOXINA BOTULINICA DAR TOT NU POATE FACE NICI UN PAS.Ieri a implinit 9 anisori.sant disperata.nu stiu ce as mai putea face pentru ea nu stiu unde sa mai merg cu ea.cine mai cunoaste vrun centru de recuperare va rog sa imi lasati un mesaj.va multumesc din suflet.
0
21-02-2011, ora 06:00
stelyana
Nu este medic/terapeut
stelyana
buna ziua!acum o luna am fost diagnosticata cu meningo_encefalita cu virus tbc si de atunci pana acum starea mea de sanatate sa inrautatit.prima data am inceput sa fac crize de colicist pe urma am avut arsuri in dreptul inimi succedate de amorteli de maini si picioare, inclestarea maxilarului si greutate in vorbire., iar acum pe langa faptul ca am palpitatii si imi tremura mainile, obosesc cand vorbesc mai am o durere puternica in zona lombara, durere ce se lasa pe picioare in jos..iar tratamentul meu(dexametazona, osetron, etambutol, isoniazida, sinerdol, medrol8, prednisolon si piramizida) imi provoaca greata si imi taie pofta de mancare.Ce ma sfatuiti sa fac pentru a scapa de dureri?Va multumesc anticipat!
0
20-03-2011, ora 17:19
alina ionascu
Nu este medic/terapeut
alina ionascu
buna ziua ma numesc alina sotul meu a facut meningo-encefalita anul trecut in vara a stat o luna jumate la terapie intensiva medicii nu ne dadeau nici o sansa dar cu bunul Dumnezeu am reusit diagnosticul la externare a fost; status psihocognitiv, disfazie mixta, hemipareza dreapta frusta, post meningo-encefalita(probabil herpetica)forma severa, epilepsie secundara, escara sacrata gr 3, etilism cronic, anemie normocroma(ameliorata), casexie a trecut cu bine aproape de toate acum este afazic doctorii spun ca neurologc sa recuperat bine dar vreau sa stiu daca o sa mai fie aceea persoana care era inainte sa se imbolnaveasca multumesc
0
21-03-2011, ora 20:53
mariasv_is
Nu este medic/terapeut
mariasv_is
Raspuns pentru argentynatoma

Am auzit de Asociatia Gladiator, e un centru de recuperare pentru copii si tineri, condus de Szoby Cseh. Actiunile centrului se indreapta catre mai multe categorii de persoane defavorizate : copii din centre de plasament, copii cu dizabilitati, copii fara posibilitati materiale sau predispusi la delicventa juvenila. Centrul se afla in Bucuresti, iar programul de recuperare se desfasoara pe perioada unui an calendaristic, din cate am inteles eu. Pentru mai multe informatii intrati pe acest site http://www.asociatiagladiator.ro/modules/content/?id=3.
Eu nu stiu cat de potrivit este pentru fiica dvs. dar daca as fi avut posibilitati financiare suficiente, as fi incercat acest program pentru fratele meu, care a suferit de meningo-encefalita.
Mult succes si sanatate va doresc !
0
15-01-2013, ora 22:19
Cristina B85
Nu este medic/terapeut
Cristina B85
Pe 11 Decembrie, anul trecut, m-am intors dintr-o delegatie din Polonia cu dureri cumplite de cap. Toata ziua am incercat tot ce se putea: de la clasicile pastile, pana la chemat salvarea. Cum singurul simptom era durerea de cap, cei de la salvare mi-au facut o perfuzie: Manitol (parca) si mi-au prescris o reteta. Cand nici astea nu au dat rezultate m-am prezentat la Floreasca, la domnul doctor/profesor Poalelungi, la neurologie. M-a trimis la o tomografie apoi mi-a zis ca nu am nimic la cap, mi-a dat o reteta si m-a trimis acasa. Spre seara durerile erau la fel de puternice. A doua zi, pe 12, spre dimineata, nu mai puteam vorbi (tin sa precizez ca cele mai multe informatii despre ce s-a intamplat in acele zile le am de la sotul meu, pentru ca eu chiar nu-mi mai amintesc nimic), am inceput sa vomit, o mica paralizie pe partea dreapta, febra - 39.2. Sotul a chemat salvarea - cei de la SMURD au ajuns in 11 minute, si am fost dusa la Spitalul Elias in coma. Mi s-a mai facut o tomografie apoi o punctie lombara. Cei de la Elias au spus initial ceva de o meningoencefalita cu TBC, dar m-au trimis la Bals. Acolo, la camera de garda m-a luat in primire doamna doctor Cleo Rosculet. Mi s-a facut inca o punctie lombara si am fost trecuta pe antibiotice. In prima seara familia a primit vestea: 50-50% sanse de supravietuire. A doua zi, gratie eforturilor doamnei doctor Rosculet (careia chiar ii multumesc din inima si pe care v-o recomand cu toata increderea - sa dea Domnul sa nu aveti nevoie) si a intregii echipe de pe terapie, mi-am revenit cat de cat - puteam balmaji cateva cuvinte. Dupa vreo 4 zile de terapie am fost trecuta pe salon in Pavilionul V. Aici am dat de inca un doctor minunat - doamna doctor Luminita Bradu. Foarte tanara, forte prietenoasa si foarte profesionista. Chiar si dupa externarea mea (pe 3 ianuarie) am pastrat legatura la telefon. Ma mai suna sau imi da mesaje sa se asigure ca totul este ok si ca sunt pe drumul cel bun. Cat despre urmarile bolii: am unele probleme cu memoria, dar probleme care se amelioreaza de la o zi la alta, in rest nimic altceva. Cat despre spitalul Matei Bals - totul la superlativ: de la echipa medicala (despre care v-am vorbit mai sus) si pana la aspectul si facilitatile sale - jos palaria. Domnul doctor Streinu Cercel a facut o treaba EXTRAORDINARA! Cam atat. Va doresc multa sanatate tuturor!
0
03-11-2020, ora 13:23
Reyi
Nu este medic/terapeut
Reyi
oaw...esti bine acum?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.