menopauza.. bufeuri, stari de nervozitate, lipsa apetitului sexual datorita uscaciunii vaginale

24-11-2009
flavianda
Nu este medic/terapeut
flavianda
Va rog sa ma sfatuiti intr-o problema. Am 46 ani si de 1 an nu mai am menstra. Mentionez ca am luat anticonceptionale orale combinate timp de 17 ani continuu pana anul trecut in sept. cand le-am inlocuit timp de 3 luni cu anticonceptionale pe baza numai de progesteron pt. ca am facut de cateva ori tromboflebita si sunt operata de 2 ori de varice. In perioada cat am luat anticonceptionale combinate am avut menstra "ceas", in cele 3 luni cat le-am luat pe cele numai cu progesteron nu am avut deloc iar din oct. anul trecut am intrerupt complet si nu a mai revenit niciodata menstra. Sunt oare la menopauza? Mama mea a intrat la menopauza in jurul varstei de 45 ani si eu am unele din simptome - gen bufeuri, stari de nervozitate, lipsa apetitului sexual datorita uscaciunii vaginale etc. La ecografia vaginala mi s-a spus ca am endometru liniar si ovare si uter extrem de mici. Totodata, sunt diagnosticata si cu cistocel. Ma protejez in aceste conditii cu ovule spermicide. Credeti ca e bine? E suficient? Mai am oare nevoie de o protectie mai puternica avand in vedere cele ce v-am spus? Normal ca nu mai doresc o sarcina dar preparate hormonale nu vreau sa iau datorita problemelor mele circulatorii. De asemenea, pot trece prin menopauza fara a lua suplimente hormonale? Ma va afecta acest lucru?
-*
Va multumesc.


(*modificat de administrator)
1 comentarii
1
25-11-2009, ora 16:36
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Lipsa ciclului menstrual timp de un an, fara a lua nimic care sa determine acest lucru inseamna instalerea menopauzei.Nu ai de ce sa mai iei pilule hormonale, periculoase la aceasta varsta si mai ales ca ai si probleme circulatorii. Peste neplacerile de modificarile inerente din aceasta perioada poti trece si cu produse naturiste. Intra intr-o astfel de farmacie si cei de acolo vor sti ce sa-ti dea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frecventa sexului - importanta pentru viata intima?
  • La ce vârstă apare menopauza?
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • De ce apar bufeurile?
  • Instalarea târzie a menstruației și menopauzei asociată cu prelungirea duratei de viață
  •