menopauza precoce

15-05-2008
costea neonila
Nu este medic/terapeut
costea neonila
Buna !!, am 39 ani dar cu probleme destul de grave de sanatate.De aproximimativ 4 ani am inceput sa am probleme menstruale.Primele simptome au fost disparitia ciclului in vre-o doua luni consecutiv, am mers la doctor, am facut in doua luni tratament cu DUFASTON am avut ciclu in lunile cu tratament dar dupa intreruperea tratamentului nu am avut ciclu.Am avut o perioada destul de scurta de calduri, transpiratii, insomnii, stare de nervozitate si deprimare. De 3 ani o parte din aceste simptome au dispar, dar odata cu ele a disparut si ciclu menstrual(in ultimi 2 ani am avut de vre-o 2 ori o tentativa de ciclu, iar saptamina trecuta in doua zile am vazut aparitia unor firisoare de singe, atit a fost tot ). Acum o luna am facut niste analize hormonale care au iesit astfel : Estradiol-26pg/ml, FSH-36, 46 mui/ml, LH 31, 85 mui/ml. As vrea sa stiu daca este intradevar o menopauza, daca mai ie nevoie sa folosesc metode contraceptive si ce tratamente trebuie sa urmez incontinuare???? Dar daca nu o sa urmez tratament hormonal ce urmari pot aparea????? Medicamentele hormonale pot da reactii adverse si care ar fi acelea???
Va multumesc foarte mult pentru timpul dvs.acordat.
2 comentarii
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Indiferent care va fi optiunea dumneavoastra exista avantaje si dezavantaje: menopauza aduce cu sine o serie de modificari in organism (bufeuri, subtierea epiteliului vaginal si scaderea lubrefierii, care poate genera contacte sexuale dureroase, insomnii, oscilatii ale tensiunii arteriale, creste in greutate, debutul osteoporozei). Menopauza este un stadiu al vitii si nu o boala. Este o perioada de tranzitie, care, la 2/3 dintre femei se caracterizeaza prin aparitia unor menstre neregulate, rare si de scurta durata. In aceasta perioada ovarele secreta insuficienti estrogeni pentru a pregati uterul pentru o sarcina. De asemeni ele nu mai produc ovule. Desi estrogeni se secreta si in alte zone ale corpului, per total ei sunt insuficienti pentru a asigura proliferarea endometrului si, in consecinta, aparitia menstrei. Tratamnetu hormonal v-ar ajuta sa amnati cativa ani acest moment, dar nu la infinit. In schimb el va expune cresterii riscului de aparitie a cancerului de san sau a altor forme de cancer influentate de nivelul estrogenilor. Sfatul meu ar fi sa acceptati aceasta situatie ca pe o stare de normalitate si sa cautati sa depasiti perioada de tranzitie cat mai usor. Multa sanatate!!!
0
16-05-2008, ora 00:00
costea neonila
Nu este medic/terapeut
costea neonila
multumesc mult pentru amabilitatea dvs si pentru seriozitate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: