menopauza precoce

20-07-2007
larisa_ionescu
Nu este medic/terapeut
larisa_ionescu
La varsta de 25 ani am suferit o histerectomie totala datorita unui chist ovarian care s-a dovedit a fi malign.In prezent am 29 ani, nu sunt casatorita si as dori sa va intreb ce trebuie sa fac pentru a avea o viata cat de cat normala? Trebuie sa urmez tratament hormonal, sa tin dieta, sa nu fac efort, sa ma feresc de soare? Daca s-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema la varsta mea as vrea sa stiu care au fost urmarile histeretomiei totale si cum a reusit sa treaca peste aceasta problema?
7 comentarii
0
21-07-2007, ora 00:00
AI3cs
Nu este medic/terapeut
AI3cs
"Convalescenta
Durerea si sensibilitatea din abdomenul inferior sunt importante cateva zile. Convalescenta dureaza intre trei si sase saptamani, timp in care trebuie evitate eforturile excesive - se recomanda totusi o activitate minima (de exemplu, mersul pe jos). Pot sa existe sangerari vaginale la inceput. Daca au fost extirpate ovarele, femeile pot prezenta bufeuri, diminuarea apetitului sexual si pot avea o faza de depresie. Variatiile hormonale bruste explica in parte aceasta stare si, in acest caz, tratamentul de substitutie poate remedia efectele secundare ale interventiei. Contactele sexuale pot fi reluate la aproximativ o luna dupa operatie.
Ablatia ovarelor la femeile tinere poate antrena menopauza precoce, deoarece inceteaza producerea de estrogeni si progesteron. In general se recomanda ca pacientele sa efectueze hormonoterapie de substitutie pentru a contracara efectele declansarii brutale a menopauzei.
Consecinte psihologice
Dupa o histerectomie, pot sa apara depresie si absenta a dorintei sexuale. Daca nu au fost scoase ovarele, aceste reactii reprezinta mai mult o angoasa legata de efectele histerectomiei decat consecinte fizice sau hormonale ale interventiei. Temerile cele mai frecvente sunt:
- teama de a imbatrani rapid sau de a-si "pierde" feminitatea;
- teama de a nu mai avea placere sexuala. Dupa perioada de convalescenta, majoritatea femeilor traiesc aceeasi placere sexuala ca inainte;
- teama de ingrasare. Nu exista nici o legatura directa intre histerectomie si cresterea in greutate.
Supravegherea psihologica inainte si dupa interventie poate ajuta la eliminarea acestor temeri. Daca medicul discuta cu pacienta inainte de interventie despre eventualele consecinte ale operatiei, tulburarile postoperatorii sunt semnificativ mai reduse. "
0
21-07-2007, ora 00:00
larisa_ionescu
Nu este medic/terapeut
larisa_ionescu
Va multumesc pentru raspuns. As vrea sa fac cateva completari: mi-au fost extirpate ovarele si am urmat doua cure de chimioterapie a cate 6 sedinte. Dupa prima cura au fost evidentiati cativa noduli in zona peritoneala, motiv pentru care am urmat si a doua cura de citostatice. Dupa a doua cura rezultatele tomografului au fost bune de fiecare data. De aproximativ 1 an am dureri in zona articulatiilor mainilor si picioarelor (operatia a fost efectuata in decembrie 2003). Din cand in cand am dureri si in zona abdominala. Din ce cauza credeti ca am aceste dureri? Ce ar trebui sa fac?
Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate.
0
22-07-2007, ora 00:00
AI3cs
Nu este medic/terapeut
AI3cs
Efectele secundare ale citostaticelor sunt multiple, cu grade variate de severitate, temporare sau permanente. Ele depind de citostatic, de doza administrata si de durata tratamentului. Cele mai frecvente reactii adverse sunt: astenie fizica, lipsa poftei de mâncare, alopecie (caderea parului), greata si varsaturi, risc crescut de infectii (prin scaderea numarului de leucocite), sângerari diverse (prin scaderea numarului de trombocite), tulburari ale tranzitului intestinal (diaree sau constipatie), anemie, mucozita, reactii alergice. Majoritatea efectelor secundare pot fi ameliorate prin tratamente specifice si de obicei dispar dupa terminarea chimioterapiei.

Iti recomand sa arunci o privire pe acest link (http://www.romaniancancerleague.org/forum.php?view=1069252859-85cb73ab2c766dfbee0034acb9e19e24-330278&p=1), te va edifica intr-o anumita masura.
Succes si multa sanatate.
0
11-02-2008, ora 00:00
dublina
Nu este medic/terapeut
dublina
Nu am suferit operatie de histerectomie totala dar in schimb in urma unei operatii de sarcina extrauterina ovarele mele au incetat sa mai functioneze.am fost diagnosticata cu menopauza prematura. Am 27 de ani si ma confrunt cu dureri de articulatii, (uneori), am bufeuri, stari de apatie, imi cade parul, stari de nervozitate, uscaciune bucala si uneori vaginala. In prezent urmez tratament HOMEOPAT de care sunt oarecum multumita, in sensul ca nu mai am insomnii si intensitatea bufeurilor s-a diminuat.Uneori am dureri de intensitate redusa in zona ovarelor si in partile laterale ale sanilor. SINCERA sa fiu nici eu nu stiu ce sa fac medicul mi-a recomandat tratament contraceptiv dar nu la-m urmat deoarece mie frica de reactiile adverse.Eu inca sper ca o sa revin la NORMALITATE, sunt tanara si am ovarele.spre sa la pun la treaba intr-un fel sau altul!
0
10-03-2008, ora 00:00
ally_16
Nu este medic/terapeut
ally_16
eu urmez un tratament hormonal desi nu sunt multumita de acest lucru. dar intre menopauza la 32 de ani si anticonceptionale, am ales a 2 a varianta. am bufeuri, o tensiune si niste zvacniri in partea stanga, pofta imensa de mancare pe care o stapanesc cu greu, retentie de apa, urinez putin uneori, balonari, o senzatie stranie ca o parte din corpul meu nu imi apartine (kilogramele in plus). din cauza durerilor de cap, starilor de ameteala si senzatiilor de voma am intrerupt tratamentul. cu execptia bufeurilor, ma simteam bine. acum iau alte pastile cu un continut mai mic de hormoni. nu am efecte secundare deocamdata. intrebarea mea este daca isi vor face efectul?
0
24-06-2009, ora 10:55
griguta
Nu este medic/terapeut
griguta
Buna ziua am o prietena care are 51 de ani a intrat la menopauza de 4 5 ani iar de cateva zile are o scurgere maronie nu vrea sa mearga la medic Imi poate spune cineva daca a trecut prin asemenea situatie cat este de grav Multumesc
0
18-11-2009, ora 15:37
m_10august
Nu este medic/terapeut
m_10august
Pentru Larisa, Dublina si alte femei care au intrat in menopauza chirurgicala - ma numesc Marcela si am 40 de ani si in 1995 pe cand aveam 26 de ani mi s-au extirpat ovarele si trompele in urma unei infectii cu piosalpings eu pe atunci aveam un baietel de 5 ani.Am testat multe tratamente hormonale, pe atunci abia aparusera pe la noi.Este o situatie mai speciala cea prin care trec femeile ca mine si ca voi pentru ca este nevoie de multa intelegere si dn partea partenerului de cuplu.Eu am un sot fff.bun si m-a ajutat intotdeauna pentru ca va spun din experienta mea ca si eu am avut depresii ai mai am si acum cateodata.Dupa ce 13 ani am luat hormoni sintetici :microgynon, yasmine si altele, eu nu am avut probleme cu greutatea insa la inceput prin 1997 am facut mastoza fibrochistica.Acum nu mai iau contraceptive si mi-e bine, singurul meu of ar fi ca am dobandit o frigiditate pe care atunci cand luam hormoni nu o aveam dar mi-a fost teama sa le mai iau un timp atat de indelungat deoarece mama mea a fost operata de cancer la san cand avea 44 de ani..Incercati sa luati phito soya, royal jelly, klimaktoplant

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.