menopauza si diabet... e grav?

13-11-2008
alton
Nu este medic/terapeut
alton
buna seara!mama mea are 54 ani si inca mai are menstruatie, nu in fiecare luna ci o data la cateva luni.am citit ca menopauza se instaleaza in jurul varstei de 49 ani si sunt cam ingrijorata.mentionez ca mama sufera de diabet.ce ar trebui sa faca?e grav?ar trebui consultat un medic?
3 comentarii
0
13-11-2008, ora 17:54
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Eu stiu ca este bine sa ai ciclu cat mai mult si ca la 49 de ani este cam devreme pentru menopauza.
Cu cat ai mai multi ani ciclu esti mai protejata si de osteoporoza, si de infectii, cat ai hormonii respectivi organismul se apara mult mai bine.
Puteti vorbi totusi si cu un medic daca sunteti ingrijorata.
mai stiu ca din cauza stressului In Romania femeile intra devreme in menopauza iar in strainatate intra pe la 55 de ani.
daca mama dvs are deja ciclu neregulat s-ar putea sa fi intrat totusi in premenopauza.
Numai bine.
0
13-11-2008, ora 18:22
alton
Nu este medic/terapeut
alton
va multumesc mult!sunt mult mai linistita dar oricum o sa o trimit la un medic.va multumesc!
0
13-11-2008, ora 19:12
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Mergi la un medic ginecolog cu ea si fa-i si o ecografie pelvina, e posibil sa aiba un fibrom uterin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menopauza si tulburarile psihice
  • Ce este premenopauza - perimenopauza?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Diabetul
  • Consumul de cafea și ceai ajută la prevenirea diabetului de tip II
  • Persoanele care muncesc mult peste norma obișnuită au un risc mai mare de diabet
  • MIT: Consumul ridicat de dulciuri poate provoca diabet
  • Smart Contact Lens – lentilele care monitorizează glicemia
  •