Menstruatia peste sarcina - Dimensiunea sarcinii

04-07-2009
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Salut tuturor.

Cunosc pe cineva care, cand intr-o anumita luna sangerarea a avut proportii mai mici, peste ceva timp a fost la medic. Medicul i-a spus ca este insarcinata in luna a 5-a ! Practic, 3 luni a avut menstruatie cand era insarcinata, iar la 5 luni nu se prea observa burta umflata.

Va rog frumos, se poate sa afecteze copilul?Cum?Se poate depista la el? (acum are 14 ani)
In luna a 5-a este normal sa nu fie burta umflata substantial?

Va rog sa imi raspundeti.
Astept un raspuns.
Va multumesc.
10 comentarii
0
04-07-2009, ora 14:04
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Da am mai auzit de menstruatie peste sarcina.sunt cazuri rare dar exista.
in schimb menstruatia e in cantitate mica, inchisa la culoare si nu dureaza mai mult de 3 zile.nu afecteaza copilul.Nu inteleg ce vrei sa spui daca" se poate depista la el".
Ar trebui sa mai consulte un medic.poate nu e in luna a 5 a.
0
04-07-2009, ora 14:23
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Copilul are 14 ani acum! E nascut. Menstruatia a fost normala cele 3 luni in care ea era insarcinata.A spus ca, nu stie sigur daca era in cantitate mai mica.

Cand spun «se poate depista la el» ma refer la problemele copilului.Poate avea probleme psihice?Probleme de constructie fizica..?.Aceasta menstruatie produce asa ceva copilului, deobicei?
0
04-07-2009, ora 16:03
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
eu am o colega la serviciu care a facut 3 copii asa.ai ei nu au probleme.
menstruatia nu afecteaza cu nimic copilul, doar daca a luat medicamente in timpul sarcinii sau a facut raze...dar copilul e mare si trebuiau sa fie depistate eventualele probleme pana acum.
0
04-07-2009, ora 16:06
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Copilul este mai slabut, si este foarte sensibil. (desi are rezultate exceptionale la invatatura)

Ma tem ca sensibilitatea si slabiciunea fizica sa nu fie de la acea menstruatie.dar daca tu zici ca nu afecteaza mare lucru.
Sper sa fie ca tine. :)
0
05-07-2009, ora 06:44
danabv
Nu este medic/terapeut
danabv
JstSmn,
si eu cunosc cazuri in care a aparut menstruatia peste sarcina, iar copiii respectivi sunt perfect sanatosi. Crede-ma, nu are nici o legatura acea menstruatie cu starea de sanatate a copilului tau. Daca prin "e mai slabut" te referi la faptul ca e subponderal, incurajeaza-l sa faca sport, e bun pentru orice copil, mai ales pentru cei mai fragili fizic. Alegeti impreuna cu el un sport care sa-i placa. Daca prin "sensibil" intelegi faptul ca se imbolnaveste des, scrie-mi -si-ti voi da mai multe informatii. Daca te referi la partea psihica, nu uita ca baiatul tau este la inceputul adolescentei si, mai ales la generatia lui, adolescenta este o perioada extrem de dificila atat din punct de vedere fizic, cat si emotional. Cand fata mea a implinit 14 ani, o prietena -care avea fata cu 7 ani mai mare decat a mea- mi-a atras atentia. Mi-a spus ca vor veni 7 ani infernali, in care voi crede ca mi-a innebunit copilul, n-o voi mai recunoaste, va deveni agresiva, se va revolta impotriva oricarei autoritati. Mi-a spus sa am rabdare. "iti vei recapata copilul la 21 de ani" mi-a spus. "Va fi de parca nimic nu s-a intamplat".
Cuvintele ei mi-au fost de mare ajutor in cei 7 ani de groaza care au urmat. Doamne, ma intreb cum am rezistat! La o intalnire cu colegii de liceu am aflat ca TOTI parintii ne confruntam sau ne confruntasem cu aceleasi probleme, lucru confirmat si de profesorii de liceu. Si se pare ca, cu cat mai inteligent este copilul, cu atat probleme sunt mai mari.
Trebuie sa ai multa rabdare si tact, sa cauti sa nu rupi dialogul cu fiul tau, sa intelegi ca el nu mai vrea sa fie considerat un copil ci un tanar - care le stie pe toate-. Nu inceta sa-i spui ce e drept si corect, sa actionezi conform principiilor pe care vrei sa i le transmiti, sa-i explici de ce ai luat hotararea asta sau aia in ce-l priveste, de ce ii interzici un anumit lucru, si mai ales nu inceta sa-i arati ca orice ar fi, tu il iubesti neconditionat. Este foarte important sa stie asta.
Asa dupa cum mi-a spus sotul meu de nenumarate ori in acei 7 ani de groaza, chiar daca ai impresia ca vorbesti cu peretii, ca nimic din ce spui si faci nu are rezultat, nu e asa. Fiica-mea si azi isi aminteste cu recunostinta de cele ce-i spuneam atunci, isi aminteste si actioneaza conform cu sfaturile date atunci. Mi-a spus -acum- ca in sufletul ei stia ca am dreptate, dar simtea nevoia sa ma contrazica, sa ma contrarieze. Este un fenomen normal, cand adolescentul incearca sa-si afle puterile, sa vada "pana unde ii merge". Azi Slava Domnului, a trecut de faza adolescentei, a terminat facultatea de Psihologie si are firma ei proprie, este echilibrata si inteligenta. Dar si acum imi amintesc cu groaza de momentele cand nu stiam daca va reusi la un liceu bun - si nu pentru ca i-ar fi lipsit inteligenta!- si de anii de liceu cand era sa fie exmatriculata de cateva ori pentru obraznicie si chiul. Doamne, ce talent avea sa enerveze si sa jigneasca profesorii, ceva de groaza!

Sper din tot sufletul ca vorbele mele te vor ajuta asa cum m-au ajutat si pe mine vorbele prietenei mele.
Ai rabdare si tact, va asteapta pe toti o perioada grea, dar va trece!
Numai bine si multa bafta!
0
05-07-2009, ora 11:24
52H9382r
Nu este medic/terapeut
52H9382r
Fii sigura ca m-a ajutat.Multumesc.
Adevarul este ca nu este copilul meu, eu sunt acel copil al acelei persoane cu menstruatia.(Era penibil ceva de genul: «mama m-a nascut cu menstruatie peste...»!!!)

«Si se pare ca, cu cat mai inteligent este copilul, cu atat probleme sunt mai mari. ».mare dreptate.mare.
Cum ati putea explica asta?Sunt foarte curios de parerea dvs.
0
11-08-2009, ora 11:58
leelulu
Nu este medic/terapeut
leelulu
acum aproape 3 saptamani am avut un contact sexual protejat, insa nu stiu exact cum s'a intamplat..cand m'am ridicat a ejaculat pe langa prezervativ..nu stiu exact ce sa cred..cert este ca am intrat in panica si totul a fost vag..nu'mi amintesc exact daca sperma a intrat in vagin sau nu..
acum vreo 6 zile in mod regulat cum imi venea de obicei trebuia sa am menstruatia pe luna aceasta..insa am tot asteptat..dar nimic..
sunt foarte speriata avand in vedere ca nu imi doresc un copil..am 17 ani si nu consider ca este o varsta potrivita..nici nu vreau sa ma gandesc cum ar reactiona tatal meu..este mai sever si nu ar fi permis sa se ajunga la astfel de lucruri..iar mama mea stie si este umpic revoltata, dar avand in vedere ca ea a fost intotdeauna ca o sora mai mare pentru mine...ma va ajuta..
si cred ca totusi am avut grija ca sa nu se intample nimic..dar..
acum 2 zile am facut un test de sarcina care a iesit negativ..nu mai stiu ce sa cred
am dureri de burta..adica..ma dor ovarele[acea durere din timpul menstruatiei sau inainte sa vina], ma dor sanii..de marit nu mi se pare ca s'au marit..si urinez des..insa aceste simptome le am si inainte de a'mi veni menstruatia..
voi mai face zilele acestea inca un test..dar daca iese negativ nu stiu ce sa mai cred..de obicei mie nu'mi intarzie atat de mult..
nu trebuie sa fie pozitiv..sunt disperata si speriata..
va rog ajutati'ma cu un sfat. va multumesc
0
29-10-2009, ora 16:04
roxiy
Nu este medic/terapeut
roxiy
buna tuturor.
am si eu o nelamurire: testul de sarcina poate iesi pozitiv la menstruatie peste sarcina?
daca da; la cat timp dupa menstruatie se poate face testul?
0
30-10-2009, ora 13:32
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
Poti face testul dupa ce ti se termina menstruatia-dimineata.
daca ai indoieli in privinta testului poti face testul de sange Beta HCG care nu da gres niciodata.
Numai bine.
0
02-08-2010, ora 23:15
Aluas
Nu este medic/terapeut
Aluas
JstSmn, la fel ca in aczul altor femei si eu am avut ciclu peste prima luna de sarcina. Nici nu aveam habar ca sunt insarcinata mai ales ca nu aveam simptomele unei sarcini. Acum copilul e nascut de aproape 4 luni si e perfect sanatos. Se ntampla intr-adevar dar nu afecteaza copilul in nici un caz. Numai bine si sanatate la copil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Menstruația peste sarcină
  • Poți avea ciclu menstrual în timpul sarcinii?
  •