menstruatie

23-07-2011
laluli312
Nu este medic/terapeut
laluli312
Buna ziua! am 22 de ani, si.. pot spune ca am un ciclu menstrual regulat. ciclul este de 26-28 de zile. Luna trecuta menstruatia mi-a venit pe 22 iunie, iar in mai pe 26. azi suntem in data de 23 si nu mi-a venit. m-am panicat. in decursul acestei luni am avut parte de un singur act sexual, neprotejat din pacate pe data de 16 iulie. dar.. nefinalizat (intelegeti ce vreau sa spun). ar trebui sa imi fac probleme? subconstientul meu isi face, si ma tem. ce ma sfatuiti sa fac?plus.. am fost plecata din tara, deci o schimbare a mediului pentru 3 saptamani, in care am fost si la mare destul de des. balaceala in apa rece a marii ar putea sa influenteze intarzierea menstruatie? va multumesc anticipat.
10 comentarii
0
23-07-2011, ora 21:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa-ti un test de sarcina, cam dupa 7 zile de la contact arata daca sunt hormoni de sarcina in urina.
Numai Bine!
0
24-07-2011, ora 14:51
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Eu zic ca cel mai bine este sa fie facut la 7 zile de intarziere a menstrei si 3 saptamani de la contactul sexual cu risc..
0
29-05-2012, ora 17:40
katti.ionescu
Nu este medic/terapeut
katti.ionescu
buna...o problema asemanatoare am si eu.nu am un cm regulat asa dar in luna aprilei am av cm in data de 24 a durat 4 zile iar in ziua 6 am avut un contact sexual neprotejat(sg din luna)...ceea ce ma sperie este faptul la in 12 -13 am avut o scurgere daca o pot numi asa maro...arata mai bine zis ca un chiag de sange, care a durat 2 zile, nu era permanenta, iar astazi 29 cm intarzie sa apara.mentionez faptul ca am facut un test si a fost negativ si nu am semne de sarcina.sant foarte ingrijorata daca cineva poate sa imi raspunda as dori un sfat va rog.
0
29-05-2012, ora 19:39
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi la consult ginecologic si poate faci si ecografie transvaginala, sa se vada bine si ovarele. Medicul iti va spune daca e ceva de facut, daca tb sa te vada si un endocrinolog, sau daca e ceva trecator. Refa si testul de sarcina.
Sanatate!
0
29-05-2012, ora 20:00
katti.ionescu
Nu este medic/terapeut
katti.ionescu
multumesc teodora
0
30-05-2012, ora 17:09
katti.ionescu
Nu este medic/terapeut
katti.ionescu
referitor la postarea mea...nu stiu dc ar trebui sa mai astept sau sa grabesc o vizita la medic...sp asta pt k nu am reusit sa gasesc o motivatie pt acele scurgeri si faptul ca cm imi intarzaie inca...sincer sant f speriata nu am patit asa ceva niciodata...
0
30-05-2012, ora 18:37
katti.ionescu
Nu este medic/terapeut
katti.ionescu
in completare, nu gasesc o justificare...plecand de la ideea ca testul de sarcina este negativ
0
30-05-2012, ora 20:48
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi la ginecolog!
0
04-06-2012, ora 03:09
silvia_2009
Nu este medic/terapeut
silvia_2009
Buna seara! Ma scuzati am si eu o intrebare am intretinut relatii sexuale cu prietenul meu neprotejat dar dupa mia venit menstruatia normal apoi luna care a urmat nu mi-a venit ce se intampla?
0
04-06-2012, ora 20:43
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Fa un test de sarcina si daca n-ai facut controlul anual ginecologic, mergi si fa-l.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Sunt însărcinată?
  •