Menstruatie abundenta, a IX-a zi

14-02-2013
utilizator_140825
Nu este medic/terapeut
utilizator_140825
Am 17 ani si am o viata sexuala activa. Ciclul meu menstrual a fost mereu regulat si nu am avut niciodata probleme, dureri, intarzieri majore etc singurul simptom ce il am fiind marirea si sensibilatea sanilor. Nici anticonceptionale nu am luat niciodata. In general, ciclul dureaza undeva la 28-30 de zile, iar menstruatia in jur de 5-6 zile. Conform unei aplicatii ce am instalat-o in scopul de a-mi tine evidenta ciclului, am observat ca luna asta ciclul mi-a venit mai devreme si mai specific, exact urmatoarea zi dupa perioada de ovulatie. Menstruatia nu prezinta cheaguri sau culori diferite, din contra, este una foarte limpede, dar foarte abundenta (schimb un tampon de noapte la 3-4 ore) si pe langa asta, este a IX-a zi si nu da semne sa se opreasca. Precum am spus, am o viata sexuala activa si am intretinut relatii sexuale in primele 4-5 zile ale acesteia. Stiu ca asta nu influenteaza menstruatia si nu pot sa-mi dau seama ce ar putea fi.
Astept raspunsul dumneavoastra si va multumesc.
3 comentarii
0
14-02-2013, ora 13:19
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Trebuie sa mergi la medic neaparat, cel mai probabil este vorba despre o dereglare hormonala care e posibil sa necesite tratament. Cauzele dereglarilor menstruale sunt multiple, de aceea trebuie sa mergi la medic, pentru a afla ce a cauzat-o.
Este posibil sa fie vorba despre un chist ovarian dar ramane de vazut.
Mergi la medic neaparat, chiar daca nu ti s-a oprit sangerarea, este absolut necesar.
0
14-02-2013, ora 14:59
utilizator_140825
Nu este medic/terapeut
utilizator_140825
Deci, in concluzie sa inteleg ca in cazul in care am un chist ovarian, sansele sunt sa fie mic si sa poata fi tratat prin anticonceptionale, din moment ce nu am dureri sau alte simptome? SI mai am o intrebare, daca se poate. Faptul ca am intretinut relatii sexuale in aceasta perioada poate fi una dintre cauze? (poate ar trebui sa mai adaug ca luna trecuta am fost plecata intr-o excursie la mare in perioada menstruatiei si am facut baie destul de des, purtand o.b., iar menstruatia a durat in jur de 7-8 zile). Pe langa asta, ce alte cauze ar mai putea fi (mai evidente)? (voi face controlul medical, dar as vrea sa fiu cat mai informata). Va multumesc.
0
20-02-2013, ora 13:13
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
E posibil sa fie vorba si despre o anexita ( inflamatie a ovarelor).
Oricum, nimic nu e grav daca mergi la medic si urmezi tratamentul care ti se va da. Nu te ingrijora, sigur nu e ceva grav.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.