menstruatie dereglata, nu stiu cand e perioada fertila

10-09-2013
allexa01
Nu este medic/terapeut
allexa01
Buna ziua,

Pana acum 2 ani ciclul mestrual il aveam la 28 de zile luna de luna.de atunci il am la 25 27 28 31 30...va rog sa-mi spuneti care ar fi cauza, nu stiu nici cand e perioada fertila.Va multumesc!
6 comentarii
0
11-09-2013, ora 12:35
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Daca ciclul menstrual si-a schimbat durata atunci ar trebui sa mergi la un consult ginecologic, posibil o dereglare hormonala ori alta problema. De asemenea poate sa nu fie nimic in neregula, organismul se schimba cu varsta si implict si ciclul menstrual isi modifica durata insa cel mai bine e sa mergi la un consult daca asta s-a intamplat brusc in ultimele luni.
0
11-09-2013, ora 14:10
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
dereglari ale menstruatiei apar in urma unor dezechilibre in organism gen dereglarile hormonale sau atunci cand sunt prezente chisturile mai ales daca ai si o menstruatie dureroasa. mergi la un consult. ne auzim!
0
11-09-2013, ora 14:11
athena17
Nu este medic/terapeut
athena17
Salutare, am sa va spun problema mea si probabil o sa ma considerati nebuna ca nu am mers pana acum la medic.

Prin luna martie am fost la control si mi s-a spus ca as putea avea sindromul ovarelor polichistice pentru ca nu am ovulatie si am un ovar marit, insa posibil sa fie din cauza stresului. Testul babes a iesit OK, doar o mica infectie pentru care m-am tratat.

De o luna jumate mi s-a dereglat complet ciclul, nu mai stiu daca e ciclu, dupa ciclu sau inainte de ciclu, pentru ca incontinuu am scurgeri maronii, dar si mai inchise la culoare, cheaguri de sange insa fara dureri, fara intepaturi, poate doar o scadere de greutate din cauza pierderii de sange suferite.

Am inceput sa ma tratez singura cu tincturi de zmeur si ceauri pana ajung la medicul meu, peste vreo 2 saptamani.
Am citit tot felul de minuni care m-au bagat in sperieti, cel mai grav fiind cancerul, insa nu pot sa imi explic ca din martie pana in august sa ma trezesc cu celule canceroase in organism.

Cam asta e povestea mea, sper sa imi dea cineva o veste buna care sa imi mai aline stresul pana la control.
AA si apropo de control, in situatia mea cu aceste scurgeri continue, tot ce poate face mediul e sa imi asculte simptomenele si o ecografie abdominala nu?
Multumesc mult!
Si va doresc multa sanatate!
0
11-09-2013, ora 14:17
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
nu. poate sa iti faca o ecografie transvaginala chiar daca ai scurgeri, chiar daca esti pe stop. cand e urgent, pai e urgent. scurgere maronie si firisoare de sange in afara menstruatiei am avut si eu si am stat vreo 2 sapt asa pana m-am dus la control si mi-a gasit chisturi. dar eu aveam si dureri si am ajuns cu ambulanta la o maternitate u8nde am stat internata 3 zile. nu ti-am dat o veste buna asa cum sperai dar sfatul meu e sa mergi la control cat de curand posibil si poti sa urmezi cu tinctura de mladite de zmeur fiindca este tare buna. 3 luni cu o luna pauza. ne auzim!
0
11-09-2013, ora 15:16
athena17
Nu este medic/terapeut
athena17
ms mult de raspuns, am sa revin cu un rezultat dupa ce consult medicul sper numai sa nu fie prea greu de suportat.
O zi frumoasa!
0
11-09-2013, ora 20:18
allexa01
Nu este medic/terapeut
allexa01
va multumesc pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • De ce întârzie menstruația?
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  •