menstruatie dupa avort

07-06-2007
illona
Nu este medic/terapeut
illona
pe data de 16 mai am facut un avort prin aspiratie. Dupa avort, sangerarile au durat cu intrerupere aprox 2 sapt. Mentionez ca au fost sangerei mici si maronii. In mod normal menstrautia trebuia sa mi vina in jurul datei de 7 iunie, zi in care, petele mici maronii s au transformat in unele mai rosii si mai abundente, foarte asemanatoare cu ciclul menstraul, dar mai putin abundent decat aceta. au aparut de asemenea durerile abdominale. Este oare acesta un ciclu normal? Programarea la medicul ginecolog este abia peste 10 zile, dar am nevoie de o parere specializata mai repede.Exista motive de ingrijorare? este normal ca sangerarile dupa un avort sa dureze atat de mult?va multumesc!
2 comentarii
0
07-06-2007, ora 00:00
Za_ra
Nu este medic/terapeut
Za_ra
Tot pe 16 mai (acum 3 saptamani) am facut si eu o intrerupere de sarcina cu anestezie generala. Medicul mi-a recomendat sa iau supozitoare cu indometacina, maleat de ergometrina(2/zi sa le beau) si tagremin (2/zi). In primele 3 zile nu am sangerat decat foarte foarte putin iar apoi am inceput sa gasesc sange maro pe chiloti. Am mers la ginecolog si mi-a presris Zanocin (1 tab/zi) si Flamexin (1 plic/zi) timp de 5 zile. Abia dupa 10 zile mi-a trecut 2 zile am avut o secretie galbuie apoi 1-2 zile pete maronii si acum mi-a venit ciclu credeam eu. Pentru ca e sange dar pe tampon e maro inchis...si cu maduva...
Vroiam sa incep sa iau anticonceptionale dar nu stiu daca ceea ce mi se intampla e normal sunt foarte speriata si nu ma pot duce acum la ginecolog.
Am 20 de ani, e prima intrerupere, sunt foarte deprimata si nu inteleg ceea ce se intampla cu corpul meu daca ce e normal si cand ar trebui sa imi fac griji.
Va rog...ajutati-ma! :(
0
26-10-2007, ora 00:00
oaly85
Nu este medic/terapeut
oaly85
si eu m-am confruntat cu aceleasi simptome in urma unui avort, tot la varsta de 20 de ani.Insa la mine au mai aparut si alte chestii, anume mancarimi, cu care de altfel ma confrunt si acum dupa 3 ani, scurgere maronie, si mai bine nu-ti mai zic ca nu as vrea sa te ingrijorez.Eu am ramas cu impresia ca ginecologu la care am facutr avortul nu si-a sterilizat ustensilele...aceeasi impresie si dupa 3 ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.