Menstruatie in timpul administrarii anticonceptionalelor

28-04-2015
MariaVerde
Nu este medic/terapeut
MariaVerde
Buna ziua,

Apelez la dvs. in speranta ca ma veti putea ajuta cu un sfat, o parere abilitata cu privire la problema mea.

Folosesc de 3 luni Belusha, la recomandarea medicului ginecolog. Nu am avut pana acum nicio neplacere cu acestea.

Din pacate, la folia actuala, am omis sa iau pastiele 13 si 14. In ziua 15 le-am luat pe cele 2 uitate (13 si 14), in prima parte a zilei, iar pastila 15 am luat-o seara, conform obiceiului normal.

Problema este ca in ziua in care am uitat sa iua pastila 13 (deci prima dintre cele 2 omise) am inceput sa am sangerari - foarte asemanatoare cu menstruatia, sangerari care nu au incetat nici astazi (ziua 17 - conform foliei).
Pe langa faptul ca menstruatia (in caz ca este menstruatie) a debutat in mijlocul foliei, este insotita de dureri foarte puternice de burta, care nu inceteaza cu niciun fel de calmante.

Am rugamintea sa ma ajutati cu un sfat, parere, astel incat sa inteleg ce s-a putut intampla si ce as putea sa fac in aceasta situatie.

Va multumesc anticipat!
1 comentarii
0
29-04-2015, ora 21:22
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sunt peste 100 de efecte secundare ale anticonceptionalelor.

In Germania medicilor le este interzis sa le prescrie mai mult de 8 luni.

Produc in medie 3-4 avorturi hormonale o data la 1-2 ani, cu consecinte grave mai tarziu atat in viata femeii, cat si a barbatului. Sindromul post avort constand in depresii, anxietatii, boli psihice ducand pina la schizofrenie.
40 % din continutul pastilei se stocheaza in ficat producand ulterior alte boli cronice f dificil de tratat.

Parerea mea este sa mergeti cu tabloul medical cu care va confruntati la doctorita care vi le-a prescris sa va faca consult ginecologic, analize, tratament etc.

In multe tari multe anticonceptionale au fost interzise din cauza efectelor secundare care au devenit mai mari decat beneficiile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •