menstruatie intarziata

08-09-2010
tinna21
Nu este medic/terapeut
tinna21
buna.am si eu o intrebare...aqm o luna si 3 saptamani am avut contact sexual neprotejat(era chiar prima zi dupa menstruatie), apoi am plecat in alta tara.nu a ejaculat in mine, dar menstruatia nu mi-a venit nici aqm, tin sa precizez k am menstruatie neregulata.aceasta intarziere poate fi din cauza schimbarii climei?alte simptome nu am sa ma duca cu gandul la o posibila sarcina.va rog spune-ti-mi parerea voastra. va multumesc
10 comentarii
0
08-09-2010, ora 16:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Faceti un test de sarcina pentru a fi sigura si a va linisti. Este foarte ieftin.

Cu pace,

Clara
0
08-09-2010, ora 17:31
tinna21
Nu este medic/terapeut
tinna21
asta voi face imediat ce ajung in tara pana atunci nu am cum. daca puteam pana aqm il faceam.va multumesc pentru raspuns
0
08-09-2010, ora 21:44
unombun
Nu este medic/terapeut
unombun
poate da.sau poate nu.numai tu vei sti.
0
16-09-2010, ora 11:40
petrescu aurica cristina
Nu este medic/terapeut
petrescu aurica cristina
am o intarziere de o sapt.la inceputul luni am facut un vaccin inpotriva tumorii la uter, poate fi o dereglare din cauza vaccinului?
0
01-11-2010, ora 14:25
casi-ana
Nu este medic/terapeut
casi-ana
buna(17).am si eu o problema.in ultimele 3 luni menstruatia mia venit neregulat avea intarzieri de 1 saptaman sau chiar doua.am crezut la inceput ca este din cauza stresului sau delegrari da acum este a 4 luna si nush ce sa fac deoarece nu am avut contact sexual neprotejat(numai prezervativ si nu sa rupt)acum 2 luni miam facut niste analize la medicul de familie si mia dat ceva medicamente pt nustiu ce infectie si in luna urmatoare nu a intarziat numai 3 zile iar acum mia intarziat aproape 2 sapt.miam facut un test si a iesit negativ.mentionez ca am proble cu lipsa de calciu e posibil sa aiba ceva legatura?multumesc si astept un raspuns.
0
11-11-2010, ora 20:06
layca m
Nu este medic/terapeut
layca m
buna, am si eu o problema, de acum doua saptamani trebuia sa fiu la menstruatie, si nici in ziua de azi nu sunt, ce sa fac? contacte sexuale am avut cu partenerul meu neprotejate, dar a nu a ejaculat in mine, ideea e ca am fost si stresata in ultimul timp si nu stiu ce sa cred.Exista posibilitatea sa fiu insarcinata, pentru ca sincer nu am niciun simptom? multumesc si astept un raspuns
0
12-11-2010, ora 08:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ layca m

Stimata doamna/domnisoara,

Cine v-a pacalit ca daca partenerul nu ejaculeaza inauntru, nu puteti ramane insarcinata, cred ca a vrut sa va foloseasca ori e total alatura cu drumul...

Bineinteles ca exista posibilitatea sa fiti insarcinata daca ati avut contacte sexuale neprotejate.

Daca tot nu va vine menstruatia, faceti un test de sarcina la minim 3 saptamani dupa ultimul contact sexual neprotejat.
0
12-11-2010, ora 18:06
tinna21
Nu este medic/terapeut
tinna21
Laica m, ca sa scapi de indoiala cel mai simplu e sa iei un test si sa il faci. Si stresul poate fi o cauza a intarzierii menstrei, dar cel mai bine casa nu stai in stres e sa iei un test. Iti urez bafta multa
0
15-11-2010, ora 19:26
layca m
Nu este medic/terapeut
layca m
am facut testul de sarcina, in urma caruia a reiesit ca nu sunt insarcinata, insa menstruatia nu mi-a venit ce sa fac in cazul asta?am luat cel mai bun test de la farmacie care este 99% sigur.tin sa precizez ca sunt un pic racita la rinichi deoarece ma dor, iar urinarile sunt dese si insotite de usturimi.astept un sfat din partea dvs.
va multumesc.
0
24-11-2018, ora 22:00
Alexia1
Nu este medic/terapeut
Alexia1
Buna, am nevoie de un răspuns urgent, nu înțeleg ce se întîmplă. Am 17 ani și am cm regulat de 27 28 zile. Luna aceasta deja îmi întîrziere a 4 zi. Menționez că am avut relații sexuale în urma cu 2 săptămâni dar protejat. Am făcut totuși 2 teste de sarcina unul după 5 zile de la contact și unul după 2 săptămâni jumate după contact și ambele au ieșit negative. Am simptome premenstruale, sini dureroși grei și umflați, si uneori dureri menstruale. Care ar putea fi cauza acestei dereglări și ce ar trebui să fac, sau să administreze niște ceaiuri sau medicamente pentru stimularea menstruației?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Ciclul de două ori pe lună
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •