menstruatie intarziata, posibil o sarcina?

03-12-2009
lupei
Nu este medic/terapeut
lupei
Ultima menstruatie am avut-o pe data de 2 oct. si de atunci nu a mai venit, mentionez ca pe data de 16 noiembrie am facut primul test de sarcina si a iesit negativ, apoi pe data de 19 noiembrie am fost la medicul ginecolog care m-a consultata si mi-a facut si testul de sarcina si a iesit tot negativ si mi-a recomandat pastile duphaston, 2 pastile timp de 5 zile si pilule logest dupa ce imi vine ca sa regleze menstruatia (in aceeasi zi am facut sex neprotejat si la 2 ore am luat o pilula escapelle) si dupa 2 zile am inceput tratamentul cu duphaston si nici pana acum nu mi-a venit ciclul.Pe data de 28 noiembrie am facut inca un test de sarcina si tot negativ a iesit.Oare sunt insarcinata sau care este cauza?Specific ca nu am avut niciodata ciclu regulat, intotdeauna venea dupa 30 zile chiar si dupa 38 zile.Astept raspuns urgent. Multumesc.
4 comentarii
0
03-12-2009, ora 17:23
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Mai mult ca sigur ai un dereglaj hormonal.Ar trebuii sati faci analizele pt determinarea hormonilor FSH, estrogeni, progesteron si testosteron.Consulta un medic endocrin te va indruma in mod cert.

Multa sanatate!
0
03-12-2009, ora 19:49
lupei
Nu este medic/terapeut
lupei
Multumesc,
O s-a fac mai multe analize.
0
03-12-2009, ora 21:19
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Sper sa-ti fie de folos sfaturile mele si inca o data multa santate!
0
08-04-2021, ora 11:16
Eliza3017
Nu este medic/terapeut
Eliza3017
Bună dimineața. Am și eu o întrebare la un medic de pe aici.!! Am 3 zile de când mi-a întârziat cm. Poate e prea puțin, dar în aceasta dimineața mi-a venit sa vomit, dar m-am oprit. Pe internet am văzut ca pentru un rezultat bun ar trebui sa mai aștept o săptămână. Adică pe săptămână viitoare luni sa fac un test. Oare as putea sa îl fac și mâine dimineață și sa îmi arate un posibil rezultat o sarcina? Îmi doresc enorm sa fie sarcina!! Ce pot sa fac? Dați-mi un sfat!! Mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce întârzie menstruația?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  •