menstruatie peste sarcina sau (posibil) o sarcina?

22-07-2012
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Buna ziua! Pe data de 4 iulie mi.a venit ciclul, mult mai devreme decat era asteptat( ar fi trebuit sa imi vina pe data de 10-11). Am avut menstruatie pana in data de 15...dar era menstruatie maronie. in data de 16 am avut un contact sexual neprotejat, crezand ca sunt in perioada de gratie( stiu ca 3 zile dupa ce se incheie menstruatie, sunt protejata complet). Pe 17 mi.a venit din nou ciclul, de data aceasta culoarea rosie normala, insotita de obisnuita dismenoree. Imi este frica sa nu fie asa-numita menstruatie peste sarcina! In timpul contactului am avut o grija sporita. Nu am am fost la ginecolog pana acum in viata mea, intrucat am doar 17 ani. Nu prea stiu care e trebaa...ce trebuie pt un control, daca se plateste sau nu si va rog daca ati putea sa imi raspundeti la intrebare...imi cam cauzeaza mari batai de cap! Multumesc anticipat! :) mentionez ca am o urinare mai frecventa ca de obicei!
6 comentarii
0
23-07-2012, ora 09:18
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Sa inteleg ca te-a tinut menstruatia 11 zile, ai facut sex iar a doua zi ti-a venit iar ciclul? Nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme ca esti insarcinata insa cu siguranta ai o problema, poate o raceala. Nu stiu exact cat costa o consultatie deoarece asigurarea mea acopera toate interventiile ginecologice, insa nu cred ca te costa mai mult de 50 de roni. Insa trebuie sa ai in vedere faptul ca s-ar putea sa ai nevoie si de ceva analize, in orice caz, nu mai sta pe ganduri si mergi la control. Intreaba o prietena sau o cunostinta daca nu iti pot recomanda un medic bun.
0
23-07-2012, ora 12:55
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Multumesc pentru sfat! De faptul ca am o problema sunt oarecum sigura...probabil dereglari hormonale! Sunt activa sexual de putin timp.mai bine zis a existat o intermitenta! Crezi ca poate avea vreo legatura? Consultatia in sine costa ceva? Fara analize sau medicatie? Ar trebui sa imi fac un test de sarcina? Multumesc din nou pentru timpul acordat! :)
0
23-07-2012, ora 13:20
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Numai consulatia este 50 de lei. Analizele si tratamentul va costa mai mult, depinde de problema. Daca mergi la doctor nu mai are rost sa iti faci test de sarcina. Nu stiu pe ce baza se fac dereglarile hormonale, nu stiu daca o activitate sexuala sporita poate influenta. Cert e ca dc te hotarasti sa ai o viata sexuala activa de acum incolo ar fi bine sa iei anticonceptionale. Te fereste de sarcini nedorite si te regleaza hormonal.
0
23-07-2012, ora 13:23
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Da, asa ar cam trebui! Doar ca fiind eleva, din alocatie nu imi permit consultatia, analizele si un eventual tratament, in primul rand pentru ca nu vorbesc cu mama despre aceasta problema! Cred ca trebuie doar sa am mai mare grija momentan.eram panicata legat de o eventuala sarcina!! In timp, probabil ca voi face rost de banii necesari pt consultatie si tratamentul cu anticonceptionale! :)
0
23-07-2012, ora 13:34
louferygo
Nu este medic/terapeut
louferygo
Draga Jessica, nu ai pe nimeni cu care sa poti vorbi? Este foarte important sa ai pe cineva de incredere. Imi pare rau ca nu poti vorbi cu mama ta. Si eu am avut aceeasi situatie si am suferit mult pana m-am maturizat si am vazut cat e de important e sa te protejezi. Totusi, insista la prietenul tau sa o faceti cu prezervativ. Daca nu are, nu accepta sa intretineti relatii sexuale. Daca ramai insarcinata sau te alegi cu vreo boala numai tu vei avea de suferit.din proprie experienta iti spun ca pe barbati nu ii intereseaza catus de putin de noi. Isi vor gasi pe alta imediat. Sanatatea si mandria ta trebuie sa fie pe primul loc. Daca se gandeste numai la placerea lui, nu te merita.
0
23-07-2012, ora 13:40
Jessica:)
Nu este medic/terapeut
Jessica:)
Iti multumesc in primul rand pentru sfatul venit ca de la femeie la femeie!:) poate ca sunt eu cu mult mai mica decat tine dar sunt constienta cat de important este sa te protejezi! Ideea insa de a face sex neprotejat a fost ideea mea, intrucat stiu ca la 3 zile dupa ciclu sunt complet protejata! Daca nu avem prezervative el nu a incercat niciodata sa imi propuna fara si asta e important pt ca inseamna ca se gandeste la mine! Problema cu mama este destul de delicata, ea nu stie, banuieste, dar nu simt ca sunt asa apropiata de ea.cred ca tu stii cel mai bine ca de rau este intrucat tu ai depasit acesta faza! Persoane de incredere am, prietene care vin oricand cu mine la ginecolog! Singura problema aici este ca eu am ca bani de buzunar 40/saptamana!:| deci nu prea pot sa merg la consult plus plus alte analize si tratamente decat daca fac mari economii! si asta ar cam trebui sa fac! :)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •