Mercilon imi opreste menstruatia

31-05-2006
aaxella
Nu este medic/terapeut
aaxella
Am luat Mercilon cativa ani si acum m-am oprit. Nu mai vreau sa iau pastile pt ca am inteles ca pe termen lung pot avea efecte secundare destul de serioase. Cat timp am luat pastilele aveam un ciclu regulat, dar din momentul in care am incetat sa mai iau nu mai am menstruatie. Practic de 3 luni nu mi-a venit ciclul. Este vreo problema, ar tb sa ma ingrijorez?
6 comentarii
0
31-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Asta nu inseamna ca Mercilon va opreste menstruatia ci ca, dvs aveti un ciclu menstrual extrem de neregulat.Asta daca sunteti convinsa ca nu sunteti insarcinata.
Nu stiu despre ce "efecte secundare destul de serioase" vorbiti si nici de unde a-ti auzit, dar pastilele contraceptive pot fi luate atita timp cit este nevoie de contraceptie si nu exista afectiuni sau conditii care sa contraindice utilizarea.
0
31-05-2006, ora 00:00
aaxella
Nu este medic/terapeut
aaxella
Este ff adevarat ca ciclul meu fara pastile e neregulat, dar venea luna de luna.
Dna doctor endocrinolog, cea care mi-a recomandat sa iau aceste pastile, mi-a explicat ca luate mai mult timp, aceste pastiel pot cauza conditiile prielnice pt a face cancer mamar.
0
31-05-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Of.nu mai zic nimic.simplul fapt ca esti femeie creeaza conditii prielnice...nu este dovedit faptul ca pilulele ar influenta riscul de aparitie a cancerului de sin si in nici un caz acest risc nu este legat de timpul de folosire al contraceptivelor.
0
19-02-2007, ora 00:00
darkdee5
Nu este medic/terapeut
darkdee5
am si eu o problema...am 20 ani si diabet si am cerut sfatul diabetologului pt AC...m-a dus la un endocrinolog de la centrul de diabet; aceasta persoana a fost destul de recalcitranta si m-a tratat ca pe un copil care vrea o pastila...trebuie sa mentionez ca nu sunt necunoscatoare in domeniul medical, sunt genul care stie ce inseamna betametazona sau pronunta corect metoclopramid smile in fine, endocrinologul mi-a dat o reteta de mercilon. Iau aceste pilule de aproape un an si nu am avut neplaceri majore, dar am niste nelamuriri si o intrebare mai urgenta. 1 : mercilonul este o pilula combinata sau mono pe baza de estrogen? 2: cum actioneaza efectiv hormonii feminini in cazul contraceptiei(procesul mai tehnic explicat). Acum problemele : 1: sunt la mijlocul foliei (11 zile de cand iau) si mi-a venit ciclul; nu este doar spotting, curge mult si am si dureri un pic.mentionez ca sunt racita si am luat paracetamol, aspirina, tussin forte si mucosolvan comprimate (nici una nu ar trebui sa interactioneze conform prospectelor).Ce sa fac? sa iau in continuare pilulele? sa ma opresc si saastept pana la urmatorul ciclu? Are legatura raceala? 2: de ceva vreme imi vine ciclul cu cateva zile inainte sa termin pilulele. teoretic ar trebui sa-mi vina dupa ce le termin, in cele 7 zile de pauza, dar de multe ori imi vine in ziua 18-19.De ce se intampla asta? este concentratia prea mica de hormoni?si daca da, ce alte pilule sunt bune pt mine, ca diabetic si fumator? Scuzati pentru fluxul de intrebari si pt eventuala lipsa de coerenta :P
0
27-04-2007, ora 00:00
marry
Nu este medic/terapeut
marry
Eu te sfatuiesc sa mergi la ginecolog. Si eu am luat mercilon iar dupa ce am intrerupt pastilele mi-a inarziat ciclul cam 1 luna jumatate. Am mers la ginecolog si mi-a descoperit un chist destul de mare insa nu am facut nimic momentan in aceasta privinta. Inca il am, cred pt ca nu am mai mers la un control.
0
27-04-2007, ora 00:00
marry
Nu este medic/terapeut
marry
Eu te sfatuiesc sa mergi la ginecolog. Si eu am luat mercilon iar dupa ce am intrerupt pastilele mi-a inarziat ciclul cam 1 luna jumatate. Am mers la ginecolog si mi-a descoperit un chist destul de mare insa nu am facut nimic momentan in aceasta privinta. Inca il am, cred pt ca nu am mai mers la un control.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Modul de administrare al contraceptivelor orale combinate
  • Ce e de facut daca sunt omise pilule anticonceptionale
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  •