Mercilon luat de doua ori intr-o seara

25-09-2012
Cascata
Nu este medic/terapeut
Cascata
Buna ziua!

Am 26 de ani si folosesc Mercilon corect de aproximativ 5 ani. Nu am avut nicio surpriza pana acum, dar ieri s-a intamplat ceva pentru prima oara, am luat in mod automat o pastila inainte de culcare, dupa care m-am intors in bucatarie sa beau apa si, la fel de automat, am luat-o si pe a doua...
Care ar fi pericolele si ce sa fac de acum inainte? Mentionez ca mai am 12 pastile ramase in folie. Mai sunt protejata, sa urmez tratamentul ca si cum nu s-a intamplat nimic, sa sar peste pastila de azi? Nu stiu ce sa fac, iar o sarcina e ultimul, dar ULTIMUL lucru la care vreau sa ma astept!

Va multumesc mult!
Cascata.
6 comentarii
0
25-09-2012, ora 14:38
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Am luat si eu doua pilule intr-o zi din greseala in trecut, insa am realizat asta doar la sfarsitul foliei pentru ca am terminat blisterul cu o zi mai devreme. Cel mai probabil eu am luat pilulele in continuare in fiecare zi, nu am avut nicio problema.
Eu zic sa continui sa le iei in fiecare zi pana termini blisterul.
Apropo, cate pilule mai ai ramase in blister?
0
25-09-2012, ora 15:35
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Sunteti, in continuare, sub protectie. Dar în niciun caz nu săriţi peste pilula de azi, abia atunci ieşiţi de sub protecţie. Continuaţi ca şi când nu s-a întâmplat nimic.
În cel mai rău caz (improbabil, totuşi) va apărea o mică sângerare înainte de termenul aşteptat.
0
25-09-2012, ora 16:51
Cascata
Nu este medic/terapeut
Cascata
Multumesc mult pentru raspuns! As mai avea, totusi, o intrebare. Daca voi continua in mod normal cu pastilele, sa ma opresc atunci cand termin folia, deci cu o zi inainte de cum ar fi trebuit? Sau sa mai iau inca o pastila dintr-o alta folie, ca sa acopar si ziua ramasa pe dinafara?
0
25-09-2012, ora 22:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Fiind vorba de o singura pilula, din motive de economie puteti sa nu luati ultima pilula. Omiterea ultimei pilule nu are consecinţe.

Dar, dacă doriţi să procedaţi ca la carte, atunci este preferabil să cumpăraţi o folie nouă, din care să luaţi o singură pilulă. În felul acesta, vă veţi păstra aceeaşi zi a săptămânii de începere o unei noi folii şi sângerarea va veni la data când sunteţi obişnuită. E mai practic. Restul de pilule neconsumate păstraţi-le pentru o nevoie viitoare. În linii mari, sunt trei situaţii în care se vor dovedi foarte de folos:
-dacă veţi ieşi vreodată de sub protecţie, ca anticoncepţional de urgenţă: 7 pilule sunt echivalentul unui Postinor.
-dacă veţi dori vreodată să vă "amânaţi ciclul", de exemplu la mare, anul viitor. Puteţi realiza asta luând în continuare, după cele 21 de pilule obişnuite.
-dacă veţi scăpa pe jos sau distruge pilule curente, rezerva îşi va arăta, din nou, utilitatea.
0
28-09-2012, ora 08:54
Cascata
Nu este medic/terapeut
Cascata
Va multumesc mult pentru raspuns!
0
10-01-2019, ora 09:56
Agapia
Nu este medic/terapeut
Agapia
Buna ziua,

Am aproximativ aceeasi problema. Am luat din greseala o pastila la 10 ore distanta. Avand in vedere ca era ultima pastila din folie (am luat-o la 09 dimineata in loc de 23 seara), ar trebui sa mai iau o folie pt pastila care trebuia luata seara sau incep o folie normala dupa cele 7 zile de pauza?

Multumesc anticipat pt raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •