Metastaze hepatice din carcinom ovarian. | Forumul Medical ROmedic

Metastaze hepatice din carcinom ovarian.

22-05-2009
sandy47
Nu este medic/terapeut
sandy47
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste explicatii. Am avut o tumoare pe un ovar, extirpata si histerectomie totala acum 2 ani, dupa care am facut 6 sedinte de chimioterapie. Dupa tomografie, mi s-a facut o punctie pentru biopsie la Cluj.
"Rezultatele dupa punctie si biopsie din formatiunea nodulara hepatica:

Materialul examinat este alcatuit din 2 fragmente tisulare de 6/1 si 1/1 mm ce prezinta o proliferare tumorala maligna alcatuita din celule poligonale sau cubice, fara limite celulare evidente, cu citoplasma enzofila, redusa si nuclei hipercromi, mari, pleomorfi, unii cu nucleoli. Celulele tumorale realizeaza placarde solide, structuri glandulare rotunde sau cu aspect cribriform. Stroma fibro-hialinizata este redusa, cu arii de necroza. Sunt prezenti corpi psamamatosi in stroma si la nivelul glandelor tumorale.
Concluzie: aspectul descris poate sa corespunda unui carcinom seros ovarian."


Mentionez ca tocmai am inceput a doua serie de chimioterapice.
9 comentarii
0
22-05-2009, ora 16:23
tina32
Nu este medic/terapeut
tina32
buna.in ce faza te ai operat de tumoare de ovar?eu m-am operat in faza IA de 3 ani si multumesc lui Dumnezeu ca sunt bine deocamdata.
0
22-05-2009, ora 21:53
sandy47
Nu este medic/terapeut
sandy47
In faza 2C
0
24-05-2009, ora 14:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sunt metastaze hepatice care vor dispare cel mai probabil dupa a doua serie de chimioterapie.Cu ajutorul lui Dumnezeu trebuie sa crezi ca va fi bine.Incearca sa treci pe regim vegetarian, nu mai consuma proteine de origine animala.La 6 luni sa-ti faci markerii tumorali.Mult curaj!!
0
24-05-2009, ora 16:16
sandy47
Nu este medic/terapeut
sandy47
Multumesc pentru raspuns, mi-ati redat speranta. Inainte de seria asta de chimio markerii au fost 48.
O sa incerc sa trec pe regim vegetarian; Au trecut abia cateva zile de la prima sedinta de chimio din seria asta si inca ma simt rau si sunt slabita. Nu stiti vreun tratament naturist ca sa pot trece mai usor peste chimioterapie? Mi-e foarte greu si nu mai stiu ce sa fac.
0
24-05-2009, ora 17:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nici un regim naturist nu te va ajuta acum, in perioada chimioterapiei.Suporta cu stoicism, consuma multe legume, fructe, peste si carne de pasare.E normal sa te simti asa, tu deja ai mai trecut prin aceste stari.Se vor termina, ai rabdare.
0
25-05-2009, ora 15:25
sandy47
Nu este medic/terapeut
sandy47
Va multumesc si va doresc multa sanatate, stimata d-na dr Balcan.Ma bucur cand constat ca mai sunt si oameni cu suflet.E dureros cand vrei sa discuti cu un medic si ti se spune, , toti murim odata".Nimeni nu stie ce e in sufletul unui asemenea om...mai ales cand nu mai are familie si trebuie sa-si sustina fiica, eleva, macar moral...Un astfel de om e dispus sa faca orice, sa incerce orice iar aduce alinare si un strop de viata. Daca-mi permiteti am sa va rog, sa ma mai ajutati cu cate o informatie..Mentionez ca in oct 2007, am fost operata de adenocarcinom endometroid G2 stadiu 2c, Am facut 6 sedinte de chimio cu Sindaxel si Carboplatin.De pilda as dori sa cunosc parerea d-voastra in legatura cu NEXAVAR. Acum diagnosticul e cel descris mai sus-Carcinom ovarian seros.Va doresc o dupa amiaza placuta.
0
25-05-2009, ora 20:01
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nexavar este un inhibitor de proteinkinaze, receptori ce se afla la suprafata celulelor canceroase si care se ocupa cu "hranirea"celulei tumorale ; acest medicament intrerupe alimentarea cu sange a celulei canceroase intrerupandu-le astfel cresterea.E utilizat in carcinoamele hepatice si se administreaza doua pastile pe zi cateva luni la rand.Tratamentul este foarte scump, o cura costa 160 milioane lei vechi, iar o pastila este 700.000 lei, cum am vazut eu la vanzare pe net.Reteta data de oncolog trebuie aprobata de Casa de asigurari pentru a fi luata gratuit.E un medicament relativ nou in Romania, foarte bun, introdus la noi in noiembrie 2007. Cam acelasi lucru se intampla si cu alimentatia exclusiv vegetariana, stopezi alimentarea celulei canceroase cu proteine animale si rata supravietuirii creste semnificativ.Sa-ti cumperi o carte cu retete culinare numai pentru acest gen de alimentatie si sa te feresti ca de foc de carne si produse de origine animala.Sa nu fii dezamagita daca va dura aprobarea pentru Nexavar ; e posibil chiar ca in aceasta perioada de criza nici sa nu se dea.De asta spun ca e mult mai la indemana regimul. Mult curaj si sanatate, si daca mai ai probleme sau nelamuriri sa-mi scrii!
0
27-05-2009, ora 15:29
sandy47
Nu este medic/terapeut
sandy47
Stimata d-na dr Balcan inteleg ca Nexavar ar fi ideal in boala mea dar e f scump si pensia mea e de 520lei, din care traim eu si fiica mea eleva, deci nici nu pot spera la acest medicament care poate mi-ar mai prelungi viata...Abia in aceasta luna mi-a fost aprobat dosarul pt handicap cu grad accentuat.Va multumesc pt sprijinul dvs si va doresc multa sanatate.
0
27-05-2009, ora 15:40
sandy47
Nu este medic/terapeut
sandy47
Domnule Bogdan va rog sa-mi spuneti cat costa tratamentul cu aceasta ciuperca pe luna, asa as putea vedea daca mi-l pot permite Spuneti-mi va rog de cat timp ia socrul d-voastra aceasta ciuperca?Ma bucur cand constat ca nu sunt singura in aceasta cumplita lupta cu viata si oameni straini incearca sa ma ajute.Sa va dea D-zeu multa sanatate..Va multumesc pt ajutor si sper sa mai vorbim

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.