Metastaze pe ficat plus bilirubina marita (25mg %)

13-08-2007
MaraBoss
Nu este medic/terapeut
MaraBoss
Buna! Tatal meu a fost operat acum 3 ani de cancer la colon, ca urmare are anus contranaturii. la operatie s-au descoperit ^2 metastaze pe ficat care in pofida citostaticelor si a chemoterapiei au evoluat. In momentul de fatza ficatul este acoperit cu metastaze. Dupa un tratament naturist s-a pus si diagnosticul de icter, bilirubina totala fiind foarte mare, de 25mg. ca urmare ultimele 7 luni au fost un calvar pt tatal meu, mancarimi, usturimi de piele plus nopti nedormite, ceea salbeste organismul enorm. S-a propus o sonda pe ficat pt eliminarea bilirubinei, numai ca riscul de o hemorgie interna la ficat este foarte ridicat. Imi poate spune cineva se s-ar mai putea face? De mentionat este si faptul ca terapia placebo nu mai functioneaza, tatl meu este foarte demoralizat si asta face sa fie totul mult mai dureros. Va multumesc din suflet pt un sfat urgent!
1 comentarii
0
16-09-2007, ora 00:00
kynes
Nu este medic/terapeut
kynes
Medicamentele care pot scadea nivelul de bilirubina, includ vitamina C (acidul ascorbic), fenobarbitalul si teofilina.

Pentru prurit, URSOFALK (medicament cu dubla actiune: hepato-protector si adjuvant al cailor biliare), CHOLESTIRAMINA, NO-SPA

Intreaba, totusi, medicul curant, despre medicamentele sus-mentionate; sa nu aiba contraindicatii in cancerul de colon

Vitamina C, nu are rstrictii, sigur... in exces, se elimina prin urina

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Bilirubina crescută
  • Un tratament combinat ar putea fi o opțiune mai bună pentru pacienții cu cancer de colon cu metastaze la ficat
  • Prevenirea metastazelor la ficat, folosind un medicament nanoterapeutic
  •