meteosensibilitate?

29-05-2009
Lucie_sb
Nu este medic/terapeut
Lucie_sb
Am 57 ani, spondiloza cervicala si dorsala de ceva ani care ma supara dimineata la sculare si la schimbarea vremii.durerea este localizata mai mult intre umeri si, de obicei, cedeaza la masaj cu un unguent antiinflamator(fastum gel, voltaren)...ceea ce ma necajeste insa cel mai mult, este senzatia de ameteala, senzatia de pierdere de echilibru, parca de slabire a vederii.(desi controlul oftalmo n-a evidentiat acest lucru). Toate aceste stari, imi creeaza o stare proasta, chiar de panica si de fobia strazii, a locurilor aglomerate.
Mentionez ca nu pot lua preparate intiinflamatorii pentru ca am o gastrita hieper acida.
Toate analizele imi sunt normale, la fel si controlul neurologic si fundul de ochi.
In prezent, urmez un tratament cu vitamine(complex B, vit A+D2, vit E, calciu Sandoz forte, , concor 5mg dimineata, 1/2 calmepam seara, )...la nevoie, daca se instaleaza si cefaleea iau nurophen sau efferalgan.
Dar cand cerul se acopera de nori sau urmeaza sa se acopere, nimic nu-mi ajuta, pur si simplu sunt nevoita sa stau in pat.
Daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema si cunoaste si alte remedii, rog mult sa-mi spuna.
Va multumesc mult!
2 comentarii
0
29-05-2009, ora 15:16
ana..
Nu este medic/terapeut
ana..
eu am incercat cu fizioerapie, pe toate punctele dureroase si a dat rezultate f bune, am stomacul terminat de la antiinflamaoare, in galati, dr.Iofcea
0
29-05-2009, ora 16:01
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
am raspuns si eu la celalalt topic similar.
Spuneam ca eu am 33 de ani si sunt extrem de meteosensibila. Zac in pat cand e vremea in schimbare, dar eu sunt bolnava de nervi de 16 ani si ceva. Fac in consecinta tratament psihiatric.
Clima s-a cam schimbat, sunt schimbari bruste de presiune si temperatura si oamneii sufera.
mai ales orasenii care nu sunt caliti ca taranii.
totul este sa stiti cand va e rau de la vreme si sa nu intrati in panica.
sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.