Metoclopramid - Efect advers: gat stramb (torticol gat)

26-11-2009
Rares A
Nu este medic/terapeut
Rares A
Buna!
As dori niste raspunsuri sfaturi la problema mea.
Ieri seara am ajuns la UPU cu gatu' stramb si foarte speriat. Diagnostic: intoxicatie cu metoclopramid - torticol gat, maxilar contractat.
Mi s-a facut perfuzie cu ser si diazepan si injectie ketonal + algocalmin.
Gatu s-a indreptat dar ma mai doare ceafa (e suportabila durerea dar sacaitoare). Obrazul stang este, foarte putin, mai jos ca cel drept. Doctorul de la UPU a zis ca trece, dar cu timpul, sa se elimine medicamentul din organism.
As dori sa stiu daca pot ramane sechele permanente. Va multumesc!
6 comentarii
0
26-11-2009, ora 18:49
Rares A
Nu este medic/terapeut
Rares A
PS: Vreau sa mentionez ca am mers la doctor f repede, la aprox 2 ore dupa aparitia acestei situatii.
0
26-11-2009, ora 22:43
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu vor ramanea sechele, intoxicatia cu Metoclopramid e spectaculoasa, dar nu grava.
0
27-11-2009, ora 08:36
Rares A
Nu este medic/terapeut
Rares A
Cam in cat timp dispare medicamentul din sange( daca miercuri am luat ultima data)??
0
27-11-2009, ora 08:37
Rares A
Nu este medic/terapeut
Rares A
Am luat 3 tablete miercuri la intervale scurte de timp, 2 marti (dimineata si seara) si una luni.
0
28-11-2009, ora 18:41
Rares A
Nu este medic/terapeut
Rares A
La 3 zile dupa intreruperea tratamentului inca mai amorteala in jurul cefei cat si in obraji si sub nas si sub gura (barba). Ar trebui sa consult un neurolog???
VA ROG FOARTE MULT SA-MI RASPUNDETI! AZI AM AVUT SI UN ATAC DE PANICA!!! VA ROG MULT!
Sanatate!
0
28-11-2009, ora 19:03
Rares A
Nu este medic/terapeut
Rares A
Pe un site american am citit ca un tratament cronic cu metoclopramid duce la diskenie tardiva sau asa ceva. Daca am luat 3 zile, se considera tratament cronic????
VA ROG AJUTATI-MA!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să-ți relaxezi rapid gâtul
  •