Metoda calendarului

07-08-2012
AndraSulita
Nu este medic/terapeut
AndraSulita
Buna seara, caut disperata un sfat.
De fel, cu sotul meu folosim ca protectie, prezervativul, desi avem un copil. Evit, din principiu, pilulele.
La ultimul contact sexual, ejacularea s-a produs din gresala, in interior. M-am panicat, am calculat dupa metoda calendarului si sunt in afara zilelor cu pericol. Am considerat ciclul meu menstrual ca fiind unul neregulat deoarece, analizandu-l pe ultimile 7 luni el variaza intre 27 si 30 zile.
Cu toate acestea, nu sunt linistita. Am cumparat pastila de a doua zi si stau cu ea in fata si nu stiu ce sa fac! Are rost sa bag in mine o explozie de hormoni sau nu? Cat de sigura este metoda calendarului?
Mentionez ca nu am facut niciodata un chiuretaj si nici alt copil nu imi permite sanatatea sa fac.
Au trecut mai bine de 24 de ore de la contactul neprotejat (dar sub 72ore), si doresc urgent un sfat.

Multumesc anticipat,
Andra
4 comentarii
0
07-08-2012, ora 23:14
AndraSulita
Nu este medic/terapeut
AndraSulita
Adaug ca totul s-a intamplat in a 20-a zi de ciclu.
0
08-08-2012, ora 09:57
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
eu te sfatui sa o iei, metoda calendarului nu este sigura deloc, are o eficienta de 40% in contextul unui ciclu regulat.deci ia -astila daca nu vrei probleme. sunt si alte metode de protectie in afara de prezervativ, poti opta pt o diafragma un dispozitifv intrauterin, un sterilet, un inel vaginal. mergi la un medic si cere detalii, e cam ciudat s afaci sex cu sotul cu prezervativ, parerea mea.
0
08-08-2012, ora 10:06
AndraSulita
Nu este medic/terapeut
AndraSulita
Multumesc Raluca pentru raspuns.
Da stiu ca este cam ciudat, dar am fortat nota, el permitandu-mi.
Spune-mi, spune pe prospect sa o iau in maxim 72h de la contact, eu acum am 43h. Este ok, isi mai face efectul?


O zi buna
0
08-08-2012, ora 19:39
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
da isi face, te poop
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  •