Metode contraceptive combinate sau locale?

13-03-2011
Jeanette
Nu este medic/terapeut
Jeanette
Care-s cele mai eficiente metode contraceptive? Combinate sau locale?
Pana acum am folosit numai prezervativul dar sunt intr-o relatie de 3 ani si cum amandoi ne-am plictisit de prezervativ si vrem sa incercam fara, nu prea stiu daca sa aleg metode combinate precum pilule sau inel vaginal sau metode locale precum pelicule contraceptive, diafragma etc.
Ce e mai eficient?
4 comentarii
0
14-03-2011, ora 08:25
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Contraceptivele orale combinate au aceeasi eficienta cu prezervativul. In comparatie cu ele, spermicidele (contraceptivele locale) sunt considerabil mai putin eficiente.

Pe de alta parte, atunci cand alegem un tratament, trebuie sa avem in vedere raportul beneficiu/risc. Deci, trebuie luat in calcul si faptul ca spermicidele au mai putine reactii adverse si nu pun viata in pericol, in comparatie cu anticonceptionalele combinate.
0
20-03-2011, ora 23:42
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Pai cele combinate sunt mai sigure.. si au si beneficii (iti regleaza menstruatia, daca ai menstruatii dureroase, rezolva si aceasta problema etc).
Daca ti-e teama de efectele adverse, atunci informeaza-te despre metodele combinate cu doza f mica de estrogen (cea mai mica este detinuta de Nuvaring) ca sa fii sigura ca nu vei avea probleme. De asemenea, intreaba si medicul ginecolog ce si cum.
0
21-03-2011, ora 13:10
Jeanette
Nu este medic/terapeut
Jeanette
Deci spermicidele nu sunt foarte sigure nu? De diafragma ce ziceti? Am auzit ca ar putea provoca totusi rani pe colul uterin.
Melissa.dean, folosesti inelul? Ce ai mai folosit si ce-mi poti spune despre eficienta?
0
31-03-2011, ora 02:28
melissa.dean
Nu este medic/terapeut
melissa.dean
Eficiente sunt toate asstea combinate. Eu folosesc inelul deja de un an si sunt foarte multumita de el..cam din toate punctele de vedere..comoditate, eficienta..
diafragma n-am folosit niciodata, nici spermicide, pentru ca mi-e teama sincer sa nu raman insarcinata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semnele de alarma in administrarea contraceptivelor combinate
  • Prezervativ aprobat pentru utilizare în multe țări europene, mai eficient în prevenirea infecțiilor decât prezervativele standard
  • Boli care se pot transmite chiar dacă porți prezervativ
  • Pastilele contraceptive combinate au un risc crescut de formare de cheaguri de sânge la femeile obeze
  • Pauza la anticoncepționale și riscul apariției simptomelor psihiatrice
  •