Mi-a aparut pe umar chiar la incheietura o pata, va rog sa ma ajutati!

18-08-2008
ioana33
Nu este medic/terapeut
ioana33
De doua saptamani mi-a aparut pe umar chiar la incheietura o pata de culoarea pielii usor sidefata cand ma uit in oglinda, conturata, conturul fiind putin mai umflat decat restul, in mijloc avand culoare usor spre alb.Nu ma mananca decat foarte putin(cateva secunde dupa ce ma spal).Am pus un tampon cu otet si imediat s-a albit, dupa doua zile a inceput sa faca coaja si dupa cojire ramane asa...ca o buba vindecata.Conturul s-a mai extins putin, usor cret(poate de la coaja din mijloc).Nu stiu cu ce sa dau ca sa se vindece, e inestetica si sunt foarte agitata de cand mi-a aparut.Va rog frumos sa ma ajutati.Am uitat sa spun, cand tamponez cu otet ma ustura putin, apoi imi trece.
17 comentarii
0
18-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In primul rand trebuie sa va vada un dermatolog. Este posibil sa fie o ciuperca, dar pot fi si alte boli cu acest tip de manifestari. Eu nu pot sa va pun un diagnostic pe descrierea facuta.
0
20-08-2008, ora 00:00
ioana33
Nu este medic/terapeut
ioana33
Va multumesc pentru raspuns.Vreau sa va mai consult intr-o problema.V-am descris cum m-am priceput pata de pe umar.Dupa ce s-a cojit a ramas roz conturul.De ieri am inceput sa dau cu tinctura de propolis si pare ca se mai retrage din umflatura conturul.Azi m-am dus la un dermatolog si mi-a zis ca e o micoza, o ciuperca de la animale sau luata de la mare.M-a intrebat daca sotul meu are ceva, i-am zis ca lui nu i-a aparut nimic, nici la mine nu a mai aparut in alte locuri.Mi-a dat exoderil unguent de doua ori pe zi si maine ma duc sa iau un preparat cu alcool iodat.Credeti ca e bun tratamentul?Si la ce alte boli ati facut referire ca ar mai putea fi?Eu m-am speriat foarte tare si am crezut ca e cancer de piele.Va rog frumos sa-mi spuneti ce parere aveti de tratament.
Multumesc frumos,
0
25-08-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Din moment ce v-a examinat un dermatolog, nu mai este cazul sa ne dam cu presupusul ce ar mai putea fi! Tratamentul pentru micoza este corect.
0
08-03-2009, ora 01:32
florentina_flore
Nu este medic/terapeut
florentina_flore
am 25 de ani, vara trecuta mi-au aparut niste pete albe mici in zona gleznelor, apoi s-au extins mai sus, de ceva vreme am observat si mai sus pe pulpe, am fost la dermatolog si mi-a spus ca sunt de la soare, si ca nu mai trec, dar petele de mai sus mi-au aparut nu de mult, deci nu m-am mai expus la soare si la solar nu merg, va rog sa-mi datzi un sfat, e inestetic, ce pot sa fac?, mai trece? va multzumesc
0
10-03-2009, ora 17:50
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu stiu ce reprezinta acele pete, insa s-ar putea sa fie vorba despre un debut de vitiligo. In aceste caz, ar trebui inceput cat mai repede un tratament.
Din ce localitate sunteti ?
0
10-03-2009, ora 20:04
florentina_flore
Nu este medic/terapeut
florentina_flore
Sunt din Arad, cunosc pe cineva care are vitiligo, nu seamana deloc ce am vazut la ea cu petele mele, sunt mici si nedefinite, ca niste pistrui, la inceput mi-au aparut un pic mai sus de glezna si acum vad ca merg mai sus, medicul dermatolog mi-a pus diagnosticul tulburari trofice cutanate, sa iau viaderm, si sa-mi hidratez bine pielea.Mi-a zis ca se va extinde doar daca ma expun la soare fara protectzie, dar s-au extins din vara pana acuma, la solar nu merg deloc, nu sunt convinsa de diagnosticul pus de doamna doctor, de aceea v-am cerut sfatul.va multzumesc pt raspuns
0
13-03-2009, ora 18:09
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Incercati sa cereti parerea si altui dermatolog.
0
23-03-2009, ora 23:21
rus_ralu
Nu este medic/terapeut
rus_ralu
as dori sa-mi spuneti care ar fi totusi cel mai indicat si mai "cu rezultate" tratament de urmat pt vitiligo.de trecut am inteles ca nu mai trece dar se poate opri?multumesc
0
27-03-2009, ora 20:41
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
In tratamentul acestei boli se utilizeaza in prezent Vitix, Daivobet si PUVA.
0
27-03-2009, ora 20:51
rus_ralu
Nu este medic/terapeut
rus_ralu
multumesc, toate cele trei impreuna sau una dintre ele?
0
28-05-2009, ora 16:29
M.and
Nu este medic/terapeut
M.and
buna ziua, am si eu o problema si as vrea un sfat inainte de a consulta un dermatolog, am 23 de ani si de 2 ani au inceput sa imi apara niste pete de culoare maro-cafenie pe burta, petele au cam 0, 5-1 cm in diametru si acopera o zona destl de mare pe burta, deasupra de buric pana aproape de zona genitala, deasemenea am o stare de somnolenta continuua, as putea sa dorm non-stop, tot timpul ma simt obosit ca si cum as depune un efort fizic imens, poate sa fie de la ficat sau?va rog sa imi spuneti parerea dumneavoastra in legatua cu petele si cu starea de somnolenta, va rog sa imi raspundeti, multumesc anticipat
0
01-06-2009, ora 13:05
deutza2703
Nu este medic/terapeut
deutza2703
Buna ziua, as dori sa va intreb si io despre ceva ce mi a aparut:mi a iesit un neg, care parka a copt deci s a infectat cred este pe gat, la ceva timp am depistat si un ganlion kam tot in acveeasi zona, si mi s au si extins si in zona fetei cativa , acestia nu s infectati dar nu stiu ce sa cred daca sunt intr adevar negi sau altceva va rog frumos sa mi raspundeti sunt foarte panicata de ce as putea sa am
va multumesc
0
03-06-2009, ora 16:13
mihais
Nu este medic/terapeut
mihais
M.and s-ar putea sa ai pitiriazis versicolor.
0
03-06-2009, ora 17:43
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru M.and:
Nu este nicio legatura intre pete si ficat, nici intre pete si somnolenta!
0
03-06-2009, ora 17:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru deutza2703:
Sincer sa fiu, nici eu nu-mi pot da seama ce ai putea sa ai! Cel mai bine ar fi sa faci un examen dermatologic.
0
20-01-2010, ora 11:10
frumusika78
Nu este medic/terapeut
frumusika78
Buna ziua, domnule doctor, va rog daca ma puteti ajuta, de ceva vreme mi-a aparut in zona pubiana o pata m-ai alba decat culoarea pieli, care imi da mancarimi si se cojeste atunci cint e uscata la fel ca matreata, M-ia aparut cam acum un an mai exact dar sotul meu nu are nimic. Ce tratament credeti ce trebuie sa aplic, unguentul Travocort imi este bun? Va multumesc
0
23-01-2010, ora 19:40
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da, in 2 aplicatii zilnice timp de 4 saptamani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Pete rosii pe piele - primul ajutor
  •