Mi-a confirmat: am pitiriazis

04-08-2009
georgi83
Nu este medic/terapeut
georgi83
multumesc ca ati rassuns la intrebarea mea.am fost la dermato si mi-a confirmat ce mi-a sp dl doctor ca am pitiriazis.mi-a dat nizoral pastile si sampon, biazol si liv 52.sper sa imi treaca
13 comentarii
0
04-08-2009, ora 12:01
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Iti dau in scris ca nu iti trece, dupa cum ti-am mai spus deja...dar totusi iti doresc succes.
Povesteste-ne insa cand revi aici ce boli noi ti-au aparut de cand ai inceput tratamentul si daca ti-au disparut petele.
0
28-08-2009, ora 14:06
olivia31
Nu este medic/terapeut
olivia31
Va rog mult sa-mi spuneti ce pot cumpara in locul cremei CUTIVATE, deoarece aceasta nu se mai gaseste in farmacii.Va multumesc mult.
0
04-03-2010, ora 17:37
mirea mariana
Nu este medic/terapeut
mirea mariana
rog mult un medic de specialitate sa ma lamureasca sh sa ma sfatuie ce sa fac cum sa procedez.am o aluna p nas care de acum 4 ani knd am dat nastere celei de a doua fetitze s-a marit sh arata foarte urat.acum 4 ani sh cateva luni nu era decat un punctulet, iar acum e mai mare iar p langa ea sunt mici puncte care ma face sa cred ca o sa se faca la fel ca cea care s-a marit.ce ma sfatuitzi? se poate indeparta chirurgical?
0
04-03-2010, ora 18:19
Rebekkka
Nu este medic/terapeut
Rebekkka
Buna ziua.Am 18 ani si cam de 6 luni ma lupt cu o candidoza vaginala.Bineinteles ca am consultat doctori dermatolog, ginecologi dar...in zadar.Am luat ovule clotrimazol, crema clotrimazol, capsule doxiciclina si flucovim.In fiecare seara ma spal cu bicarbonat..si tot nu am scapat.Astazi am observat ca am in cavitatea bucala mici umflaturi care ma jeneaza..m-am documentat si am ajuns la concluzia ca e CANDIDA.Va rog mult sa imi dati niste sfaturi...nu mai pot..sunt cu moralul la pamant...si sunt disperata.Se poate scapa de aceasta Candida?Cum?Multumesc anticipat
0
23-06-2010, ora 10:51
loredana2012
Nu este medic/terapeut
loredana2012
buna ziua! as avea si eu o intrebare... ce medicamente ne recomandati pentru mancarimi mama mea face dialize de 2 ani pentru ca are rinichi polichistici. de cateva luni i-au aparut niste pete maro si are niste mancarimi de se scarpina pana isi face rani, am fost la medici si ne-au dat o alifie... nu i-a folosit cu nimica. ce a-ti putea sa-mi recomandati pentru aceste mancarimi.. va rog mult ca nu stim ce sa-i mai facem, are mancarimi pe tot corpul si cel mai mult in zona genitala si la anus.
0
26-07-2010, ora 16:46
just_alina19
Nu este medic/terapeut
just_alina19
buna ziua!sotului meu ii apar cosuri mari, ca niste furuncule, dar nu sunt asa dureroase, pe fata si pe spate!sunt pline cu puroi pe care atunci cand le sparge sare din ele!ce poate sa ia, sau ce ar putea folosi?va multumesc!
0
01-08-2010, ora 18:42
Alyana000
Nu este medic/terapeut
Alyana000
Buna ziua!
Mi-au aparut niste bubite mici si albe cu lichid de la soare in zona sanului, am dat cu crema de galbenele s-au dus, dar cand transpir reapar, ma si doare zona sanului respectiva, va rog sa imi spuneti un remediu.
Multumesc anticipar
0
06-08-2010, ora 11:28
just_alina19
Nu este medic/terapeut
just_alina19
buna ziua!am mai scris, dar nu am primit nici un raspuns!insist si va rog din suflet sa ma ajutati!sotului meu i se cojesc mainile, are mancarimi, iar acum i-au zona axilelor si zona inghinala s-a facut maro!imi puteti spune va rog ce ar putea avea ?va multumesc anticipat!
0
26-10-2010, ora 18:29
chiorica_2007@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
chiorica_2007@yahoo.com
VA ROG DIN SUFLET SA MA AJUTATI CU UN SFAT NU STIU CE SA FAC, DE 5 ZILE MI AU APARUT BUBITE MARUNTE MICI ROSII PE MAINI , GAT PE NAS SI FRUNTE SI AM MANCARIMI F MARI.AM FOST LA FARMACIE SI MI AU ZIS CA AM FACUT O ALERGIE SI MI AU DAT SA IAU 3 ZILE ACTIFED UNA SEARA.NU SI AU FACUT NICI UN EFECT VAD, IN ZONA GATULUI MI AU APARUT SI MAI MULTE BUBITE SAU INTINS SPRE URECHI PARCA AM UN MEDALION DE BUBITE IAR PE MAINI NU DA SEMNE SA TREACA.VA ROG AJUTATI MA !!!!! VA MULTUMESC.
0
15-12-2010, ora 20:55
lucianaluw
Nu este medic/terapeut
lucianaluw
Buna seara! As avea o mica problema si nu mai am rabdare pana sapt viitoare cand merg la dermatolog.Mi-am traumatizat din greseala o alunita pe spate dar imediat am fost la dermatolog care mi-a sugerat s-o operez ceea ce am si facut in aceeasi zi. Acum sunt cusuta si urmeaza sa merg sapt viitoare sa-mi scoata firele.Dl doctor mi-a verificat alunita inainte si mi-a spus ca nu e nevoie de nici o analiza(biopsie) pt. ca ar fi una normala si ca nu ar trebui sa-mi fac griji.Am plecat foarte linistita de acolo numai ca in jurul meu toata lumea ma intreaba de ca n-am facut biopsia si m-am cam speriat. Acum mai pot face ceva sa aflu daca totul e in ordine, in conditiile in care alunita a fost aruncata? Va multumesc
0
19-12-2010, ora 20:04
kindar
Nu este medic/terapeut
kindar
buna seara am si eu o rugaminte daca puteti sa ma sfatuiti si pe mine pentru ca nu stiu unde sa ma indrept in urma unor tratamente am facut dereglare hormonala si mam unplut de cosuri am fost la dermatolog si mia dat creme dar nu au avut efect dar tracic este ca pe fata am stors cateva cosuri pe care sau transformat in galci de grasime si nu mai pot scapa de ele ce trebuie sa fac sa am tenul curat si sa nu creasca va rog sami dati si mie un sfat
le pot cauteriza sau se pot scoate cunva pentru ca nu le mai suport
va multumes anticipat
0
22-12-2010, ora 15:27
kindar
Nu este medic/terapeut
kindar
va rog sami dati si mie un raspuns urgent
0
27-12-2010, ora 16:57
ravyoana
Nu este medic/terapeut
ravyoana
Buna ziua.Am 23 de aniAm si eu o problema..Prin vara acestui an am capatat o dermatita alergica de contact(cel mai probabil de la o catarama metalica de curea si de la un detergent de rufe ft concentrat).A inceput cu mancarimi puternice (mai ales noaptea) pe abdomen, maini si picioare.Aceste mancarimi erau insuportabile si oricat as fi vrut sa nu ma scarpin, nu am putut sa n-o fac.Am fost la medic, mi-a dat tratament cu Prednison si vreo 2 unguente.In fine, dupa ceva timp mi-a trecut mancarimea de pe abdomen, dar am ramas cu cea de pe picioare.Si pt ca m-am tot scarpinat, mi-am facut rani pe ambele picioare pana la genunchi.Se faceau cojite si eu iar ma scarpinam si se rupeau.Iar acum tin dermatita sub control, dar nu stiu ce sa ma fac cu petele rosiatice-maronii ramase in urma bubitelor.Inca mai am si bubite, dar am si ft multe pete.Va rog sa imi spuneti cum pot scapa de ele sau macar cum le mai pot atenua, ca de altfel nu voi mai putea purta niciodata vreun pantalon scurt sau fusta la cum arata picioarele mele in momentul de fata.Va multumesc si orice sugestie e bine venita!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Pitiriazis alba

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: