Mi-a fugit rotula cand jucam fotbal

08-10-2011
g123
Nu este medic/terapeut
g123
Buna ziua. Mi-a fugit rotula cand jucam fotbal. Eu nu am simtit decat cand am calcat pe picior si mi s-a pus inapoi. Am simtit un fel de click si pe urma muream de durere am incercat sa merg pe el si trosnea din cand in cand. La vreo ora si ceva dupa ce s-a intamplat m-am dus la spital, mi-au facut radiografie si mi-au pus piciorul in ghips doar in spatele rotulei, de sus pana jos pe gamba si pana la glezna. Mi-au zis sa stau cu el 10-12 zile si pe urma o sa stiu daca trebuie operatie sau nu. Mi-au dat omez si arcoxia sa iau cate una pe zi, 7 zile. Am aproape 20 de ani, 1.80 m, 75 de kg. E bine pt mine ghipsul, sau aveti idee daca asa se procedeaza? Sau ce ar trebui sa fac, pentru ca vreau si o alta parere
7 comentarii
0
08-10-2011, ora 17:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul modern al luxatiei laterale a rotulei exclude total imobilizarea gipsata in favoarea ortezei conceputa special pentru aceasta situatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
08-10-2011, ora 20:39
g123
Nu este medic/terapeut
g123
luxatie laterala a rotulei? ei mi-au zis ca e ruptura de menisc
0
08-10-2011, ora 22:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va citez din relatarea D-voastra: """"Mi-a fugit rotula""", ceea ce inseamna luxatie laterala a rotulei, si in nici un caz leziune de menisc (nu este, totusi, exclusa simultaneitatea leziunilor).
In rest, user-ul "Tractoristu" are perfecta dreptate.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
19-10-2011, ora 21:45
g123
Nu este medic/terapeut
g123
buna seara. intre timp mi-au mai pus un ghips circular, timp de o saptamana, azi mi l-au scos si nu pot sa-l indoi total, aproape un sfert, mai mult daca incerc ma omoara durerea. ce trebuie sa fac? mi-am cumparat si orteza.trebuia sa treaca pana acum nu? dvs ce spuneti?
0
21-10-2011, ora 10:16
g123
Nu este medic/terapeut
g123
imi raspunde cineva?
0
21-10-2011, ora 21:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Tratamentul modern al luxatiei laterale a rotulei exclude total imobilizarea gipsata in favoarea ortezei conceputa special pentru aceasta situatie.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
29-03-2018, ora 18:31
fadepicar
Nu este medic/terapeut
fadepicar
Buna! Acum 3 zile in timp ce mergeam am alunecat pe gheata, mi-a fugit piciorul si o data cu el si genunchiul, am simtit ceva acolo.Am fost la urgente, am facut radiografie iar rezultatul a fost bun, acolo scria ca am izbit piciorul...
Am incercat sa imi iau radiografia si sa merg la doctorul de la ortopedie sa-mi explice exact ce am acolo, insa era greu sa stau atat pe la usa acestuia si-mi trebuia numar...Acum cand merg ma mai doare, cand imi indoi genunchiul simt ceva acolo, ceva in plus.Ma tot sperie faptul ca genunchiul s-ar fi dus stramb sau ceva de genul.
Am 16 ani, 1, 75 m si 50 kg
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •