mi-a intarziat ciclul 6 zile

14-03-2015
alexcsa
Nu este medic/terapeut
alexcsa
Mi-a intarziat ciclul 6 zile. Am dureri de burta si spate, iar sanii sunt moi si putin sensibili la atingere. Mentionez ca am ciclul regulat si ultima data am avut pe 9 februarie. Dureaza cam 5zile si este la un interval de 28, 29 zile. Nu ne protejam in nici un fel pt k ne dorim un copil. Am facut un test de sarcina azi si a iesit negativ. Urmeaza sa merg la un control, dar as vrea un raspuns mai devreme. Credeti ca pot fii insarcinata chiar dak testul este negativ?
56 comentarii 12 Înainte ›
0
16-03-2015, ora 22:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate fi fals negativ. Mai lasati o zi doua si mai faceti un test de sarcina.
0
16-03-2015, ora 23:54
maman20
Nu este medic/terapeut
maman20
Testul de sarcină se pozitivează sau nu în timp ce ai o posibilă sângerarea de implantare? Sau trebuie aşteptat să înceteze acea sângerare? Am citit diverse lucruri pe aceasta tema si in unele locuri ziceau ca daca a trecut mai mult de 5 zile de când ar fi trebuit sa vina menstruatia se pozitiveaza, daca este mai putin nu. In alte parti am citit ca pana nu inceteaza sangerea de implantare (sau care bănuim că ar fi de implantare) o posibila sarcina nu se detecteaza decat printr-un test de sange.
De ce oare nu sunt mai puţin complicate semnele de sarcină? :)
0
23-03-2015, ora 11:20
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
buna ziua
am si eu o intrebare; trebuia sa imi vina menstruatia pe 18, 19, iar eu am facut sex cu prietenul pe 15 si a ejaculat in mine. Am facut pe 20 un test de sarecina si a iesit negativ. eu de mica am avut probleme cu menstruatia, , imi intarzia si doua trei luni, insa in ultima perioada mi se reglase. trebuia sa imi vina menstruatia si nu a mai venit, dureri in zina abdominala am, dar nu stiu ce sa cred. sa mai repet testul la sfarsitul saptamanii? se poate sa fi ramas insarcinata? iat daca iasa tot asa sa consult un medic?
0
23-03-2015, ora 19:04
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ deni90

Eu sunt de parere ca tinerii pina la casatorie trebuie sa ramana feciorelnici.
Se exclude astfel riscul de a intra in casatorie cu boli cu transmitere sexuala.
Am vazut ieri un filmulet in care cei 2 care s-au casatorit nu au respectat acest lucru, au trecut 4 ani de la casatorie, dupa 4 ani deja aveau un baietel de 3 ani. Toti 3 erau infectati cu virusul HIV. Parintii habar nu au avut. Au murit. Copilul ramane orfan si cu cancer la numai cativa anisori.

De ce ii permiti partenerului sa ejaculeze inauntru ?

Vreti sa va casatoriti ? Vreti sa faceti copii ? Vreti sa va omorati prin avort rodul proprii iubiri ?

Cine nu vrea sa isi omoare proprii copii, macar prezervativ foloseste.
Dar ca sa fii respectata trebuie sa si ceri acest lucru.

Gandeste logic: daca ai ciclu neregulat, ovulatia poate veni in orice zi a lunii, inclusiv intr-o zi in care ai menstruatie. Au ramas femei insarcinate si pe menstruatie. Cunosc personal cazuri.

In aceste conditii va recomand abstinenta in primul rand, sa va respectati viitorii soti, viitorii parteneri de viata. In caz ca nu sunteti interesati de aceasta idee, macar folositi prezervativ. Impune-i sa te respecte si sa nu isi bata joc de un viitor copil cu care eventual ai ramane insarcinata.

A venit o fetita de 14 ani la spovedanie. Avea relatii sexuale de la 12 ani si 2 avorturi. Trebuie sa stiti ce se intampla in aceasta lume, sa va informati in chestiuni care va privesc si sa ganditi cu mintea, nu cu simturile.

Catre sfarsitul saptamanii, daca nu iti vine menstruatia, mai fa-ti un test. Cere cel mai ieftin test de la farmacie.

Uitati-va impreuna la aceasta conferinta tinuta elevilor americani din licee despre inceputul vietii sexuale, cum se ramane insarcinata si ce boli poti lua fara sa stii.
-*

Si fiti cuminti ! Sper ca nu ati facut nici un avort.

(*modificat de admin)
0
24-03-2015, ora 07:37
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
locuim impreuna, ne-a luat valul si s-a intamplat. o sa repet testul la sfarsitul saptamanii. daca iasa negativ din nou, cum si imi doresc, pentru ca nu e momemntul sa am un copil, o sa merg la doctor. alta solutie nu vad. sper ca intarzierea asta sa fie de la o raceala si atat, nimic mai mult. de acum incolo promit ca o sa am grija de mine
multumesc
0
24-03-2015, ora 14:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ deni90

Daca erati insarcinata, in maxim 14 zile embrionul ar fi trebuit sa nideze de uter si organismul incepea sa produca hormonul de sarcina, gonadotropina corionica umana, din urina. In acest caz testul se pozitiva.

Daca nu nideaza in 14 zile inseamna ca nu sunteti insarcinata. El e expulzat daca nu reuseste sa nideze in 14 zile. Moare prin infometare.

Calculati. Eventual mai faceti o singura data testul si e suficient.

Nu cred ca sunteti insarcinata.

In dv. sta insa puterea de decizie. Eu recomand trairea in curatie daca nu exista inca cununia si nu va doriti copii, pentru ca va veti confrunta cu probleme ulterioare de diversa natura. Dar daca nu se poate, macar folosit prezervativ, sa evitati Doamne fereste raul cel mare: un posibil avort.

Aveti menstruatia neregulata. Puteti ramane insarcinata oricand.
0
24-03-2015, ora 15:18
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
o sa mai fac testul o data, vineri. multumesc mult pt sfaturi. promit ca o sa tin cont de ele de acum incolo!
0
26-03-2015, ora 07:34
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
e al 3 lea test pe care il fac si iasa tot negativ. am dureri exact ca alea menstruale. mai astept o saptamana sa vad daca imi vine menstruatia, daca nu o sa merg la un medic sa vad ce se intampla. exista si riscul de a fi o sarcina extrauterina chiar daca testele ies negative? :(
0
26-03-2015, ora 13:49
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pe ce data exacta trebuia sa vina menstruatia ?

Primul test de sarcina cred ca l-ati facut gresit.
0
26-03-2015, ora 13:51
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
PE 20-22 Asa. in perioada asta
0
26-03-2015, ora 13:57
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
si incep sa am o secretie asa usor maro, exact ca atunci cand urma sa imi vina menstruatia
0
26-03-2015, ora 14:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pai inseamna ca va vine. : )
0
26-03-2015, ora 14:08
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
sper si eu asta. si promit ca o sa am grija mai multa de acum incolo de mine.
multumesc frumos pt toate sfaturile :)
0
01-04-2015, ora 08:49
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
buna ziua
am o intrebare. o prietena de a mea are 18 ani, si i-a venit menstruatia si a luat anticonceptioanle diane din prima zi de sangerare, insa dupa 2 zile i s- a oprit menatruatia. este normal ? sau trebuie sa mearga la doctor?
0
01-04-2015, ora 15:08
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Din ce cauza ia prietena dv. anticonceptionale ?
0
01-04-2015, ora 15:23
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
are chisturi pe ovare si banuiesc ca si pentru relatia cu prietenul ei. asta mi-a dat de inteles.
0
01-04-2015, ora 18:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Intrebati-o daca doctorita care i le-a recomandat i-a spus ca anticonceptionalele produc 5-6 avorturi hormonale la 2-3 ani si daca a citit pe prospect ca ii pot produce dereglari hormonale.

Aratati-i Topicul cu marturii despre anticonceptionale ale unor tinere ca ea.

http://forum.romedic.ro/prod/Boli_favorizate_de_pilula_090479.html

http://forum.romedic.ro/prod/Marturii_despre_anticonceptionale_083575.html
0
02-04-2015, ora 03:06
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
credeti ca e mai bine sa l intrerupa acm decat sa ia toata luna? o afecteaza rau?
0
02-04-2015, ora 09:03
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
eu zic ca e mai bine sa le opreasca si sa consulte un alt medic. se intampla ceva grav daca le intrerupe dupa 2 zile de administrare?
0
02-04-2015, ora 13:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Oferiti-i toate informatiile pe care vi le-am trimis.
Eu am scris unei doctorite despre problema ei medicala. E in Germania. Nu stiu daca imi va raspunde.
0
02-04-2015, ora 13:34
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
pai nu stie ce fa faca, sa le intrerupa sau nu.. adica care ar fi riscul daca le-ar intrerupe acum, daca a luat doar 2 pastile.
0
02-04-2015, ora 13:39
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Sa dea search pe google Dr. Christa Todea Gross conferinta despre anticonceptionale si sa asculte cu atentie cand aceasta doctorita vorbeste despre problemele cu chisturile. Eu am retinut ca acestea cresc dupa ce nu mai ia ac. Dar nu am ascultat cu atentie in mod deosebit aceasta problematica din cauza conferintei. Sa asculte cu atentie toata conferinta. E vorba de sanatatea ei in joc.
0
02-04-2015, ora 13:58
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stiu ca nu trebuie intrerupta folia. Nu cunosc riscul de intrerupere dupa 2 zile.
Nu studiez aceasta problematica deoarece ele produc avorturi si au mari efecte secundare, sindromul post avort, constand in boli psihice grave care pot surveni si la 10 ani dupa intreruperea lor.
Nu sunt de acord cu asa ceva. S-au facut studii. Femeile se chinuiesc ani in sir prin spitale psihiatrice fara sa stie ce au. Barbatii pot deveni alcoolici.
Mi se rupe sufletul cand citesc pe forum marturii ale copiilor care traiesc in casa cu tati alcoolici. Sunt bruscati fizic si psihic, batuti, nu au unde sa se duca. Si nu prea ai cum sa ii ajuti.
Ati citit cele 59 de postari cu marturiile despre ac ?
Sunt peste 100 de efecte secundare pe care le pot produce. Te instiinteaza medicul ce ti le prescrie despre asta ? Nici vorba ! Iti face vreo analiza sa vada daca are voie sa ti le prescrie. N-o sa vedeti. Putin ii doare. De ce au fost atatea decesuri de la ele ? De ce in Germania nu mai au voie medicii sa prescrie decat pe perioade scurte ?
Sa se informeze singura fata si sa decida ea.
La medic fitoterapeut a fost ?
0
02-04-2015, ora 17:32
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ deni90

Postare de pe un Forum

@ Jamaica

si mie mi-au fost recomandate aceste pastile inca din primul an de menstruatie (chisturi dureri foarte mari), norocul meu a fost ca mama nu a fost de acord sa isi indoape copilul de 12 ani cu anticonceptionale. treptat am scapat de dureri sau le calmam cu alte medicamente.
Am descoperit de curand tinctura de branca ursului si extractul de mladite de zmeur care sunt absolut extraordinare. In 2 luni am scapat de chisturile pe care le aveam din copilarie si nu am mai avut nevoie deloc de calmante ! tot nu este reglat complet ciclul dar nu mai trece de 30 de zile. Va recomand cu mare caldura sa incercati aceste plante.
_
0
02-04-2015, ora 19:46
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Am avut si eu unele probleme legate de menstruatie si eram pe punctul de a merge la medic dar stiam ca in cazuri asemanatoare medicii recomanda in majoritatea cazurilor anticonceptionale asa ca m-am interesat de unele posibilitati mai ... naturale. Dumnezeu cred ca a facut sa vorbesc cu o prietena care m-a trimis la o doctorita care prescrie taratamente naturale. Prima ei intrebare a fost daca luasem inainte anticonceptionale, zicand ca in cazul asta trebuie sa fac un tratament pentru detoxifierea ficatului si apoi cel pentru problemele ginecologice pe care le-am avut. Nu luasem asa ca m-a trimis sa imi fac analizele complete si sa ascult ce imi spune medicul respectiv si sa iau reteta de la el, bineinteles cu anticonceptionale, sa ii spun - Da, da... - si sa vin la ea inapoi.
S- a uitat pe fisa mea si apoi mi-a dat o lista de ceaiuri din plante - cătină, coada calului, coada şoricelului, mesteacăn, trifoi alb, trifoi rosu, urzica, cimbrisor si paducel.

Imi spunea ca anticonceptionalele si plantele pe care mi-a spus sa le cumpar au in comun faptul ca au in compozitie hormoni. Doar ca unii sunt sintetici si ceilalti naturali. Cu cei sintetici exista riscul in timp de a avea exact efectul invers plus probleme pe la alte organe.
Am urmat tratamentul, putin mai greu si evident, nu asa de comod precum inghiti 2 pastile pe zi pt ca trebuie sa te ocupi de ceaiurile acelea si sa bei o cantitate mai mare pe zi, dar efortul a meritat pentru ca problema a disparut.
De ce recomanda medicii asa ceva ? Chiar trebuie sa se cumpere asa de acut medicamentele alea ?
0
02-04-2015, ora 20:02
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
si eu am avut probleme cand mi-a venit menstruatia la 15 ani, cheaguri de sange, venea la 3 luni... iar medicii mi.au dat tot feluţ.de anticonceptionale, tratamente si imi opreau hemoragia, si dupa nu.mi mai venea si iar imi.dadeau tratament. acum imi dau seaama ca unii medici chiar nu au habar... chiar si atunci imi spuneau ca nu stiu ce diagnostic sa puna. si ma indopau cu pastile...
0
02-04-2015, ora 20:48
Cristina230
Nu este medic/terapeut
Cristina230
Stresul poate fi o cauza pentru care ciclul poate intarzia?
0
02-04-2015, ora 21:17
deni90
Nu este medic/terapeut
deni90
se poate si asta. cred. asa am auzit si eu
0
02-04-2015, ora 21:37
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Cristina230

Sigur.


@ deni90

Am sapat pe mai multe forumuri despre tratamentul chisturilor cu ac. Sunt foarte multe informatii ale unor persoane care au luat asa ceva pt chisturi.
Se pare ca nu sunt date sa topeasca chisturile ci sa previna alte chisturi.
Cea mai mare parte a celor ce luasera ac erau nemultumite. Unele se plangeau de efecte sec mari, altele ca le-au crescut si mai mult chisturile dupa ce au incetat tratamentul.
Se pare ca in Occident nu se prescriu mai mult de 8 luni ac.
Au fost multe efecte secundare. Unele fete au murit. Altele au facut accident vascular cerebral.
Sunt cazuri care au luat naturiste si tratamentul le-a topit chistul fara sa se mai refaca.
Sunt cazuri care au luat ac, chistul s-a topit dar dupa intreruperea ac s-a refacut imediat la loc.
Sunt multe persoane care marturisesc ca ac dau infertilitate.

Cel mai bine e sa dea fata search pe Google si sa caute "tratamentul chistului ovarian cu anticonceptionale", sa citeasca ea insasi forumurile de discutii si ea sa faca alegerea.
0
07-04-2015, ora 20:11
Rocsana C
Nu este medic/terapeut
Rocsana C
Acum 2 luni jumatate am facut sex neprotejat la inceputul actului timp de 2 min, iar apoi am pus prezervativul. Nu si-a dat drumu insa din cauza unos site-uri m-am speriat la 2 saptamani jumate am facut un test( negativ) si l-am repetat la 4 saptamani si ceva de cand am avut actul sexual care a iesit tot negativ ciclul imi vine regulat( prima data abundent, a2a oara mai putin iar de data asta e normal) insa inaintea, in timpul si putin dupa menstruatie am intepaturi suportabile in partea stanga si 'giorţăituri' de stomac usoare. Poate fi vorba de sarcina sau de o infectie? Am nevoie de ajutor
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul