Mi-a intrat o insecta in ureche | Forumul Medical ROmedic

Mi-a intrat o insecta in ureche

25-04-2011
iulyanna
Nu este medic/terapeut
iulyanna
buna seara !
astazi am patit ceva neobisnuit, mi-a intrat o musculita in ureche. S-a zbatut putin, am dat cu mana si am crezut ca a zburat, dar ea a intrat mai adanc in ureche. Dupa 1 minut mi-am dat seama ca o am acolo in ureche si se misca. Cum eram pe strada si nu aveam nimic la indemana sa o scot, am dat doar cu mana si cand am ajuns acasa am introdus un betisor de urechi. Nu am reusit sa scot nimic, dar ce m-a speriat e ca pe betisor s-a luat putin sange. Inca mai cred ca o am in ureche. Ce pot sa fac?
Va rog sa-mi raspundeti urgent !
Va multumesc mult !
6 comentarii
0
25-04-2011, ora 23:46
madalina49
Nu este medic/terapeut
madalina49
am un baiat cu sindromul down si acum 6 zile a inghitit ierbicid am fostla tgv internati dar a doua zi ni s a dat drumul acasa pentru ca este foarte agitat mentionez ca nu i s a facut nici o analiza nu aureusit sa i puna nici macar o perfuzie problema este ca nu mananca nimic doar bea lichide nu stiu ce sa fac si unde sa ma duc cu el
0
26-04-2011, ora 07:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
: iulyanna
Pentru Orice corp strain viu, intrat in ureche, primul lucru care trebuie facut estesa toni alcool sau ceva uleios in ureche, cu scopul de a.l ineca si sa nu se mai miste
pasul 2 este un consult la ORL.., spalatura auriculara pentru a elimina corpul strain.

madalina49
trebuie sa ajungeti la un spital mare de pediatrie ( bucuresti, cluj, iasi)
unde sub anestezie totala trebuie sa i se faca gastroscopie in vederea stabilirii profunzimii leziunilor.
0
26-04-2011, ora 11:06
iulyanna
Nu este medic/terapeut
iulyanna
am pus cateva picaturi de garasone, dar nu a iesit la suprafata. Cred ca voi merge maine la ORL, pentru spalaturi.
Sper sa nu fie ceva grav ca s-a luat putin sange pe betisor, ai mei spuneau ca poate e de la musculita, ca am strivit-o.
asa sa fie?
Va multumesc pentru raspuns si va doresc o zi frumoasa !
0
26-04-2011, ora 16:50
dolce.ada
Nu este medic/terapeut
dolce.ada
vai nu stiu de ce, dar mi se pare atat de amuzant:))))Imi pare rau pt ce ai patit sincer i se poate intampla oricui, dar oricum e tare faza cu strivitul:))))
0
15-05-2011, ora 16:00
ionutzbz
Nu este medic/terapeut
ionutzbz
La fel mi s-a intamplat si mie, am auzit de dimineata cand am venit de la tara cum se zbate usor in ureche, cum flutura din airipi, am incercat cu un betigas de ureche si nu am m-ai simtit nimic. Am turnat niste picaturi si am facut un dush, accentuand jetul pe urechea respectiva. Mi se poate intampla ceva ? Multumesc.
0
05-07-2011, ora 19:59
SvetlanaS
Nu este medic/terapeut
SvetlanaS
Am patit-o si eu noaptea asta :(...m-am trezit speriata de ceva ce imi flutura in ureche...fiind de pe somn am incercat sa scot insecta cu degetul, apoi cu un betisot de ureche si cred ca am impins-o mai adinc...Azi dimineata m-am trezit cu senzatia ca inca mai e acolo...mi-e putin frica sa las tot asa cum e, cu toate ca nu ma deranjeaza nimic acum...Iulyanna, Ionutz... scrieti-mi va rog cum ati iesit din incurcatura! Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  • Cum curățăm corect urechile
  •