mi-a lasat in masea pansamentul cu tratament, iar de cateva zile ma doare si simt si un miros urat | Forumul Medical ROmedic

mi-a lasat in masea pansamentul cu tratament, iar de cateva zile ma doare si simt si un miros urat

05-01-2012
88deea
Nu este medic/terapeut
88deea
Salut!
Ma confrunt cu o problema destul de grava de cateva zile.Acum 1 luna am fost la stomatolog pentru a incepe o lucrare la masea.Incepusem sa fac tratamente pentru o infectie, tratamente ce constau in pansamente imbibate intr-o substanta(nu ii stiu numele), am reusit sa fac 3 tratamente urmand ca dupa 2 zile de la ultimul sa incep lucrarile la masea.Doar ca doctorul meu nu sa deranjat sa mai apara la cabinet din 'motive personale'.
Problema e ca mi-a lasat in masea pansamentul cu tratament, iar de cateva zile ma doare si simt si un miros urat venit de acolo...se poate sa fie pansamentul?Nu stiu ce sa fac, in weekend nu am cum sa ajung la dentist si imi e tare frica ca pana luni se agraveaza...sa incerc sa scot singura pansamentul?daca da..cum sa procedez?
5 comentarii
0
05-01-2012, ora 23:07
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
mergi la Urgente stomatologice sau la alt medic..

Un An Bun!
0
10-01-2012, ora 20:04
Silverius22
Nu este medic/terapeut
Silverius22
Buna Sunt Silverius am 22 de ani, inainte de revelion am avt dureri groaznice la 2 dinti din fatza, care mai demult miau fost rupti si i-am avut imbracati, ..cum va spuneam a aparut durerea si simteam ca am puroi pentru ca mi se umfla barbia, m-am dus la stomatologie, mi sa facut o gaura in dinte sidrenaj pe canal si antibiiotice in 2 zile am fost ca nou
, dar a reaparut aceasta problema. si mi sa umflat barbia mult mai tare, am fost la stomatolog, si mi-a prescris ampicilina de 1000 mg 1 la 6 ore + 1 ibuprofen la 12 ore adika 1 seara 1 dimineata, ... si ma chemat peste 3 zile..pentru extractie, dar nu mia mai facut drenaj de data asta, a incercat dar na iesit nimic, ... nu sunt foarte sigur ca trebuie extras, ,... va rog sa ma ajutati, ...cu niste sfaturi, ... va multumesc... !!!
0
11-01-2012, ora 11:27
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
'mi sa facut o gaura in dinte sidrenaj pe canal si antibiiotice in 2 zile am fost ca nou, dar a reaparut aceasta problema.'

A reaparut pt ca tratamentul nu a fost finalizat.

Daca trebuie sau nu extras, este un raspuns greu de dat online. Sint mai multi factori care se iau in considerare, dar in principiu depinde de ce a mai ramas din dinte. Daca nu se mai poate reconstrui nimic pe radacina ramasa, atunci da, este de extras.

Coroana (lucrarea) a ramas pe loc??? Atunci inseamna ca ar trebui facut doar un tratament endodontic (dezinfectarea si curatarea canalului, urmata de obturarea lui).
0
12-01-2012, ora 18:38
Silverius22
Nu este medic/terapeut
Silverius22
revin.. intre timp mi-a fost extras acel dinte si iau antibiotice pentru tragerea abcesului., . a fost despartita lucrarea (taiata in 2 )pt ca sa nu scoata si celalant dinte... m-i s-a zis ca pinfecita este la baza dintelui.. si nu exista sansa decat extragerea sa,..dar am ramas cu o nedumerire, dupa 1 drenaj cand mia dat gaura si a trecut tot. acuma dc nu a mers cu drenare... :-?? (tratament... :).oricum, asta este. va doresc multa sanatate si sa nu treceti prin ce trec...sau am trecut eu...pt ca durerile sunt insuportabile..., multumecs./.. :)sa auzim numai de bine si sa fiti sanatosi :)
0
17-01-2012, ora 18:36
ibeliman
Nu este medic/terapeut
ibeliman
Buna ziua,

azi, a fot prima sedinta de montare a unei coronite la o masea. medicul m-a sfatuit mai intai sa fac o radiografie. pe radiografie se vedea clar o infectie la radacina dintelui, nu foarte grava, dar totusi infectie, pe monet fara durere. medicul mi-a spus ca tratamentul ar dura vreo 8 luni prin introducere a unei substante in fiecare saptamana, sau poate monta coronita cu riscul ca la un moment dat. sau poate nu. sa apara o durere. alta solutie ar fi extragerea si implantul.
Totusi mi s-a parut straniu, ca singura metoda de tratare a infectiei dureaza 8 luni, dar acesta a fost sfatul medicului, am dat ok-ul pentru inceperea montarii coronitei, dar vroiam sa ma sfatui si cu voi, daca intradevar este asa...
Multumesc.
Ina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Periile interdentare È™i irigatoarele bucale, cele mai eficiente dispozitive de igienă orală pentru reducerea gingivitei
  • MicroroboÈ›ii care își pot schimba forma pot peria È™i curăța dinÈ›ii ca o ață dentară
  •