mi-am facut testul papanicolau si rezultatul a iesit bine, parca sunt cateva probleme

04-09-2008
yahoo
Nu este medic/terapeut
yahoo
mi-am facut testul papanicolau si rezultatul a iesit bine.nu am nimic.stiu ca se spune ca daca sint ceva probleme de hpv se vede in analiza papanicolau.vroiam sa stiu daca e adevarat.si daca negii apar numai daca ai hpv sau daca sint si alte cauze.eu am avut negi la virsta de 5 ani pe mina dar ma jucam cu broastele.pe la 18 ani am mai avut un episod tot pe mina.la incheietura mainii.iar de curind 1 pe deget si 2 in zona genitala.am fost la dermatolog ia eliminat cu laserul si mi-a zis ca nu e vorba de hpv.dumneavoastra ce spuneti?astept un raspuns.multumesc.
2 comentarii
0
04-09-2008, ora 00:00
aler
Nu este medic/terapeut
aler
In cazul acesta te felicit. Eu nu sunt atat de norocoasa!
Am fost acum cateva luni (10-11 luni) la ginecolog. Ceea ce ma speriat foarte tare este rezultatul C II la Papanicolau si adevarul este ca nu am primit nici un raspuns concret, ci doar un buletin de diagnostic din care nu inteleg aproape nimic.
Rezultatul meu arata cam asa:

Coloratie Papanicolau - apt

Celule Epiteliale: superficiale - grad xx; intermediare - grad xx; parabazale - grad x; Granulocite - grad x;

Flora: Lactobacili Doderlein - grad x; Levuri filamente - grad x;

Clasificare Papanicolau - C II;
Clasificare Munchen - IIc

Poate sa imi spuna cineva ce inseamana acest diagnostic?
0
04-09-2008, ora 00:00
yahoo
Nu este medic/terapeut
yahoo
am un prieten de familie care este ginecolog.care m-a dus la anatomie.unde am facut testul pap.cind a ridicat ginecologul rezultatul doctorita i-a zis si interpretarea.nu il am in fata dar o sa-l ridic.nu am ajuns.de obicei trebuie sa ai pe cineva care sa stie sa citeasca rezultatul.nu vreau sa-mi dau cu parerea.ori mergi la medsana sa-ti citeasca ori mai faci unul acolo este 800.000 lei vechi cu interpretare.sau unde ti-a facut trebuie sa-ti dea raspunsul.sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •