Mi-am incurcat anticonceptionalele! Va rog ajutati-ma!!!!

05-06-2011
RominaK
Nu este medic/terapeut
RominaK
Cred ca am facut o mare incurcatura!!!luna trecuta am luat yasmin si dupa ce au trecut cele 8 zile de pauza mi.am cumparat anticonceptionale yaz, prin urmare am schimbat pastilele.Am citit prospectul si spunea ca preferabil se poate incepe in ziua urmatoare dupa administrarea ultimului comprimat activ sau dupa ultimul comprimat inactiv astfel ca am luat atatea pastile cate trebuia ca sa ajung la zi.Acuma mai am un comprimat inactiv de luat din blister si nu se mai potriveste cu data menstruatiei (care ar trebui sa vina peste 10 zile).Ce sa fac?Exista riscul de a nu fi ramas insarcinata?Cum sa iau pastilele in continuare?Va rog ajutati-ma cu un raspuns!!!!!!
3 comentarii
0
06-06-2011, ora 00:27
RominaK
Nu este medic/terapeut
RominaK
Am gresit.Mai sus voiam sa intreb defapt exista riscul de A FI ramas insarcinata?
0
06-06-2011, ora 08:36
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu există acest risc. După pauza de 7 (ŞAPTE !) zile, adică după cele 7 zile în care nu luaţi anticoncepţional, ci placebo, începeţi folia cu noul anticoncepţional.

Regula potrivit căreia la schimbarea anticoncepţionalului nu se face pauză are în vedere nu riscul de sarcină dacă se face contrar, ci riscul unor sângerări suplimentare.
0
06-06-2011, ora 08:48
RominaK
Nu este medic/terapeut
RominaK
Problema e cam inceput folia cu noul anticoncepţional dupa ultimul comprimat activ yasmin si nici acum nu am menstruatie cand sunt la ultimul comprimat inactiv din noua folie.Oare e vreo problema?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •