Mi-am oprit ciclul si de cateva zile imi curge un lichid maroniu

18-06-2007
Bia-18
Nu este medic/terapeut
Bia-18
Am o problema si nu stiu daca e mare sau nu.De 2 ori mi-am oprit ciclul si ma asteptam ca a 2-a oara sa nu-mi vina daca am continuat sa iau anticonceptionalele fara sa fac pauza de 7zile numai k mi-a venit ciclul ca si cand nu l-as fi oprit si m-a tinut cat ma tine normal(in general 6zile)numai k de cateva zile imi tot curge un lichid cand mai maroniu cand mai rosu.Puteti sa-mi spuneti de ce imi curge lichidul asta va rog?Si as mai dori sa stiu ceva:anticonceptionalele ingrasa?k eu iau marvelon si m-am ingrasat putin de cand la iau.Astept un raspuns daca stie cineva sa mi-l dea
3 comentarii
0
18-06-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Este o problema mica dacă aţi luat pastilele in mod corect.
2. Da, de regulă anticoncepţionalele îngraşă puţin. Acest lucru este normal dacă îngrăşarea este de max 2 kg în primele 3 luni sau de max 5 kg în primul an. Peste aceste valori se recomandă schimbarea contraceptivului sau (mai degrabă) a metodei.
0
24-06-2007, ora 00:00
ofi_r
Nu este medic/terapeut
ofi_r
Daca folia de marvelon este de 28 pilule atunci nu este nevoie de pauza de 7 zile. Daca este de 21 de pilule atunci este importanta pauza de 7 zile pentru ca in acest caz ati adus hormoni suplimentar si v-ati dereglat menstruatia. Daca menstruatia nu s-a oprit merge la ginecolog. Si luati pilulele la aceeasi ora de preferinta seara la culcare.
0
13-07-2011, ora 20:00
loredana_x0
Nu este medic/terapeut
loredana_x0
Buna,

Nu am mai luat anticonceptionale de aprox un an, insa de luna asta cand imi vine menstruatia as vrea sa incep sa iau din nou Karissa. Este vreo problema daca voi lua 2 folii consecutiv pentru a opri menstruatia luna viitoare?
Multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Secrețiile vaginale
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  •