Mi'ar folosi unele sfaturi!multumesc...

03-09-2010
Thania
Nu este medic/terapeut
Thania
Sufar de helicobacter pylori de ceva timp si vad ca numai nu reusesc sa scap::(!pot sa va spun ca am incercat si cu antibiotice..tratament la care nu am rezistat..l'am simtit prea puternic pentru mine din acest motiv de ceva timp ma tratez cu naturiste, ceva pe baza de obligeana si biotics!partea buna e ca n'am dureri de stomac...in schimb partea cea rea e ca mereu sunt balonata si constipata:(((!!e ingrozitor...dupa masa ma balonez desi incerc sa mananc cat se poate de corect...iar de iesit la baie dureaza si cate 2 3 zile fara scaun!mi'e foarte greu si cu locul de munca.mai ales cand ma iau aceste "crize" ca sa le numesc asa nu stiu ce sa fac?!ma deranjeaza in special intestinul gros care atunci cand ma balonez...se umfla si devine dureros in partea stanga...la fel si cand ma constip!tot ce'mi doresc e sa primesc niste sfaturi din experientele voastre...care sa ma ajute sa scap de acest cosmar!poate un tratament bun pentru helicobacter pylori...si ceva util pentru constipatie si balonari!multumesc mult de tot
2 comentarii
0
03-09-2010, ora 12:44
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
glutamina 5 g/zi (fara probleme cu rinichii, ficatul, manie)
lemn dulce (daca nu suferiti de HTA)
varza mestecata bine sau suc de varza
antibacteriene cum sunt Mommordica, extractul din samburi de struguri

Pentruconstipatie eliminati orice urma de gluten. Multi se imbuiba cu fibra de diferite tipuri, debridat, insa este vorba de perturbarea motilitatii intestinului din cauza unor opioide derivate din gluten.

Nu mai zic ca amidonul din cereale alimenteaza candida, iar carbo din cereale cresc glicemia muuult prea mult. Mai bine pseudocereale cu bobul mic: quinoa, hrisca, amaranth.

Mai multe despre cereale si beneficiile eliminarii lor, vedeti in profilul meu.
0
03-09-2010, ora 12:59
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
si desigur argila are proprietati antibacteriene, dar sa o luati la ceva mai mult timp dupa mese.
Toate antibacterienele astea cer probiotice, eu iau unul cu 8 mld / cps, NowFoods.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici