mi-au cazut dinti din partea de sus in cativa ani | Forumul Medical ROmedic

mi-au cazut dinti din partea de sus in cativa ani

14-11-2010
mgogu11
Nu este medic/terapeut
mgogu11
Buna,
mi-au cazut dinti din partea de sus in cativa ani, incepeau sa se miste si apoi cadeau unul dupa altul, acum mi-a mai ramas doar 2 dinti in partea de sus si vad ca si jos incepe sa se miste.Imi puteti da zice ca trebuie sa pun ?proteza sau doar partea de sus si cam cat mar costa toata treba?
9 comentarii
0
14-11-2010, ora 17:51
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Cei doi dinti de sus extrasi (presupun ca si ei sint mobili) si proteza totala.
Jos se hotaraste ce se poate face in functie de citi dinti au ramas si de starea lor.
Pt costuri, intrebati medicul care va trateaza.
0
23-02-2012, ora 12:50
mari11
Nu este medic/terapeut
mari11
Este posibil ca o proteza sa nu poata fi scoasa decat cu tot cu masele ? Ce lucrare e aceea cimentuita in radacinile maselei?
0
23-02-2012, ora 19:44
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Nu am prea inteles intrebarea dvs.

Exista lucrari mobile -proteze- (care pot fi scoase de catre pacient) si lucrari fixe -punti- care sint cimentate si pot fi indepartate doar prin taiere de catre medic.
0
24-02-2012, ora 15:47
mari11
Nu este medic/terapeut
mari11
Lucrarea a fost facuta in urma cu 20 de ani, cuprinde doua mesele si a fost facuta dintr-o bucata cu 2 pivoti care au fost infipti in radacinile originale. Doctora spus ca atunci cand scoate lucrarea ies si maselele. Spunea ca s-a folosit richmond. Sper ca nu fac o prostie daca indepartez lucrarea in felul acesta. Multumesc pentru raspuns.
0
26-02-2012, ora 08:04
mari11
Nu este medic/terapeut
mari11
Mai nou acum, sub binecimentuita lucrare se afla si un vechi granulom.
De unde pana acum singurul inconvenient era faptul ca lucrarea e total deteriorata, acum mai voi baga intr-o groaza de dureri din timpul extractiei, chiuretajului, si de dupa.
0
09-03-2012, ora 11:47
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
"Este posibil ca o proteza sa nu poata fi scoasa decat cu tot cu masele ?"

Daca este facuta din coroane tip richmond, atunci medicul dvs are dreptate. Sansele sa indepartezi o astfel de lucrare fara sa distrugi radacinile sint foarte mici.
0
09-03-2012, ora 11:57
mari11
Nu este medic/terapeut
mari11
Va multumesc pentru raspuns.
0
11-03-2012, ora 14:34
mari11
Nu este medic/terapeut
mari11
Daca in urma extractiei a ramas un coltisor(rest de radacina probabil), e posibil se inchida acolo in gingie, sau va iesi singur? Va trebui sa merg din nou la medic sa mi-l extraga? Au trecut 2 sapatamani de la extractie si abia acum l-am descoperit, initial am zis ca este o ata de la cusatura dar se simte ceva ascutit si dureros la atingere.
0
12-03-2012, ora 09:21
Dr. Nicoleta Grosu
Stomatologie, cluj
Dr. Nicoleta Grosu
Putin probabil sa fi ramas un colt de dinte acolo.
Mai probabil este un cioc osos, care se va modela de la sine in procesul vindecarii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tehnici chirurgicale ajutătoare tratamentelor protetice
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Când È™i de ce cad dinÈ›ii? (cauze È™i recomandări)
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  • Bolile gingivale È™i căderea dinÈ›ilor - asociate cu micÈ™orarea creierului (studiu)
  •